5 mitów na temat węglowodanów

Wokół węglowodanów krąży wiele mitów. Jeść, nie jeść, jeść ale nie po 18, jedne są zdrowe, innych powinniśmy unikać… Często ciężko się odnaleźć w natłoku sprzecznych informacji. Poniżej obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat węglowodanów.

Mit 1. Jedzenie owoców i produktów pełnoziarnistych sprzyja tyciu

Zacznijmy od tego, że wszystkie produkty sprzyjają tyciu, jeżeli są jedzone w zbyt dużych ilościach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wykluczać ze swojej diety węglowodany. Są one niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu – dostarczają nam energii i paliwa potrzebnego do codziennych obowiązków. Owoce i produkty pełnoziarniste to podstawowe źródła błonnika w naszej diecie. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy jelit, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi i przedłuża uczucie sytości. Oprócz tego owoce i pełne ziarna są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, których nie znajdziemy w innych produktach. Produkty pełnoziarniste są bardziej zalecane, ponieważ są źródłem węglowodanów złożonych, dłużej rozkładanych przez organizm. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z owoców, które dostarczają nam cukrów prostych – są one niezbędne w naszej diecie, po prostu ich ilość powinna być mniejsza niż np. warzyw.

Mit 2. Nie powinno się jeść węglowodanów w każdym posiłku

Ten mit jest często powielany przez osoby, które uważają, że węglowodany występują tylko w makaronach, chlebach, ryżach czy kaszach. Oczywiście są one też składnikiem owoców i warzyw, a te jak wiemy powinny znajdować się w każdym posiłku – ba! powinny być jego postawą. Żeby nie odczuwać napadów głodu i utrzymać stały poziom cukru we krwi, powinniśmy spożywać węglowodany w każdym posiłku, razem z proteinami i zdrowymi tłuszczami.

Mit 3. Nie powinniśmy jeść węglowodanów na noc

Magiczna godzina, po której nagle zaczynamy tyć nie istnieje. Tempo spalania kalorii zależy od naszego metabolizmu, a nie pory dnia. Oczywiście nie powinniśmy obżerać się na noc, ale tyczy się to wszystkich grup żywieniowych, nie tylko węglowodanów. Duży posiłek na noc oznacza gorszą jakość snu, ciężkostrawność i zgagę albo refluks żołądkowy. Zbyt mała kolacja uboga w węglowodany może skutkować głodem podczas zasypiania i podjadaniem w nocy.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak powinno wyglądać rozłożenie węglowodanów ciągu dnia, możesz zdecydować się na dietę pudełkową np. od https://bedietcatering.pl/warszawa/. Dzięki niej zobaczysz jakie węglowodany powinieneś spożywać, jak wygląda ich rozłożenie w ciągu dnia i jak wiele rodzajów zdrowych węglowodanów istnieje.

Mit 4. Dieta oznacza rezygnację z makaronu, ryżu czy ziemniaków

Wszystko zależy od ilości i rodzaju. Dodanie odpowiedniej ilości makaronu czy ryżu pełnoziarnistego, połączenie go z warzywami i chudym mięsem jest jak najbardziej wskazane. Ziemniaki również mają złą opinię, ale jest to błąd. Są źródłem wielu witamin, mają mało kalorii i tak samo jak makaron i ryż zawierają skrobię oporną, która może wspomóc odchudzanie. Jest to węglowodan, który nie jest trawiony i w niezmienionej postaci przechodzi do jelita grubego. Sprzyja rozwojowi przydatnych bakterii jelitowych i ma funkcje prozdrowotne. Według badań może sprzyjać w zrzuceniu wagi.

Mit 5. Wszystkie słodycze są złe

Zazwyczaj największe poświecenie na diecie to rezygnacja ze słodyczy. W zbilansowanej diecie znajdzie się jednak miejsce na zdrowe słodycze, najlepiej takie zrobione w domu. Zdrowe batoniki, dietetyczne ciasta czy ciasteczka mogą zaspokoić nasz apetyt na słodkie, a dodatkowo dostarczyć nam błonnika i witamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here