Jak wejść do BIOS-u?

W niektórych sytuacjach potrzebujemy dokonać zmiany funkcjonowania naszego komputera, lecz nie zawsze jest to możliwe z poziomu systemu operacyjnego. Wtedy możliwość tę dopuszcza BIOS. Samo wejście do BIOS-u jest prostą czynnością, z którą każdy bez problemu sobie poradzi. Jak wejść do BIOSu? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Czym jest BIOS?
BIOS stanowi element pośredniczący między systemem a komponentami komputera. Zawiera w sobie zestaw procedur, które zawarte są w pamięci ROM. Z każdym uruchomieniem komputera w pierwszej kolejności załącza się BIOS. Na ekranie pojawia się procedura POST, której celem jest wykrycie wszystkich podłączonych komponentów naszego komputera. Dodatkowo zleca ona wykonanie testów pamięci RAM oraz procesora. W przypadku, gdy któryś z komponentów funkcjonuje niepoprawnie, uzyskujemy o tym informację z BIOS-u w postaci dźwiękowej bądź tekstowej. Potocznie mówi się, że chcemy uruchomić BIOS, jednak w rzeczywistości mamy na myśli panel sterowania o nazwie BIOS Setup, bądź rzadziej CMOS Setup Utility. Interfejs graficzny panelu jest łatwy w obsłudze, zwłaszcza wtedy, gdy znamy funkcje BIOS-u. Jego wygląd różni się zwykle ze względu na producenta. Współcześnie w komputerach znajduje się program UEFI. Jest on następcą dotychczasowego BIOS-u, a jego panel sterowania jest bardzo przyjazny użytkownikom. Oprócz tego można z nim znaleźć szereg dodatkowych możliwości, które w BIOS-ie nie mają miejsca.

Jak uruchomić procedurę BIOS Setup?
Aby wejść do tzw. BIOS-u, musimy wcisnąć określoną kombinację przycisków klawiatury tuż po załączeniu naszego komputera. Przeważnie należy nacisnąć klawisz Delete, jednak czasem może to być któryś z klawiszy funkcyjnych np. F12, F3 bądź inne. Należy to zrobić jak najszybciej to możliwe, by tylko zdążyć przed włączeniem się interfejsu systemu operacyjnego. Gdy widzimy na ekranie wielkie logo producenta płyty głównej bądź marki naszego laptopa musimy wcisnąć klawisz umożliwiający dostęp do BIOS Setup. Za każdym razem, gdy uruchamiamy komputer, pojawia się ekran z widocznym logiem, stąd bez problemu zweryfikujemy odpowiedni moment. Aby dowiedzieć się, który przycisk musimy wcisnąć, by dostać się do panelu sterowania, należy skupić się na ekranie tuż po załączeniu komputera. Widnieje on wraz z napisami takimi jak „Press DEL to enter Setup” bądź „Press DEL to run Setup”. Informacja w tej postaci pojawia się na bardzo krótki czas, więc jeśli nie uda nam się dostrzec tego napisu i wejść do panelu BIOS-u, musimy dokonać ponownego uruchomienia komputera.

Jakie funkcje posiada BIOS Setup?
BIOS pozwala na ustawienie bądź wyłączenie poszczególnych funkcji. Wśród nich możemy ustawić godzinę, datę czy zmienić kolejność rozruchu poszczególnych nośników pamięci, np. dysków twardych, płyt CD/DVD w napędzie czy pen-drive. Opcja zmiany kolejności tzw. bootowania jest szczególnie przydatna w przypadku instalacji nowego systemu operacyjnego. Oprócz wymienionych funkcji BIOS Setup pozwala również na ustawienie prędkości taktowania zegarów procesora czy obrotu wentylatora. Dodatkowo możemy w nim wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną w przypadku, gdy podłączyliśmy dedykowaną do płyty głównej. Dostęp do BIOS Setup można zabezpieczyć hasłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here