Resetowanie Bios-u

Ustawienia Biosu bezpośrednio wpływają na pracę komputera i wszystkie podzespoły, domyślne ustawienia sprawują się dobrze jednak zawsze coś można ulepszyć. Zdarza się, że wchodzimy w Bios aby coś zmienić, czy to przestawić tryb działania dysku, dostosować ustawienia procesora, czy podkręcić procesor. Ustawianie opcji biosu pod własne predyspozycje jest bardzo przydatne, samych ustawień jest multum. Istnieje ryzyko podczas dokonywania zmian w Biosie, że skonfigurujemy coś źle, pogubimy się we wszystkich zmianach, które dokonaliśmy i już nie będziemy wiedzieć jakie ustawiania były oryginalnie. Co wtedy zrobić? Najprościej będzie dokonać restartu biosu do ustawień domyślnych.

Jak zresetować bios? O ile komputer wciąż się włącza na tyle, że jesteśmy w stanie ponownie wejść do Biosu to możemy z łatwością przywrócić ustawienia domyślne. Podczas uruchamiania komputera na ekranie startowym powinna pojawić się informacja o klawiszu, który przeniesie nas do ustawień Biosu. Następnie wszystko będzie zależeć od tego, jaki rodzaj biosu mamy. Powinniśmy szukać opcji „Load BIOS defaults” lub „Load optimized defaults”. Dzięki tym opcją zostaną przywrócone ustawienia domyślne Biosu. Następnie zamykamy Bios i restartujemy komputer.

Co jeśli nie mamy możliwość dostania się do Biosu? Rozwiązaniem może być przestawienie zworki CMOS na płycie głównej. Wyłączamy komputer oraz odłączamy go od zasilania. Zdejmujemy panel boczny i lokalizujemy na płycie głównej zworkę. Na płycie głównej znajdować się będą trzy piny, zworka łączy domyślnie piny 1 i 2. Przepinamy zworkę na piny 2 i 3 na kilka sekund, po czym ponownie przepinamy zworkę na piny 1 i 2. Włączamy komputer i sprawdzamy czy przepinanie zworki pomogło.

Ostatnim sposobem będzie wyciągnięcie baterii podtrzymującej z płyty głównej. Odpowiada ona nie tylko za zachowanie ustawień Biosu, ale także za przykładowo datę oraz godzinę. Wyłączamy komputer i odłączamy go od zasilania. Otwieramy obudowę komputera i szukamy baterii na płycie głównej. Jest to okrągła bateria 3 Volt, o rozmiarach złotówki. W zależności od producenta płyty głównej bateria może być umiejscowiona w rożnych miejscach. Po zlokalizowaniu baterii wyciągamy ją. Prawdopodobnie będzie to wymagało delikatnego wciśnięcia zabezpieczenia, aby bateria została zwolniona, warto mieć pod ręką śrubokręt. Wyciągniętą baterię pozostawiamy na parę minut, w zależności od płyty głównej czas potrzebny na restart jest różny. Najczęściej jest to kilkanaście sekund jednak aby mieć pewność że wszystko zadziała tak jak należy warto wyjąć baterię na dłużej. Po upływie kilku minut wkładamy baterię, zamykamy obudowę, podłączamy zasilanie i włączamy komputer.

Te 3 porady powinny wystarczyć w razie ewentualnych kłopotów związanych z Biosem. Najważniejsze to nie panikować, sam reset Biosu nie wymaga niesamowitych umiejętności z zakresu informatyki i każdy może sobie z tym poradzić. W razie gdyby każdy z tych sposobów zawiódł pozostaje oddać komputer do specjalistów z serwisu komputerowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here