Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Sosy sałatkowe
Autor Wiadomość
Nabla Wysłany: 2009-06-06, 08:32   Sosy sałatkowe

Starsza Kobieta
Every man must dine

Szukam i szukam i nie ma? Jak gdzieś już jest taki temat to proszę mnie naprostować.

Każda, najzwyklejsza sałata z dobrym sosem staje się rewelacyjnym daniem. Jakie są Wasze ulubione? Do czego pasują? Jaki składnik jest niezastąpiony?

Podstawowy winegret
3 łyżki oliwy
1 łyżka octu
sól,, pieprz, pół łyżeczki musztardy.

Sól rozpuścić w occie, dolewać powoli olej i ucierać do zgęstnienia, dodać resztę przypraw i utrzeć razem.

W wersji podstawowej podkreśla smak sałaty, nie dając w zasadzie niczego od siebie, dodatki potrafią zmienić danie nie do poznania. W zależności od użytego rodzaju oleju i octu można uzyskać różne efekty, ważne, żeby stosunek został 3:1. Ocet można zastąpić sokiem z cytrusów albo wytrawnym winem, sos wzbogacić o ostre przyprawy, zioła, cukier tworząc różne kombinacje.

Popularne odmiany to tzw sos francuski czyli winegret z neutralnym olejem, białym octem winnym, gruboziarnistą musztardą, miodem i odrobiną czosnku. Do sałatki greckiej pasuje sos z oliwy z oliwek i soku z cytryny, czosnkiem i oregano. Na włoską modłę używa się oliwy z oliwek i octu balsamicznego, z morską solą i bazylią.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"
Ostatnio zmieniony przez Nabla 2009-07-25, 00:21, w całości zmieniany 1 raz  

positive Wysłany: 2009-06-07, 19:29   

Starsza Kobieta

Jak do nas trafilas?: stara historia
Wymieniłaś chyba niemal wszystkie wersje sosów, które znam i używam.

Z domu rodzinnego wyniosłam jeszcze jakąś lokalną wersję sosu winegret - olej lub oliwa bez wyraźnego smaku (np. z pestek winogron), sok z pół cytryny, z "fusami", 2-3 zmiażdżone ząbki czosnku i dużo cukru i soli.
Smakuje głównie czosnkiem, gdzieś w tle walczą ze sobą smaki kwaśny, słodki i słony ;)

A w sezonie wiosenno-letnim sałata polewana jest rzadką, kwaśną śmietaną z sokiem cytryny, solą, cukrem i pieprzem. Dla mnie to smak dzieciństwa.

Obecnie niezastąpiony jest dla mnie (niestety tylko dla mnie) ocet balsamiczny na różne sposoby, szczególnie w formie słodkiego syropu.

Nabla Wysłany: 2009-06-08, 06:09   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Moja miłość dryfuje ostatnio w kierunku kuchni tajskiej. Ten sos sałatkowy jest rewelacyjny, pełny smaku i bardzo lekki. Pasuje do świeżych sałatek, na dzisiejszy lunch mam mieszankę kiełków soi, waleriany, ogórków, bazylii, awokado i paluszków krabowych właśnie z tym sosem.

Kokosowy sos tajski

Pół ząbka czosnku
1 zielona papryczka chilli
łyżka sosu rybnego (lub sojowego)
3 łyżki mleka kokosowego
łyżka soku z limonki/cytryny
pół łyżeczki brązowego cukru

Czosnek i chilli utrzeć na pastę (blenderem albo w moździerzu), wymieszać z pozostałymi składnikami. Polać sałatkę i wymieszać.

wwiola Wysłany: 2009-07-14, 07:56   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Nabla napisał/a:
sos francuski czyli winegret z neutralnym olejem, białym octem winnym, gruboziarnistą musztardą, miodem i odrobiną czosnku

olej neutralny to?

Szukam fajnego sosu do prostej sałaty z grillowanym kurczakiem z gruboziarnistą musztardą, a sos francuski chyba najbardziej odpowiada temu, co chciałabym stworzyć ;)

positive Wysłany: 2009-07-14, 08:09   

Starsza Kobieta

Jak do nas trafilas?: stara historia
Neutralny czyli bez wyraźnego smaku.

Nabla Wysłany: 2009-07-14, 08:30   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Tak :) Słonecznikowy, winogronowy, z dzikiej róży... raczej nie oliwa z oliwek (przynajmniej nie mocna) ani orzechowy czy makowy lub dyniowy, a na bank nie ciemny sezamowy bo nie zjesz tego ;)

Oleta Wysłany: 2009-07-14, 08:37   

Forumowy wyjadacz

Jak do nas trafilas?: z forum na G!
Mój podstawowy sos do sałaty i surówek to:

sok z połowy cytryny,
łyżeczka musztardy,
szczypta granulowanego czosnku,
pół łyżeczki cukru.

Mieszamy. Cały czas mieszając (a nawet ucierając) dodajemy olej - kilka łyżek, można spróbować, czy bardziej nam smakuje mniej czy bardziej kwaśny!
Konsystencja ma być jednolita.

Można urozmaicać dodaniem np.ziół prowansalskich albo innej ulubionej przyprawy.

Ludzie, którzy traktują samych siebie zbyt poważnie, mają smutne życie!

light Wysłany: 2010-01-22, 22:11   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Mój sos, niestety bez dokładnych proporcji, bo zawsze robię na oko, ale jest naprawde wyśmienity :cool2: :
Oliwa z oliwek
Sos śliwkowy
Balsamico
Musztarda
Czosnek
Pieprz
Sól
Musi byc słodkawo-intensywny, jest świetny do grillowanych warzyw (ulubiona mieszanka to cukinia, bakłażan, papryka, czerwona cebula), ale do różnych sałat tez, a np. do rukoli z pomidorkami i grillowawym oscypkiem niezastąpiony :hyhy:

Dajcie pls wiecej sosów, potrzebuje inspiracji., jestem na diecie i sałaty wciagam codziennie. Jakies mieszanki ziół?

droan Wysłany: 2014-03-14, 22:39   
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

jako bazę do wielu sałatkowych lub makaronowych sosów używam olejów od pomidorów suszonych.
znajomy kucharz wiele rzeczy na tym oleju smaży.

Klaudix Wysłany: 2015-10-18, 10:37   
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

macie może pomysł na sos z użyciem oleju z avocado?

Odpowiedz do tematu