Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Rezonans magnetyczny/RTG w ciazy?
Autor Wiadomość
czumilka Wysłany: 2015-04-28, 10:54   Rezonans magnetyczny/RTG w ciazy?

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Czy któraś z Was miała takie badania w czasie ciazy ?? Mozna je wykonywać? Moja ginekolog nie widzi przeciwwskazań ale ja troche sie jednak obawiam. Chodzi o kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Nabla Wysłany: 2015-04-28, 11:07   

Starsza Kobieta
Every man must dine

czumilka, a bardzo to pilne i krytyczne? Rezonans nie jest stricte przeciwskazany w ciazy, ale ze wzgledu na wczesniejsze wtopy z przeswietlaniem ciezarnych, nie robi sie go rutynowo a badania na dzieciach urodzonych po MRI (gdy bylo to mniej ryzykowane niz nie zrobnienie badania) sa dosc skape - nie pokazuja wprawdzie szkodliwosci, ale danych malawo. A co do RTG to bym sie jednak bardzo, bardzo powaznie zastanowila w kontekscie ledzwiowego odcinka kregoslupa i dziwie sie, ze lekarz nie widzi problemu? Odcinek szyjny to juz mniejszy problem (podobnie jak rentgen dentystyczny) - solidny fartuch na brzuch i ekspozycja plodu dramatycznie maleje.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

light Wysłany: 2015-04-28, 11:08   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Czumilka, ostatnio miałam robione dwa rentgeny: za każdym razem musiałam pisemnie potwierdzić, że nie jestem w ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze jest to podobno bezwzględne przeciwskazanie... Ja bym nie zrobiła gdyby nie było to nic absolutnie wskazanego

czumilka Wysłany: 2015-04-28, 11:20   

Z informacji znalezionych w sieci wynika dokładnie to samo co piszecie. Chyba zmienię lekarkę bo ma specyficzne jednak zapędy :/ .

zulam Wysłany: 2015-04-28, 12:30   

Starsza Kobieta

Rezonans można, jak trzeba ale jak Nabla pisze lepiej nie w pierwszym trymestrze.
Rtg na ratunek życia też, ale z RTG kręgosłupa to mało co widać jeśli jest podejrzenie dyskopatii. Więc jw - rezonans.

korndora Wysłany: 2015-12-16, 16:02   

Jak do nas trafilas?: z G-li
ja miałam rezonans w dniu okresu (który się nie pojawił) i już po rezonansie (krzyżowo lędźwiowy odcinek kręgosłupa) dowiedziałam się ze jestem w ciąży i też się martwię... teraz jestem w 5tc jeszcze nie miałam usg pierwszego.

Always look on the bright side of life...

zulam Wysłany: 2015-12-17, 10:50   

Starsza Kobieta

Na tak wczesnym etapie ciąży (okres jest dość zero - jedynkowo, ew czynnik uszkadzajacy spowodowałoby pewnie że byś w ogóle nie wiedziała, że w ciąży byłaś, tylko okres się spóźnił :oczami: okres od trzeciego do 14 tygodnia po zapłodnieniu (od licznego 5. tyg ciąży)

Odpowiedz do tematu