Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
ADHD
Autor Wiadomość
Matylda Wysłany: 2017-03-29, 09:33   

Starsza Kobieta

Madeleine napisał/a:
żeby drugie śniadanie nie nabyło zdolności do czynności prawnych.

:love: :rotfl:

Julek od lekarza dostał diagnozę, że ma ADD (i kilka innych rzeczy wpisanych), ze szkołą też porażka na całej linni. W poradni nie moga się zdecydować czy dostanie orzeczenie czy tylko opinię. Czy jest sens naciskać na orzeczenie? Szkoła oczywiście zaleca naciskanie, bo wiadomo, pieniądze, ale od września już na pewno przechodzimy na nauczanie domowe, więc nawet opcja nauczyciela wspomagającego nie będzie nas dotyczyła.

FotoStwory

agnetta Wysłany: 2017-03-29, 09:34   

Starsza Kobieta

Madeleine dzięki :) U Gabriela nauczyciele też nie sprawdzają zeszytów na oceny, ale podkreślają, że tak chaotyczne notatki i braki w nich źle przygotowywują go do sprawdzianów/klasówek. Coś w tym musi być skoro wczoraj trzy nauczycielki na to zwróciły mi uwagę (u więcej nie byłam).
Nauczyciele mówią, że wystarczy uczyć się z zeszytu, bo podają dobrą "pigułkę" wiedzy. Ostatnio jak się Gabriel nauczył ze swoich notatek do dostał z kartkówki 1 (geografia) - a pytałam go i wszystko wiedział (widać braki w notatkach jednak zrobiły swoje).

G & J & B

Madeleine Wysłany: 2017-03-29, 09:40   

Starsza Kobieta

Agnetta, masz rację z notatkami. Sama pamiętam, że w szkole uczyłam się wyłącznie z zeszytów, bardzo skutecznie – więc coś w tym jest.
Piotrek w szkole ogólnie mało się uczy i materiał dla niego jest banalny, ma przy tym dobrą pamięć słuchową – więc to nie rzutuje. Ale to dopiero 4 klasa, więc wszystko przed nim.
No ale o czym my mówimy, jak np. Z niemieckiego są spore fragmenty w zeszycie, uzupełnione przez panią.

Scully Wysłany: 2017-03-29, 09:43   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

U nas notatki nie są aż tak szczegółowe (czwarta klasa), więc do sprawdzianów i tak uczymy się z podręczników - a w przypadku historii to i tak było za mało ostatnio, ale ok, to chyba jednostkowy przypadek. Jak go pytam ustnie to umie, ale jak np. pani daje krzyżówkę jako sprawdzenie wiedzy to efekt mierny.
Matylda napisał/a:
Madeleine napisał/a:
żeby drugie śniadanie nie nabyło zdolności do czynności prawnych.

Też mi się spodobało :) :lizak:

Matylda u Kuby de facto też ADD. Dziękuję sobie samej, że postarałam się o orzeczenie, bo inaczej nic byśmy nie wskórali w szkole. Ale jeżeli jesteś stuprocentowo zdecydowana na ED to chyba nie ma sensu wyrabiać nic innego niż opinię. Jak będzie konieczność zdawania egzaminów z innymi to wtedy możesz zawczasu pomyśleć o orzeczeniu albo sprawdzić czy jest dodatkowo dysleksja bo to też daje specjalne fory.

JA

Madeleine Wysłany: 2017-03-29, 09:54   

Starsza Kobieta

Orzeczenie jest na etap edukacyjny, więc podejście robiłaby, bo nie wiesz, czy będziesz bawiła się w edukację domową aż do końca jego ósmej klasy - inna sprawa, czy Franek orzeczenie dostanie, bo wcale z tym nie jest tak hop siup.
A dla ucznia w szkole to spora różnica jakościowa, więc IMO warto.

malagosia Wysłany: 2017-03-29, 10:29   

Net włączony- gar z zupą spalony

U nas w PPP ani na ADHD ani zagrożenie dysgrafią/dysleksją (za wcześnie na oficjalną diagnozę ale już cechy "dys" widać gołym okiem) nie dostanie się orzeczenia. Jedynie opinie która Młodego wychowawczyni ma i tak w głębokim poważaniu :masakra:

27.08.2005
1% dla Wiktora
14.02.2008 Nas Troje
02.03.2010 Nas Czworo

Scully Wysłany: 2017-03-29, 10:44   

Madeleine napisał/a:
inna sprawa, czy Franek orzeczenie dostanie, bo wcale z tym nie jest tak hop siup.

Sorry że poprawiam za Matyldę, ale to silniejsze ode mnie :oczami: - Julek, nie Franek.

A co do reszty zgadzam się z Mad, jeśli teraz zrobisz edukację domową to nie warto wyrabiać orzeczenia, ale po trzeciej klasie i sprawdzeniu czy nie ma dodatkowo dysleksji możesz podejść do orzeczenia, żeby w razie konieczności funkcjonowania w szkole albo na wspólnych egzaminach z innymi miał równe szanse. Bo opinia niewiele daje - nieliczne szkoły podejmują jakieś działania tylko na podstawie opinii. Orzeczenie je niejako do współpracy "zmusza".
I jeszcze a propos tego co malagosia - na samo ADHD może być trudno o orzeczenie. U nas wyszliśmy od specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu (dodatkowo do problemów z koncentracją) i opinii wystawionej jako pierwsza miał też zaznaczone ryzyko dysleksji. No, ale podobnie jak u malagosi chodziłam, rozmawiałam, pisałam - same "niedasie". Dopiero jak psychiatra dał zaświadczenie i przyniosłam orzeczenie coś drgnęło, powoli i z poślizgiem, ale jednak. Z tym, że u nas odnoszę wrażenie nie ma problemu w odpowiedniej PPP, żeby dostać orzeczenie o kształceniu specjalnym z tytułu zagrożenia niedostosowaniem społecznym - w formularzu ubiegania się o orzeczenie sama pani dyrektor powiedziała, żeby wpisać tylko "Syn ma ADHD" i to oprócz innych opinii od psychiatry, nauczyciela prowadzącego i badań w PPP wystarczyło jako uzasadnienie.

JA
Ostatnio zmieniony przez Scully 2017-03-29, 10:52, w całości zmieniany 1 raz  

Matylda Wysłany: 2017-03-29, 10:44   

Starsza Kobieta

Madeleine, a gdybym bawiła się w szkołę? 😉
Julek mając orzeczenie miałby nauczyciela wspomagającego. Na razie jest nam to nie potrzebne, bo przechodzimy na ED, ale szkoła powiedziała, że na pewno z orzeczeniem dostałby więcej zajęć dodatkowych (logopeda, psycholog).
Wg.pedagog w szkole Julek z jego problemami pieinien mieć orzeczenie, w PPP się....zastanawiają.

Od miesiąca dostaje medikinet. Twierdzi, że łatwiej mu w szkole wytrzymać, ale niestety nie przekłada się to na jego pracę w szkole.

FotoStwory

agnetta Wysłany: 2017-03-29, 10:52   

Starsza Kobieta

Scully napisał/a:
W wielu kwestiach jestem jego pamięcią zewnętrzną - ciąży mi to i wiem, że powinien to stopniowo coraz bardziej samodzielnie ogarniać, ale póki co za bardzo mi zależy na ocenach adekwatnych do jego możliwości, żeby odpuścić to pilnowanie.

To jest bardzo upierdliwe, zwłaszcza w przypadku nastolatka. Ja się wycofuję z tego, ale wielokrotnie mimo niefajnych konsekwencji Młody się nie nauczył pamiętać. Bywało, że płakał, że mam taką słabą pamięć. Niestety, jeśli dla niego coś nie ma zabarwienia emocjonalnego, to nie zapamięta. Jak mu na czymś zależy to sam pilnuje wszystkiego. Czyli da się ;)

G & J & B

Scully Wysłany: 2017-03-29, 11:02   

agnetta napisał/a:
Niestety, jeśli dla niego coś nie ma zabarwienia emocjonalnego, to nie zapamięta. Jak mu na czymś zależy to sam pilnuje wszystkiego. Czyli da się

Da się. Tylko trudno mieć emocjonalne podejście do rozróżniania linii prostopadłych i równoległych czy zapamiętywania nazw województw ze stolicami ;) Konia z rzędem temu kto mi podpowie jak w 5 dni nauczyć województw i regionów dziecko, któremu zwisa i powiewa to czy stolicą kujawsko-pomorskiego jest ten Bydgoszcz ;) czy może Rzeszów :cwaniak:
U nas dokładnie to samo, jak są emocje to zapamięta, a tak to nie wszystko i jeszcze pokręci...

A co do nauczyciela wspomagającego Matylda - jeśli PPP się w ogóle zastanawia nad wydaniem orzeczenia to wcale nie jest powiedziane, że by miał nauczyciela wspomagającego. Przy ZA pewnie tak, przy ADD wcale niekoniecznie. Bo w rozporządzeniu na ADHD nie ma wspomagającego wpisanego wprost, a nie wszystkie szkoły dadzą go nawet tam gdzie to konieczne, jeśli PPP tego nie zaznaczy w zaleceniach - taka rzeczywistość...

JA

Matylda Wysłany: 2017-03-29, 11:30   

Starsza Kobieta

Scully napisał/a:
a nie wszystkie szkoły dadzą go nawet tam gdzie to konieczne, jeśli PPP tego nie zaznaczy w zaleceniach - taka rzeczywistość...

Julek ma to wpisane w zaleceniach od psychiatry, i w szkole na pewno też nie byłoby problemu. Julek ze względu na duży poziom stresu nie może zostać w szkole, taka jest moja decyzja.

FotoStwory

Madeleine Wysłany: 2017-03-29, 12:11   

Starsza Kobieta

Matylda napisał/a:

Julek mając orzeczenie miałby nauczyciela wspomagającego.
powiem więcej. Jeśli się orzeka nauczanie indywidualne, to nie w przypadku autyzmu (tutaj stoi otworem szkoła specjalna i klasy dla autystów), ale właśnie orzeczeń ze względu na ADHD.
Scully napisał/a:
a nie wszystkie szkoły dadzą go nawet tam gdzie to konieczne, jeśli PPP tego nie zaznaczy w zaleceniach - taka rzeczywistość...
to prawda. A nawet jeśli jest zapis, to i tak rodzic często musi wystąpić z pismem o realizację zaleceń z orzeczenia.

Odpowiedz do tematu