Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Powrót po macierzyńskim
Autor Wiadomość
kometa Wysłany: 2013-03-22, 22:32   

Starsza Kobieta

Dżej napisał/a:
Zresztą zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy

I to nawet jakiejs sredniej z ostatnich miesiecy, wiec jak sie komus pensja zmieniala to sie tak prosto nie liczy ;)

Cytat:
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433

Bajka Wysłany: 2013-03-24, 18:23   
Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Jak do nas trafilas?: z G.
Nie bardzo rozumiem, jak jestem na L4 dostaję za ten czas 80% wynagrodzenia, to po co mi zasiłek opiekuńczy?

Tosia

Tomek

Kary Wysłany: 2013-03-24, 18:34   

Starsza Kobieta

Bajka napisał/a:
jak jestem na L4 dostaję za ten czas 80% wynagrodzenia, to po co mi zasiłek opiekuńczy?

L4 jest na siebie. Zasiłek opiekuńczy na dziecko/osobę w rodzinie.

Czy o coś innego pytasz?

Łobuz Maksymalny
Miko

Bajka Wysłany: 2013-03-24, 18:50   

Cały czas myślę o przypadku L4 na dziecko + wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Dostałam info od kumpeli, że u niej w firmie składa się takie dokumenty i dostaje pełną pensję, ale gryzie mi się to z przepisami i nie wiem o co chodzi

Tosia

Tomek

Dzej Wysłany: 2013-03-24, 19:00   

Starsza Kobieta

Bajka, najprawdopodobniej firma dopłaca jej te 20%. Bo nie sądzę, żeby ZUS ;)

A zasiłek opiekuńczy to jest właśnie to, co zawsze się dostaje przy L4 na dziecko. Jak sama jesteś na L4 to dostajesz chorobowe (najpierw wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy - po bodajże 30 dniach).

"Każdy cytat w Internecie wygląda na prawdziwy" Józef Piłsudski

Bajka Wysłany: 2013-03-24, 19:08   

Dzięki Dżej, teraz ma to dla mnie sens

Tosia

Tomek

justyna_s_s Wysłany: 2013-03-25, 08:18   

Net włączony- gar z zupą spalony

Jak do nas trafilas?: z G....
Bajka,
-za czas przepracowany dostajesz wynagrodzenie
-za L4 na Ciebie dostajesz zasiłek chorobowy
-a za L4 na dziecko zasiłek opiekuńczy

jeśli jesteś na L4 z powodu własnej choroby, to przez pierwsze 33 dni (łącznie w ciągu roku kalendarzowego) dostajesz pieniądze z kieszeni pracodawcy. Natomiast jeśli bierzesz L4 na dziecko, to pieniądze dostajesz z puli ZUS-u wypłacane za pośrednictwem pracodawcy. W obydwu przypadkach jest to 80 %. Druk o zasiłek opiekuńczy jest podstawą dla ZUS-u do wypłacenia Ci pieniędzy. Jeśli wraz ze zwolnieniem (na dziecko) nie złożysz tego dokumentu nie dostaniesz od ZUS-u kasy.
To nie tak, ze należy Ci się kasa za zwolnienie+ zasiłek opiekuńczy= 100 %.
Niestety zasiłek opiekuńczy to nic innego jak wynagrodzenie za czas choroby dziecka (L4 na dziecko).

cola Wysłany: 2015-04-30, 12:45   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Mam pytanie w imieniu siostry.
Siostra urodzila w lipcu 2014 blizniaki. Wczesniej pracowala na umowe na czas. Jej umowa konczy sie we wrzesniu tego roku. Umowila sie z dyrektorka, ze wroci do pracy we wrzesniu, a dyrektorka obiecala, ze przedluzy umowe. Teraz dostala maila od dyrektorki, ze jednak umiwy jej nie przedluzy. Jakie prawa ma siostra?

jupi Wysłany: 2015-05-01, 07:40   
Temat po temacie, a bałagan w chacie

Obawiam się, że niewielkie. Skoro urlop rodzicielski kończy się przed terminem zakończenia umowy, to rozumiem, że w sierpniu Twoja siostra wraca do pracy albo jest na urlopie wypoczynkowy i nie obejmują jej żadne formy ochrony pracownika przewidziane dla tych, co są na urlopie rodzicielskim.
Jeżeli nie było między nimi żadnych pisemnych ustaleń, trudno będzie udowodnić, że słowa dyrektorki miały charakter umowy a nie jedynie obietnicy. W dodatku dość wcześnie dyrektorka informuje o zmianie swoich planów, więc trudno będzie udowodnić utracone przez Twoją siostrę korzyści. Chyba pozostaje tylko droga sądowa, ale może wypowie się ktoś bardziej obeznany w temacie.
Z tego co wiem w takich sytuacjach pomocny jest Okręgowy Inspektorat Pracy.

sisi18 Wysłany: 2017-10-29, 11:28   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Może spróbuj zwrócić się z tym do prawnika. Portal Lexagit.pl ma taką opcję http://www.lexagit.pl/zapytaj-specjalisty/ zwróć się do nich z tymi wątpliwościami i dostaniesz szczegółową odpowiedz. Są specjalistami w takich sprawach.

Odpowiedz do tematu