Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Świat za 20 lat?
Autor Wiadomość
Nabla Wysłany: 2017-07-27, 18:59   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Zmora, moim zdaniem satysfakcję z życia obniża wychowanie z nierzeczywistymi perspektywami - całe pokolenia obecnie słyszały, że są wyjątkowe i genialne i czeka je fantastyczna przyszłość, bo za tę wrodzoną cudowność im się od świata należy. Wszelkie trudności są tratowane jako coś, co nie powinno mieć miejsca, łatwe życie to oczekiwana norma.

A to nie jest norma - w całym świecie ożywionym organizmy funkcjonują na granicy śmierci głodowej, bo rozmnażają się do wystarczalności zasobów. Świat zachodni o tym zapomniał i zderzenie z rzeczywistością kończy się właśnie frustracją. Pogłębioną przez inny mechanizm kompensacyjny - tworzeniem wizerunku w social mediach - widzimy "reklamowe" wycinki życia innych, i to zbiorowo (nawet mała liczba dobrych wiadomości pochodzących od dużej liczby internetowych znajomych stwarza wrażenie, że "wszyscy" mają lepiej). Więc technologia nie stoi u podstaw problemu, tylko go potęguje, bo "analogowo" mielibyśmy mniejszą liczbę znajomych do porównywania się i większą możliwość weryfikacji informacji, frustracja może byłaby wtedy mniejsza. Nie bez powodu ludzie są najszczęśliwsi nie wtedy, gdy obiektywnie mają więcej, tylko wtedy, gdy nie ma rozwarstwienia społecznego - bo powyżej granicy ubóstwa zamożność już jest tylko względna.

Zmora napisał/a:
I dlatego, ze swym pesymizmem, jestem przekonana, ze ich życie nie będzie ani piekniejsze, ani latwiejsze niz nasze, nawet jesli dozyja 100 lat z pelnym uzebieniem i bez cewnika.

Całkowicie się zgadzam. Dodam jeszcze, że mimo helikopterowego podejścia do rodzicielstwa uważam, że to nie moja broszka co oni zrobią ze swoim życiem ;)

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

Madeleine Wysłany: 2017-07-27, 19:41   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:

I jak je teraz uczyc? Do czego zachecac, jak pomagac im sie rozwijac, skoro nie wiemy w jakiej rzeczywistosci przyjdzie im te umiejetnosci wykorzystywac?
olaboga. Teraz wszystkie matki mogą zacząć się martwić na poważnie i nici z dobrostanu psychicznego 8)

Zmora Wysłany: 2017-07-28, 06:54   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
Zmora, moim zdaniem satysfakcję z życia obniża wychowanie z nierzeczywistymi perspektywami - całe pokolenia obecnie słyszały, że są wyjątkowe i genialne i czeka je fantastyczna przyszłość, bo za tę wrodzoną cudowność im się od świata należy. Wszelkie trudności są tratowane jako coś, co nie powinno mieć miejsca, łatwe życie to oczekiwana norma.

Z podstawówki pamiętam raczej dzieci, które były wychowywane w przeświadczeniu, że są miernotami i że liczy się tylko zdobycie zawodu. I one na nowe technologie patrzyły jak na dary od ufoludków, a nie jak na coś, co mogą próbować swoim umysłem ogarnąć.

Madeleine napisał/a:
Teraz wszystkie matki mogą zacząć się martwić na poważnie i nici z dobrostanu psychicznego

Raczej zamiast się martwić, uznają, że najlepiej dzieci wychować na liderów, którzy będą uważali, że są wyjątkowi i że mogą być kim tylko chcą - bo tacy sobie w życiu poradzą.

Madeleine Wysłany: 2017-07-28, 07:44   

Starsza Kobieta

Zmora napisał/a:

Z podstawówki pamiętam raczej dzieci, które były wychowywane w przeświadczeniu, że są miernotami i że liczy się tylko zdobycie zawodu. I one na nowe technologie patrzyły jak na dary od ufoludków, a nie jak na coś, co mogą próbować swoim umysłem ogarnąć.
nie obraź się, Zmora, ale obie mogłybyśmy być babciami i trochę lat minęło od czasów naszych podstawówek ;)

Zmora napisał/a:

Raczej zamiast się martwić, uznają, że najlepiej dzieci wychować na liderów, którzy będą uważali, że są wyjątkowi i że mogą być kim tylko chcą - bo tacy sobie w życiu poradzą.
no nie tylko, bo pytanie - inwestować w programowanie? sporty? języki? ale jakie? ;)
Ale co gorsza - czyli już nie ma pewnej ścieżki prawnika? (bo lekarze jednak chyba jako zawód zostaną... miejmy nadzieję!)

Zmora Wysłany: 2017-07-28, 08:10   

Starsza Kobieta

Madeleine napisał/a:
nie obraź się, Zmora, ale obie mogłybyśmy być babciami i trochę lat minęło od czasów naszych podstawówek

Jasne, i otwarcie przyznaję, że w ogóle nie znam ludzi urodzonych w latach 90. O 25-latkach i nastolatkach to mogę tylko sobie poczytać cudze opracowania. Moje wrażenie fatalnego wpływu technologii na samopoczucie oparte jest na obserwacji moich bliskich znajomych, obecnie 30-40-letnich, a doniesienia o cyberproblemach młodszych ludzi tylko jakoś się w to wkomponowują. Chociaż, jak teraz tak się zastanawiam, to wszyscy ci moi znajomi jako nastolatkowie i studenci uważali się za kogoś lepszego i w ogóle wow...

Nie odnajduję się w myśleniu o tym, czy pewniejszą ścieżkę kariery będzie miało moje dziecko, jeśli poślę je na robotykę czy na język chiński. Nie są mi bliskie ani terminy "pewność", ani "kariera", ani nawet "posyłanie dziecka". A nie, przepraszam, jest takie powiedzenie bliskie mojemu sercu: "naucz dziecko grać w szachy, a będziesz spokojny o jego przyszłość" :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Nabla Wysłany: 2017-07-28, 08:25   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Tu jest fajnie napisane to, co chcialam przekazac (i na kukielkach ;) )

https://waitbutwhy.com/2013/09/why-generation-y-yuppies-are-unhappy.html

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

sunflower112 Wysłany: 2018-01-04, 09:14   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Świat za dwadzieścia lat? Europa pewnie będzie już kompletnie muzułmańska.

Odpowiedz do tematu