Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiełkownica
Autor Wiadomość
Caska Wysłany: 2017-01-03, 15:51   Kiełkownica

Forumowy wyjadacz

Nie znalazłam takiego tematu, nie wiedziałam też gdzie dokładnie założyć, w razie czego proszę o przeniesienie :)

Na urodziny dostałam kiełkownicę razem z zapasem nasion. I o ile duże nasiona (ciecierzyca, soczewica itp.) mi kiełkują ładnie, to w przypadku mniejszych (pszenica, gorczyca) kiełkuje dosłownie kilka, a całość po kilku dniach zaczyna śmierdzieć zgnilizną :kwasny: Co może być nie tak? Macie jakieś rady dla początkującego kiełkowicza ;) ?

Drugie pytanie: doczytałam, że lepiej nie stosować nasion ogrodniczych, bo mogą być potraktowane jakimś nawozem. A można kiełkować nasiona spożywcze czy tylko te przeznaczone na kiełki? Na oko ciecierzyca na kiełki nie różni się od ciecierzycy do gotowania niczym, oprócz wielkości opakowania i ceny...

lara Wysłany: 2017-01-03, 20:38   

Forumowy wyjadacz

Mój patent na to, aby nasiona nie plesnialy to płukanie. Zamiast zalewac wodą w kielkownicy, wrzucam wszystko dwa razy dziennie na sitko i płucze bieżącą wodą. Mniej wody wtedy zostaje na szalkach, a nasionom taka ilość wystarcza.

markdottir Wysłany: 2017-01-03, 20:41   

Starsza Kobieta
Wojtek, lat 12 i pogodynka

wydaje mi się, że był gdzieś temat kiełków poruszany. :niepewny: Może w nie karmie byle jak...

Madame rośnie i Mademoiselle też
1% dla Patryka

turkus Wysłany: 2017-01-09, 05:38   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie
Turkus

Jak mi się w jednej szalce zalęgła pleśń, to pomimo moczenia w domestosie i wielokrotnego płukania przy następnych wysiewach wychodziła.
musiałam tą szalkę wywalić.
A na torebkach z zaprawionymi nasionami jest informacja o tym, poza tym nasiona mają tak specyficzny kolorek, że trudno się pomylić.

lus96 Wysłany: 2017-07-04, 13:09   

Pampersa mi dali i nowym nazwali

Bardzo fajna jest taka kiełkownica, sama lubię szukać takich ciekawych propozycji godnych uwagi. Kiełki lubię z dodatkiem masła i jakiś innych warzyw na śniadanie lub kolacje sprawdzają się idealnie.

proAndrzej Wysłany: 2018-01-24, 08:26   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Właśnie może ktoś poleci jeśli macie coś sprawdzonego, bo tak myślałem o mojej mamie, że może kupie jej na urodziny. Sam też się zastanawiałem, bo często sięgam po różne kiełki, a mając kołkownicę byłoby o wiele łatwiej. Pewnie to wina nasion skoro jedne kiełkują odpowiednio, a drugie nie chcą.

Lidan Wysłany: 2018-01-27, 20:08   
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Jak do nas trafilas?: Przypadkiem.
Mam od kilku lat ale ostatnio o niej zapomniałam. W zimie nie mam problemów z kiełkowaniem natomiast zdarzało się w lecie, że coś lekko przypleśniało. Najchętniej kiełkuję ziarno rzodkiewki bo nie dość, że szybko wychodzą kiełki to są bardzo smaczne. Dobrze też wychodzi fasolka mung. trzeba dbać o czystość szalek, przelewać minimum 2 razy dziennie świeżą wodą i wietrzyć przynajmniej raz przez kilka minut. Raczej nie trzymać w nasłonecznionym miejscu. Zanim wrzucę nasiona do kiełkownicy moczę je przez cały dzień lub noc na sitku i zmieniam kilkakrotnie wodę. Później płuczę pod bieżącą wodą i dopiero wtedy przekładam do kiełkownicy. I bezpieczniej jednak kupować nasiona specjalnie do kiełkowania.

Odpowiedz do tematu