Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
krzywica - jak to z nią jest?
Autor Wiadomość
adriana Wysłany: 2009-07-07, 09:51   krzywica - jak to z nią jest?

Starsza Kobieta

Ano właśnie. Wczoraj byłam z Iga na szczepieniu i pediatra powiedziała, że ma dziwne żebra, takie trochę wygięte u dołu. I że to może być 'taka uroda' albo ślad po krzywicy. Trochę mnie to zaniepokoiło, ale w ogóle nie mogłam z niej nic więcej wyciągnąć :/ i jeszcze powiedziała, że tego się zbadać nie da :/ Jestem wściekła bo wizyta była prywatna u naszej stałej lekarki, wrrr...

Poza tym powiedziała, że najnowsze zalecenia mówią, że do 3 roku życia powinno się podawać wit D3 dzieciom codziennie aż do 3 urodzin co wydaje mi się przynajmniej dziwne. Zwłaszcza bez wcześniejszej jakiejkolwiek diagnostyki dziecka.

No ale kurcze zasiała we mnie niepokój i teraz chciałabym się dowiedzieć gdzie i jak mogę sprawdzić, czy Młoda ma krzywicę albo niedobory wit d3. Do kogo się udać? Jakie badania zrobić?

Mieszkamy na wsi, dzieciaki są codziennie na dworze, latem naprawdę długo. Podawanie w tej sytuacji sztucznej witaminy D3 wydaje mi się pozbawione sensu :/ W końcu przedawkować też ją można :/

mama domowa
ArtAda

La Loba Wysłany: 2009-07-07, 10:57   

Rodzina głoduje, bo ja netuje
Wirtualny psychoanalityk

Moja pediatra powiedziała, że w lecie nie wolno podawać D3 ani nawet tranu :] Oba syny mają odgięte żebra u dołu, ja mam np. z jednej strony odgięte i zrośnięte dwa ze sobą i mój dziadek też miał podobno.

http://www.babyboom.pl/ni...itamina_d3.html

Cytat:
W wyniku rozmiękania kości czaszki występuje craniotabes tj miękkość potylicy, która ugina się przy uciskaniu palcami. Potylica ulega spłaszczeniu. Kości pokrywy czaszki stają się grube, co nadaje czaszce kwadratowy kształt i zwiększa jej obwód. Opóźnia się zarastanie ciemienia, wyrzynanie się zębów. Powiększa się wątroba i śledziona, zmniejsza się obwód klatki piersiowej. Pojawiają się deformacje kostne-tzw garb krzywiczy, "różaniec i bransolety" krzywicze, koślawe i szpotawe kolana. Wiotkość mięśni powoduje opóźnienie rozwoju motorycznego, powiększenie się obwodu brzucha, wzdęcia i zaparcia. Osobnym objawem krzywicy jest tężyczka. Objawy wczesne często, przynajmniej częściowo mijają w późniejszym wieku.

Do objawów późnych, zwykle pozostających na całe życie należy płaskostopie, wady kręgosłupa i budowy klatki piersiowej.

Nie sądzę, by Twoja córka przeszła krzywicę, przecież byś zauważyła potliwość, brak zębów i miękką czaszkę?

i jeszcze to:

Cytat:
Spotyka się też czasami rozpoznawanie krzywicy u dzieci, u których kształt czaszki nie jest wynikiem krzywicy lecz rodzinnej budowy czaszki.

Monika Z Wysłany: 2009-07-07, 11:00   
On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Adriana kazde większe laboratorium robi badania poziomu wit. D3. Zadzwoń i zapytaj w najblizszej placówce.

La Loba Wysłany: 2009-07-07, 11:04   

Wirtualny psychoanalityk

No ale na podstawie bieżącego poziomu nie stwierdzisz przebytej krzywicy, zresztą aby to miało ręce i nogi to zarówno biochemia krwi, ale też rtg nadgarstka i poszukanie pozostałych wymienionych zmian związanych z odwapnieniem kości. Deformacje klatki piersiowej w wyniku niedoboru d3 pojawiają się chyba później, przynajmniej do mnie tak mówiono :cool2:

EDIT jeszcze:
jeśli Adriana karmiłaś piersią ryzyko krzywicy jest znacznie mniejsze :)

naturella Wysłany: 2009-07-07, 11:11   

Poważnie uzależniona

Ale chyba jest dokładnie odwrotnie, akurat w przypadku karmienia piersią jest większe? Bo w mleku matki nie ma witaminy D3.

Krzywica niekoniecznie może dawać pełen wachlarz objawów, ja nie przyswajałam D3 w dzieciństwie i mam wgłębienie na czubku głowy i nieco nietypowy kształt górnych jedynek, tak jakby nieco skośny dół. I to tyle.

Co jeszcze, wg zaleceń WHO witaminę D3 powinno podawać się do 18 roku życia :cool2:

adriana Wysłany: 2009-07-07, 11:20   

Starsza Kobieta

La Loba napisał/a:
jeśli Adriana karmiłaś piersią ryzyko krzywicy jest znacznie mniejsze :)

Też właśnie o tym czytałam. A ja karmię do tej pory (rano i wieczorem).

Wojtek miał krzywice i miał bardzo miękką potylicę dlatego przy Idze byłam przewrażliwiona i specjalnie kazałam sprawdzać i za każdym razem miała twardą czachę ;)

Wkurzyło mnie takie rzucenie w przestrzeń tekstu o krzywicy a potem nie podjęcie dyskusji na ten temat :/

naturella napisał/a:
Co jeszcze, wg zaleceń WHO witaminę D3 powinno podawać się do 18 roku życia :cool2:

Dlaczego? Jakie jest uzasadnienie? Bo ja nie kumam tego w ogóle...

mama domowa
ArtAda

La Loba Wysłany: 2009-07-07, 11:23   

Wirtualny psychoanalityk

naturella napisał/a:
Ale chyba jest dokładnie odwrotnie, akurat w przypadku karmienia piersią jest większe? Bo w mleku matki nie ma witaminy D3.

No i co z tego, że nie ma? Może w jakiś tam sposób nie następuje wymiatanie wapnia z kości, bo jest on dostarczany przez matkę? Widzisz, co pediatra, to opinia.

Adriana, u mnie w przestrzeń rzucono padaczkę w związku ze starszym i zejście młodszego na skutek przytargania rotawirusa ze szpitala :masakra:

Blutka Wysłany: 2009-07-07, 11:26   

Starsza Kobieta

Młody był butelkowy i nie kazali podawać D3, bo mleko modyfikowane jest wzbogacane o D3.
Jak był kilka tygodni na piersi, to kazali z kolei dawać.

La Loba Wysłany: 2009-07-07, 11:29   

Wirtualny psychoanalityk

No bo wiesz, tak napierają ci z zielonych na karmienie piersią, niby powrót do natury, te sprawy, a wiadomo że natura jest niedoskonała i człowiek wie lepiej. Przecież wszystkie wykopane szkielety przodków są pokręcone w chińskie paragrafy!

A na poważnie, przy modyfikowanym też każą podawać, ale sprawdzać dawki, żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej bo można narozrabiać w drugą stronę.
Zresztą, jaka macie pewność, że sztuczne suplementy się wchłania jak naturalne? Jestem ciekawa.

Blutka Wysłany: 2009-07-07, 11:30   

Starsza Kobieta

Ja się nie wymądrzam Kiniak, ja tylko napisałam, jak było u mnie. :niepewny:

adriana Wysłany: 2009-07-07, 11:31   

Starsza Kobieta

Ja w kilku miejscach czytałam o tym, że krzywica rzadziej występuje u dzieci karmionych piersią.

La Loba napisał/a:
Adriana, u mnie w przestrzeń rzucono padaczkę w związku ze starszym i zejście młodszego na skutek przytargania rotawirusa ze szpitala :masakra:

Aha :masakra:

mama domowa
ArtAda

La Loba Wysłany: 2009-07-07, 11:32   

Wirtualny psychoanalityk

Blutka napisał/a:
Ja się nie wymądrzam Kiniak, ja tylko napisałam, jak było u mnie. :niepewny:

Ja wiem, bo tak samo było u mnie z jednym i drugim. I potem nagle cudowna wiadomość by nie szlaeć z tranem i innymi rzeczami. O albo witamina K. Hadi nie dostawał i żyje Pepa był w tej grupie, której groziło śmiertelne zagrożenie z powodów niedoboru K :hyhy:

darkbulka Wysłany: 2009-07-07, 12:05   
Starsza Kobieta

ja np nietolerowalam wit D3 w kroplach, mialam krzywice, musialam dostawac zastrzyki z wit D. objawem byla nadmierna potliwosc glowki, pozsotaloscia po krzywicy jest lekk wypuklosc na kladce piersiowej, nie wiem czy skolioze tez pod pozostalosc mozna podpiac?

Gatka Wysłany: 2009-07-18, 09:27   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Jak do nas trafilas?: Gimbla :)
Dopier znalazłam temat :/ Laryngolog Alka powiedziała, że podejrzewa krzywicę, do 2 rż brał D3, do tego do tej pory w okresie jesień-wiosna daję tran, pije mleko wzbogacone D3. Nie wiem jeszcze co powie pediatra, ale Alkowi od jakiegoś czasu poci się główka, w nocy cały się poci, laryngolog nie podobała mu się jego klatka piersiowa - dla mnie normalna, ale jak stanie z wypchniętym brzuchem do przodu i wystającymi łopatkami to już sama nie wiem co myśleć. Planuję basen od września, teraz jak najwięcej słońca, co jeszcze nieszkodzącego mogę zrobić? Dodam, że Alek ma teraz 4 lata.

Pomóż TASI
A,E,M,K.

SkrawekNieba Wysłany: 2009-07-18, 10:16   

Starsza Kobieta

U nas z kolei były 2 przyczyny odstawienia D3-jeden taki jak u Blutki a drugi wyszedł podczas usg bioder-w 6 tyg. życia Tola miała już w biodrach jądra kostnienia, które zwykle pokawiają się u dzieci w 5 miesiącu życia.

Nasza pediatra każe na okres lata odstawiać D3 w ogóle+kontrolować właśnie czaszkę i ciemiączko, czy za szybko nie zarasta.

Adriana-a u Igi jak z ciemiączkiem? W sumie to powinno jej zarosnąć już.

Never see the light of day

Odpowiedz do tematu