Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Mamy dzieci wybitnie zdolnych
Autor Wiadomość
adriana Wysłany: 2012-06-28, 18:34   

Starsza Kobieta

Cytat:
A ja się zastanawiam co to znaczy uzdolnienia? Bo to że wykazuje chęć i sprawia mu to frajde i dopytuje-to już uzdolnienia??

Myślę, że uzdolnione dziecko jest wtedy kiedy wykazuje dużą wiedzę/umiejętności w danej dziedzinie. Znacznie wykraczające poza jakiś tam średni poziom. A to zwykle wynika z dużego zainteresowania danym tematem.

Mi rośnie mały matematyk i się ostatnio zaczęłam zastanawiać czy nie powinnam jakoś intensywniej wspierać jego rozwoju w tej dziedzinie :niepewny:

mama domowa
ArtAda

Olutek Wysłany: 2012-06-28, 18:47   

Net włączony- gar z zupą spalony
Dawniej aleks24

/
adriana napisał/a:
kiedy wykazuje dużą wiedzę/umiejętności w danej dziedzinie.

a jak to sprawdzić? Porównywać z równolatkami?? Jaki jest średni poziom ,a jaki wyższy. I złapałam się na myśleniu, żeby nie poszerzać za bardzo jego wiedzy, bo obawiam się że będzie nudził się w szkole. Głupie co? :oczami:

Mikołajek Staś

Blutka Wysłany: 2012-06-28, 18:49   

Starsza Kobieta

Olutek napisał/a:
Głupie co?

Trochę głupie. Jak się będzie nudził w szkole, to się dogadasz z nauczycielką, żeby dawała mu dodatkowe zadania.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje dziecko dopytuje o coś, drąży temat, a ja go zbywam, żeby nauczycielom w szkole było łatwiej. :P

Olutek Wysłany: 2012-06-28, 18:53   

Dawniej aleks24

No niestety, już tyle się nasłuchałam o tępych nauczycielach, i dzieciach które idą z wiedzą do szkoły,a po pewnym czasie się cofają,że może spaczona jestem.
I tu bardziej chodziło mi nie o to gdy dziecko dopytuje,ale pokazywanie mu nowych rzeczy. Przykład: dziecko umie liczyć, czytać liczby dwucyfrowe itp. a ja pokazuję mu/uczę dodawania.

Mikołajek Staś

adriana Wysłany: 2012-06-28, 19:05   

Starsza Kobieta

Olutek napisał/a:
Przykład: dziecko umie liczyć, czytać liczby dwucyfrowe itp. a ja pokazuję mu/uczę dodawania.

Po części pytałam o taką sytuację. Do tej pory Młody wiedzę rozwijał sam, pytając, dociekając itd. - pytanie czy i na ile go wyprzedzić? :niepewny:

Blutka napisał/a:
Jak się będzie nudził w szkole, to się dogadasz z nauczycielką, żeby dawała mu dodatkowe zadania.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje dziecko dopytuje o coś, drąży temat, a ja go zbywam, żeby nauczycielom w szkole było łatwiej. :P

Zbywania sobie też nie wyobrażam ale co do nauczycieli to nie wszyscy są tacy i niestety czasem dzieci faktycznie się uwsteczniają a na pewno nie rozwijają w szkole...

Nas póki co problem nudy w szkole nie dotyczy ;) a że możliwości mamy spore to dumam jak je wykorzystać a raczej jak wykorzystać potencjał Młodego.

mama domowa
ArtAda

agamagdalenka
[Usunięty]
Wysłany: 2012-06-28, 19:18   

wg krzywej gausa 25% populacji dzieci w danym wieku bedzie wyzej funkcjonujacej od pozostalych 75%, z czego 25% jest tych ponizej sredniej...

niestety w polskiej szkole/przedszkolu material sie usrednia i w duzej liczbie przypadkow dzieci zdolniejsze po pewnym czasie maja "cofke" i usredniaja sie ...
powstaje teraz wiele programow szkolnych np. nowa era ma programy matematyczne majace pomoc tym zdolniejszym dzieciom "zachowac" swoj poziom...
bo czesto w pierwszych klasach sa zajecia wyrownawcze dla slabszych - i to sie chwali jak najbardziej, ale nie ma zajec dla tych wyzej funkcjonujacych

mnie sie wydaje ze jesli dziecko ma jakis konik - matematyke, jezyki etc to czemu nie rozwijac tego w nim, nie podkrecac zainteresowan...trzeba tylko znalezc moment zeby nie przedobrzyc

yasmin Wysłany: 2012-10-27, 23:41   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Mój syn, lat 7 jest uzdolniony matematycznie (na piśmie mamy, jakby co ;) )
W szkole jest objęty programem dla uczniów zdolnych. Raz - dwa razy w tygodniu rozwiązuje dodatkowe zadania z matematyki.
Sezonowo chodzi na zajęcia z programowania robotów.
On sam o sobie mówi, że dobrze liczy i że zostanie wynalazcą.
W grupie rówieśniczej funkcjonuje bardzo dobrze. Na razie sprawy rówieśnicze najbardziej go pochłaniają.

Sama jestem ciekawa jak to dalej się rozwinie :)

sprookje Wysłany: 2013-01-08, 10:00   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Jak do nas trafilas?: szybko
Moj M (6,5) tez matematyk. Idzie w szkole osobnym programem jesli chodzi o matematyke. Pani sama zauwazyla i zaproponowala i jemu i nam, ze po co ma sie nudzic, niech robi cos innego. Bardzo nam sie to spodobalo. A w domu drazymy inne tematy, ktore go interesuja. Do momentu kiedy widzimy opor ze strony zainteresowanego.
M jest obecnie poddawany roznym testom (na inteligencje rowniez) i jestem bardzo ciekawa ich wyniku.

NB. Przepraszam, za brak polskich znakow.

sbb Wysłany: 2013-01-13, 17:40   

Cieszcie się,ze macie zdolne dzieci, jednak musicie trzymać rękę na pulsie i śledzić czego Wasze dzieci sie uczą. Pamiętajcie,że 3 pierwsze klasy podstawówki to zabawa potem troszkę trudniej a gimnazjum to już inna bajka. Dużo zależy od nauczycieli, którzy pracują z dziećmi, oni czasami posiadają i dużą wiedzę ale nie potrafią jej przekazać najmłodszym.

yasmin Wysłany: 2013-02-05, 00:30   

Właśnie odpuszczamy dodatkowe zajęcia z matmy. Syn powiedział, że ma dość i chce odpocząć.
Jak się tak nad tym zastanawiam, to coraz większego dystansu nabieram do tych orzeczeń. Zwłaszcza jak patrzę na niego, jak teraz z zapałem oddaje się rysowaniu, a wcześniej na hasło porysujemy .. :masakra:
Także każde dziecko powinno mieć wiedzę, że jest zdolne, bo tak jest przecież :ok:

swbarbara Wysłany: 2013-02-07, 13:29   
Temat po temacie, a bałagan w chacie

Olutek napisał/a:
No niestety, już tyle się nasłuchałam o tępych nauczycielach, i dzieciach które idą z wiedzą do szkoły,a po pewnym czasie się cofają,że może spaczona jestem.
I tu bardziej chodziło mi nie o to gdy dziecko dopytuje,ale pokazywanie mu nowych rzeczy. Przykład: dziecko umie liczyć, czytać liczby dwucyfrowe itp. a ja pokazuję mu/uczę dodawania.

eeee tam Olka, toć obowiązku nie ma, zawsze możesz postawić na edukację domową a nie zdać się na los tępych nauczycielek takich jak ja ;-)

Olutek Wysłany: 2013-02-07, 15:27   

Dawniej aleks24

No przepraszam, rzeczywiście może głupio to zabrzmiało. Nie mam oczywiście na myśli wszystkich nauczycieli. Jeśli kogoś uraziłam, to przepraszam. Wtedy pisałam to będąc po kilku takich opowieściach innych mam, i wina właściwie nie leżała po stronie nauczycieli, tylko systemu:(
Edukacja domowa jest dobrym rozwiązaniem,ale ja się nie zdecyduje jednak. Ale dzięki za poradę:)

Mikołajek Staś

Ulisek Wysłany: 2014-03-18, 13:45   

Jak objawiały się wcześnie dostrzeżone uzdolnienia matematyczno - logiczne Waszych dzieci?

Zastanawiam się jak pokierować rozwojem dziecka tak aby mobilizować go ale też nie przesadzać.
Na tym etapie wszystko odbywa się w formie zabawy. Sam lgnie do liczenia. Płynnie liczy do 300, po angielsku do 100. Zapytany wyrywkowo o jakąś konkretną liczbę (po angielsku) zna ją (mieszkamy w Polsce, rozmawiamy po polsku, nie oglądamy programów po angielsku).

Bardzo dobrze dodaje i odejmuje. Ma bardzo dobrą pamięć, bardzo łatwo i szybko zapamiętuje.

Czy to norma, taki etap rozwoju, po prostu duże zainteresowanie tematem czy już uzdolnienie którym trzeba pokierować?

sprookje Wysłany: 2014-03-20, 17:29   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Jak do nas trafilas?: szybko
Tak wasnie widze, ze ponad rok temu pisalam o testach naszego Mlodego.

Wyniki nas nie zdziwily. M ma bardzo wysoki wspoczynnik przetwarzania danych, oraz wszedzie tam gdzie chodzi o liczenie i analize.
Znacznie gorzej wyszedl w testach jezykowych i tam gdzie mial do czynienia z sytuacjami spolecznymi oraz konfliktami.
Wynik calosci jest na tyle wysoki, ze rozwazamy przeniesienie go do spejalnej szkoly.

Ulisek, To co piszesz wskazuje na to, ze masz do czynienia z dzieckiem specjalnie uzdolnionym chociaz, na to pojecie sklada sie wiele czynnikow, nie tylko uzdolnienia w danym kierunku. Nie wiem jak chcialabys pokierowac zdolnosciami syna juz teraz kiedy jest jeszcze maly? Proponowalabym trzymac reke na pulsie a kiedy bedzie starszy zastanowic sie nad testami.
Jesli chcialabys wiecej informacji na ten temat to pisz na priv.

Ulisek Wysłany: 2014-03-24, 20:25   

sprookje dziękuję za odpowiedź.

Nie mam pojęcia :) Na razie pewnie nie zrobimy nic, nie mam ciśnienia na to by naciskać na rozwój syna na tym etapie. Na pierwszym miejscu zabawa, na drugim nauka, przynajmniej do czasu szkoły :)

O jakich testach mówisz? Gdzie można je wykonać i co to za testy?

Odpowiedz do tematu