Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Co sadzić jesienią?
Autor Wiadomość
Blutka Wysłany: 2010-08-01, 08:40   Co sadzić jesienią?

Starsza Kobieta

Ponieważ wiosny w tym roku nie było, a resztę zniszczyła powódź, to zastanawiam się, co można sadzić jesienią? Szukałam w internecie, ale źródła są tak podzielone co do tego, że mam mętlik.

Jedni piszą, że można iglaki, inni, że tylko liściaste (np. owocowe drzewka), a ja się motam, bo chciałabym, żeby ten rok nie był stracony. :looka: Ma ktoś jakieś doświadczenia?

Bibatrix Wysłany: 2010-08-01, 11:32   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Blutka, nie wiem czy Ci sie brytyjskie kalendarium na cos zda, ale ta strona jest swietna: http://www.the-gardeners-calendar.co.uk/

co do jesieni, to u nas na jesini sadzi sie rosliny, ktore kupuje sie z golymi korzeniami, na przyklad roze.

muminek Wysłany: 2010-08-14, 21:04   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Napiszę,co ja sadzę u siebie we wrześniu/październiku ;) : iglaki,róże,byliny,truskawki,małe krzewinki,takie jak trzmielina i bukszpan,cebulki tulipanów,hiacyntów... Dwa lata temu nawet w listopadzie sadziłam róże. Każdego roku po zbiorach warzyw wysiewam rośliny na zielony nawóz-wydaje mi się,że nic nie stoi na przeszkodzie sadzić jakiekolwiek rośliny jesienią.
Pozdrawiam
Kasia

Pingwiny Wysłany: 2010-08-14, 21:21   
Temat po temacie, a bałagan w chacie

zacytuje :
"Najlepszym okresem na sadzenie drzew i krzewów owocowych jest jesień - od początku października aż do okresu wystąpienia pierwszych przymrozków. Krzewy posadzone w tym terminie zdążą zregenerować system korzeniowy przed nastaniem zimy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Kolejnym argumentem przemawiającym za sadzeniem drzewek i krzewów jesienią jest bogata oferta producentów materiału roślinnego, występująca właśnie o tej porze roku. Możliwym terminem sadzenia jest również wiosna, jednakże musimy wtedy zdążyć, zanim rozpocznie się rozwój pąków, gdyż istnieje duże ryzyko, że roślina uschnie. Kolejną alternatywą jest zakupienie roślin sprzedawanych w pojemnikach, które możemy sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni, gdyż mają silniejszy system korzeniowy i łatwiej się przyjmują, jednakże mankamentem jest ich wyższa cena."

z osobistego doswiadczenia ogrodniczego : polecam jesienny termin sadzenia roslin :cwaniak:

gustawa Wysłany: 2010-08-15, 10:10   

Net włączony- gar z zupą spalony

Ja zakładałam ogród jesienią i wszystkie roślinki sadziłam jakoś na poczatku października. Wszsytko się przyjęło, rośnie jak szalone. Fakt że tylko liściaste i masę bylin. Z iglakami nie mam doświadczenia.

Evvie Wysłany: 2010-08-16, 08:43   

Poważnie uzależniona

Blutka, jeśli kupujesz roślinę w doniczce to można sadzić cały sezon.
Jeśli gołe korzenie to najlepiej poczekać do października.

Aleksander 2006 Alicja 2008

Pingwiny Wysłany: 2010-08-17, 22:00   
Temat po temacie, a bałagan w chacie

Iglaki
najczesciej sa uprawiane i sprzedawana w donicach wiec mozna je sadzic wiosna -latem -jesienia .
Jesli z odkryta bryla korzeniowa - najlepiej jesienia .
Pamietac nalezy o intensywnym podlewaniu rosliny poniewaz zima moze je dopasc susza fizjologiczna :)

Mik@ Wysłany: 2010-09-03, 20:52   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Cicho powiem, ze teraz jest czas na sadzenie roślin cebulowych kwitnacych wiosna: krokusy, hiacynty, tulipany, przebisniegi, cybulice, szafirki, szachownice (korony), itd.

Po nadejsciu mrozow i "scieciu" czesci zielonej, wykopujemy bulwy i klacza roslin, ktore NIE zimuja w gruncie.

„Bo umrzeć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać.”
Aniołki - 27.X.2015 (') 29.X.2015 (')

Evvie Wysłany: 2010-09-08, 08:59   

Poważnie uzależniona

A jak traktować iglaki sadzone teraz????
Podlewać je, nawozić? Czy po prostu dać ziemi pod iglaki, posadzić i zostawić do wiosny?

Blutka Wysłany: 2010-09-08, 09:09   

Starsza Kobieta

Ja wsadziłam i zostawiłam. ;) Ale ja mam bardzo dobrą, bogatą ziemię i u mnie rośnie wszystko bez nawożenia jak dzikie.

Mik@ Wysłany: 2010-09-08, 10:28   

Evvie napisał/a:
A jak traktować iglaki sadzone teraz????
Podlewać je, nawozić? Czy po prostu dać ziemi pod iglaki, posadzić i zostawić do wiosny?

Iglaki posadzic i przez dwa, trzy dni intensywnie podlewac (chyba, ze sa obfite opady deszcz, wtedy podlewanie jest gratis).
Nawozenie przeprowadzamy najwczesniej (!) na wiosne. Nawozy potrafia "ususzyc" mlode przyrosty korzeniowe. Jesli roslina wymaga szybkiej reakcji nawozowej (jest glodna) zaleca sie oprysk nawozami dolistnymi - do roslin iglastych fajny jest nawoz pinivit.

Powiem tylko, ze cis jest iglakiem, ale woli ziemie bardziej obojetne, do sadzenie nie dajemy mu zatem ziemi kwasnej, do iglakow!

Blutka - juz Ci zazroszcze :oczami: na takiej bogatej ziemi, to nawet kamienie zakwitna :oczami:

Blutka Wysłany: 2010-09-08, 10:37   

Starsza Kobieta

Mik@ napisał/a:
Blutka - juz Ci zazroszcze na takiej bogatej ziemi, to nawet kamienie zakwitna

Jak się na polu z rzepakiem buduje, to się ma. :masakra:

Świerki, które wsadziliśmy jako piętnastocentymetrowe sadzonki/badylki bez ziemi, po dwóch miesiącach są drzewkami czterdziestocentymetrowymi i są bujnie rozrośnięte.
Jak kupiłam na wyprzedaży w markecie sadzonki czegoś, co nawet nie wiem, jak się nazywa, bo było tak sponiewierane, że za złotówkę sprzedawali, bez etykiet, listki poopadane, etc., to u mnie po dwóch tygodniach urosło, zakwitło, jest bujnie zielone i się rozkrzewia. Jak napromieniowane.

Ma to złe strony - trawa też rośnie wspaniale (i szybko), chwasty takoż (a jest dużo, bo wokół nieużytki obrośnięte ostami, które się rozsiewają obficie).

Evvie Wysłany: 2010-09-08, 11:08   

Poważnie uzależniona

Mik@ z iglaków mam świeżo posadzone 2 koreanki i świerk srebrny. Wyglądają ok - nie wiem czy są głodne :zdegustowany:
Koreanki są prześliczne i jak mi padną to idę na tory, a małżonek mi już nic nie posadzi.
W planach na tę jesień mam jeszcze tuje szmaragdowe.
Reszta już jest od ubiegłego sezonu albo będzie dopiero kupiona wiosną ....

Blutka, zazdroszczę ogromnie ziemi. U nas miejscami jest żółty piach. Trzeba było wykopywać wywalać, bo chyba by nic nie urosło :zalamany:

Mik@ Wysłany: 2010-09-08, 12:43   

Blutka napisał/a:
Ma to złe strony - trawa też rośnie wspaniale (i szybko), chwasty takoż (a jest dużo, bo wokół nieużytki obrośnięte ostami, które się rozsiewają obficie).

Nie uznaje tego argumentu :looka:
Wszystko, ale to wszystko na dobrej ziemi rosnie jak szalone. Zdecydownaie gorzej jest utrzymac jakakolwiek rosline na ziemi slabej, wiec nie marudz kobieto :cisza:

;)

Evvie napisał/a:
Wyglądają ok - nie wiem czy są głodne

Zapewniam Ci, ze jak roslina jest glodna to nie wyglada ok ;) wiec, na razie nic z nimi nie rob.
Jesli masz sam piach, to musisz wykopac spory dol pod rosliny. Koreanki nie rosna szybko i im mozesz wymieszac ziemie z piachem w stosunku 3:1, ale swierk srebryny (zakladam ze to nie Conica) ma duze przyrosty i potrafi silnie sie korzenic. W tym wypadku wykopcie mu glebszy dolek i dajcie wiecej dobrej ziemi.

Wszelkie rosliny w doniczkach mozna wysadzac zawsze, z wyjatkiem zimy, ale jesli tyje chcesz kupowac kopane (z gola bryla korzeniowa) to sadzi sie je tylko teraz.

sinusoida napisał/a:
ale z przesadzaniem drzew już rosnących na działce czekam do wiosny

Jesli moge sie wtracic - blad. Nie czekaj, bo drzewa moga tego nie przezyc. Nie wiem jakiej one sa wielkosci, a tym samym w jakim sa wieku, ale na wiosne sie drzew nie przesadza bo:
1-wiosna ziemia glebiej moze byc jeszcze przemarznieta;
2-szybsza wegetacja (szybsza wiosna) moze doprowadzic do tego, ze korzenie po przesadzeniu nie zdolaja sie zregenerowac, a tym samym wyzywic rosliny.
Argumenty za przesadzaniem jesiennym:
1-rosliny w sposob naturalny przygotowuja sie do uspienia (zatrzymuja soki);
2-liscie opadaja (brak intensywnej transpiracji), wszelkie paki lisciowe i kwiatowe sa uspione;
3-ziemia jest "nagrzana" i tak szybko nie zamarznie, mimo iz temp. moze wyniesc mniej niz 0'C;
4-korzenie w ziemi rosna i sie regeneruja, mimo, ze lisci na drzewie juz nie ma, a tym samym wiosna drzewo jest gotowe do rozpoczecia nowego sezonu.

No i jest stare ogrodnicze przyslowie: wiosna blagasz drzewo aby roslo, a na jesieni mu kazesz ;)

Evvie Wysłany: 2010-09-08, 12:59   

Poważnie uzależniona

Mik@ napisał/a:
No i jest stare ogrodnicze przyslowie: wiosna blagasz drzewo aby roslo, a na jesieni mu kazesz ;)

powieszę to sobie nad łóżkiem. :padam:

Conica mi się podoba ale nie kupię za żadne skarby, bo Ci co mają wiecznie je czymś opryskują... Ponoć podatna na choróbska. Nie chcę próbować na własnej skórze.

Każda "choinka" dostała w dół 80l worek ziemi. Mam nadzieję, że będzie ok.

Szmaragdowe mam zamówione małe raczej ale w doniczkach i bardzo liczę na to, że się przyjmą. Źródło mam sprawdzone, a i to chyba gatunek tuj, który należy do łatwych w utrzymaniu.

Odpowiedz do tematu