Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Co sadzić jesienią?
Autor Wiadomość
Blutka Wysłany: 2010-09-08, 13:10   

Starsza Kobieta

Ja chyba założę wątek pt. "co mam w ogrodzie", bo wsadzam jak leci i nie wiem nawet, co. Kupuję na przykład w Lidlu jakieś pokraki, wsadzam i patrzę, co to, jak już wyrośnie. :masakra:

W weekend jadę po thuje i drzewka owocowe. Ciekawa jestem, czy mi zaowocują za rok. :hyhy:

Mik@ Wysłany: 2010-09-08, 13:50   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Evvie napisał/a:
Ponoć podatna na choróbska.

Nie chce Cie matrwic, ale wszystkie srebrne maja "tendencje" do infekcji ;)
Nie oznacza, to ze Twoja bedzie na 100% chora, ale trzeba uwazac - obserwowac.

Tak, szmaragdy nie sa skomplikowanie i trude. Przy tym sa wdzieczne i stosunkowo szybko rosna. W suche lata pamietaj o podlewaniu. Jesli masz psa - musisz go pilnowac, aby nie sikal na galazki.
Po posadzeniu-obsyp ziemie kora (grubosc jakies 5-8 cm). Kora utrzyma wilgoc i powstrzyma chwasty przed szybkim wzrostem.
Pewnosci z przyjmowaniem roslin nigdy nie ma, ale wieksze jest prawdopodobienstwo, ze sie z doniczek szybciej przyjmie :)

Blutka napisał/a:
Ja chyba założę wątek pt. "co mam w ogrodzie", bo wsadzam jak leci i nie wiem nawet, co. Kupuję na przykład w Lidlu jakieś pokraki, wsadzam i patrzę, co to, jak już wyrośnie.

Czy Ty jestes moja tesciowa??? :zdziwko: :orany:
Dokladnie tak samo robi, potem ja musze opowiadac co to, a zle posadzone - przesadzac :luka:
Wklejaj zdjecia - chetnie zobacze co tam masz... :cool2:

Blutka napisał/a:
W weekend jadę po thuje i drzewka owocowe. Ciekawa jestem, czy mi zaowocują za rok.

:rotfl: no wiesz, nieco sie zawiedziesz, tuje nie owocuja, tuje maja szyszeczki :rotfl:
Jakie owocowe chcesz posadzic?

BTW - przypomne, ze teraz jest czas na przesadzanie odkladow z krzewow.

EDIT:

sinusoida napisał/a:
Nie wiem, może to łaskawość tegorocznej wiosny, ale przesadzałam w tym roku kilkadziesiąt roślin (fakt w obrębie tej samej działki) i wypadło mi z tego zaledwie kilka sztuk.

Ide o zaklad, ze nte same rosliny posadzone na jesieni wypadlyby w mniejszej ilosci lub wcale :)
To oczywiscie zalezy od wielu czynnikow, ale takie jest stosowane w ogrodnictwie: rosliny kopane z ziemi przesadzamy na jesieni.
Miedzy innymi dlatego w szkolkach poza sezonem jesiennym nie kupisz roslin z gola bryla korzeniowa :)

„Bo umrzeć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać.”
Aniołki - 27.X.2015 (') 29.X.2015 (')

Blutka Wysłany: 2010-09-08, 13:59   

Starsza Kobieta

Oj, z tymi thujami to mi się tak napisało. ;)
Co do drzewek - kupię to, co akurat będą sprzedawali we wsi obok. :P

Evvie Wysłany: 2010-09-09, 09:41   

Poważnie uzależniona

Może rzeczywiście wątek "co mamy w ogrodzie" byłby fajny.

Ja mam jeszcze sporo miejsca i chciałabym posadzić coś ciekawego ale hm... najlepiej takie rośliny, które nie są podatne na choroby.

Kupiłam wczoraj rzutem na taśmę 3 roślinki, bo mi się liście trójbarwne bardzo spodobały i ciemnofioletowe kwiaty.
Ze zdziwieniem w domu stwierdziłam, że to hibiscus :zawstydzony:

Aleksander 2006 Alicja 2008

Mik@ Wysłany: 2010-09-09, 14:52   

Evvie napisał/a:
Może rzeczywiście wątek "co mamy w ogrodzie" byłby fajny.

Jestem za 8)

Evvie napisał/a:
że to hibiscus

A dokladnie ketmia syryjska :)

sinusoida napisał/a:
tulipanowiec,

Nie sadzaj go tylko w "przeciagu" bo on tego nie lubi. Poza tym przy ciaglym wietrze liscie bedzie mial szarpane. Sugeruje sloneczne, osloniete stanowisko. Jako soliter. To spore drzewo bedzie.

sinusoida napisał/a:
wisteria

Super pnacze, ale agresywne. Wymaga silnych podpor, szybko rosnie i ma duza mase lisciowa. Pamietaj o cieciu.

sinusoida napisał/a:
metasekwoja

Sliczne, dlugowieczne drzewo :lizak: W naszych warunkach dorasta do max 40 metrow, srednica pnia 3 metry. Przyrosty roczny - okolo metra (max).

sinusoida napisał/a:
Zafunduję im chochoły na zimę przez parę latek

Bardzo dobry pomysl. Wystarczy przez pierwsze max 3 lata, potem powinny sobie poradzic, poza tym - i tak juz ich pozniej nie obejmiesz :)

Bibatrix Wysłany: 2010-09-09, 19:33   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

mi sie marzy wisteria, ale slyszalam, ze musi byc zmuszana do kwitniecia co rok i ze to juz jest wyzsza szkola jazdy.

jak zalozycie watek co mam w ogrodzie, to chyab w koncu bede miala watek gdzie bede mogla sobie ponabijac posty :D

Blutka Wysłany: 2010-09-09, 19:35   

Starsza Kobieta

Dobra, to ja założę zaraz, a jutro zrobię fotki, jeśli nie będzie lało.

grzybowa Wysłany: 2010-09-09, 20:01   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

A czy teraz można wsadzać maliny i jeżyny? Zastanawiam się nad nimi bardzo poważanie i sama nie wiem. Która odmiana lepsza ta bezkolocowa czy tradycyjna?

Mik@ Wysłany: 2010-09-09, 20:38   

grzybowa napisał/a:
A czy teraz można wsadzać maliny i jeżyny? Zastanawiam się nad nimi bardzo poważanie i sama nie wiem. Która odmiana lepsza ta bezkolocowa czy tradycyjna?

Mozna, malin i jezyn jest kilkanascie odmian. Warta uwagi jest malina POLANA, owocuje na pedach jednorocznych (wiekszosc odmian malin ma owoce po 2 latach), co roku mozna ja scinac i dzieki temu rozwiazuje sie problem jednego z grozniejszych szkodnikow dla malin - pryszczarka. Malina ta ma tez swoje minusy - jest bardziej podatna na choroby (zamieranie pedow) ale jest odmiana smaczna.
Jezyny i maliny dopadaja te same choroby i szkodniki. Musisz o tym pamietac i nie sadzic ich zbyt blisko siebie. Poza tym jezyna bardzo sie rozrasata. Bezpiecznieja (przy dzieciach) jest odmiana bezkolcowa (jezyny kolce to ciekie, latwo lamiace sie i mega osrte szpileczki), ale cos za cos - ta z kolcami jest smaczniejsza :luka:

Evvie Wysłany: 2010-09-28, 10:42   

Poważnie uzależniona

Zakupiony i w weekend posadzony:

Perukowiec
2 Pigwy
oraz piękna hortensja dębolistna.
Mam pytanie... czy w związku z zapowiadaną zimą stulecia i trzaskającymi mrozami robić chochoły????? Jeśli tak to kiedy????

Aleksander 2006 Alicja 2008

Qurczak Wysłany: 2010-10-18, 08:32   

Poważnie uzależniona

Sanmelo - wisterię kup tylko szczepioną. By kwiaty już miała. Bo zakwitnie Ci inaczej dopiero za 5-8 lat. I zadbaj o własciwe zabezpieczenie jej. Bo chodza już historie jak one rynny urywają.

Ja jupiłam 200 cebulek krokusów. 24 cebulki hiacyntów. ok 50 cebulek tulipanów zwyykłych i wielkokwiatowych. Kupiłam tez 2 róze pnące. Tych musze jeszcze dokupić. Połowe juz wysadziłam.

Musze dokupić tez krzewy - aronię, porzeczkę, agrest, pigwę i drzewka owocowe koniecznie gruszę chińską.

lilia Wysłany: 2010-10-18, 09:47   

Starsza Kobieta

Ja wsadziłam wszystko jak leci od czerwca do listopada - jak panowie remontowali środek :) i tylko jeden krzak padł reszta już 2 rok rośnie dzielnie ;) więc i iglaki i owocowe

Blutka napisał/a:
Ciekawa jestem, czy mi zaowocują za rok.

wątpię ;) drzewka owocowe mają czas nawet do 3 roku bez owoców ;) mi krzewy agrestu i porzeczek owocowały tropchę dopiero w 2-gim roku czyli tego lata, borówki od razu na drugi rok, ale mam sliwkę i w tym roku dopiero miała 1 kwiatek ale bez owocu licze że za rok może jakiś się pojawi

maliny za to posadziłam w czerwcu i już owocowały w sierpniu

sanmelo napisał/a:
PS: a wisteria piękna i jak wymyślę gdzie ją posadzić i gdzies dostanę sadzonkę to posadzę na bank

wisterię mam białą i posadziłam ją pod balkonem w tamtym roku i teraz już doszła do barierki i pnie się dalej, ale kwiaty tez pewnie dopiero za rok

wrzosy mam pod oknem kuchni i są na przemian sadzone z lawendą :lizak:

Ja w ogrodzie z głównych roślin mam już chyba wszystko teraz będę tylko dosadzać i uzupełniać jak gdzieś coś mi nie spasi :cwaniak:

Mik@ Wysłany: 2010-10-22, 09:55   

Evvie napisał/a:
Mam pytanie... czy w związku z zapowiadaną zimą stulecia i trzaskającymi mrozami robić chochoły????? Jeśli tak to kiedy????

Ja bym zrobila na perukowcu i hortensji. Mlode rosliny moga przemarzac, a wlasciwie sa podatne na przemarzanie. Oslony zaklada sie, jak rosliny koncza wegetacje. Teoretycznie juz 3/4 lisci opadlo. Ja bym poczekala, bo teraz zapowiadaja sloneczne dni. Swoje rosliny okrywam na dzien przed spodziewanymi mrozami, przymrozkami sie nie przejuje, bo to naturalany jesienny proces. Poza tym on pieknie zwarzyl mi rosliny inp. kanny moglam wykopac i schowac na zime ;)

Mik@ Wysłany: 2010-10-22, 14:07   

Jeśli ma być taka ciężka zima jak wszyscy prognozują (swoja droga nie wiem skąd ludzie w sierpniu wiedza jaka pogoda będzie w grudniu :luka: ), ale zakładamy, ze będzie ciężka zima to należałoby wszystkie młode rośliny okryć. Różom obsypać wysokie kopce, trzmieliny na pniu zakryć, jak i ogniki itp, itd. Młode rośliny czyli tak do 3 lat po posadzeniu. Po tym czasie przyjmuje się, ze roślina jest już na tyle silna, ze możne sama przerwać. Nie mowie tu oczywiście o roślinnych wrażliwych na mróz.
Wracając do Twojego ogrodu. Pigwa to wytrzymał roślina - powinna sobie poradzić. To znaczy nigdy pewności, ze przetrwa zima nie ma, ale ona jest bardzo wytrzymała na mrozy, tak wiec szanse, ze śnieg nie spadnie i krzak przemarznie są bliskie 0, wiec olać ja ;)
Miejsce szczepienia (okulizacji) jest najbardziej podatne na przemarzanie, wiec przynajmniej na czas srogiej zimy trzeba okryć. Brzoskwinia, morela, czereśnia i częściowo wiśnia są podatne niestety na przemarzanie. I tu rady nie ma. Trzeba postawić chochoły słomiane. Agrowłóknina nadaje się do osłony roślin zimozielonych.
Drzewa ziarnkowe - czyli jabłoń i grusza powinny sobie poradzić z mrozem. Podkreślam - nigdy pewności nie ma, ale szanse, ze jabłoń przemarznie są mniejsze od szansy przemarznięcia brzoskwini.
Jeśli masz na działce tylko te kilka młodych drzewek, to spokojnie możesz je okryć. Nie zaszkodzi im to, a Tobie dużo pracy nie przysporzy ;)
Co do czasu okrywania - dni są jeszcze cieple (w miarę) i słoneczne (czasem). Najgorsze, co można zrobić, to okryć roślinę, a ona pod tym okryciem się zaparzy - wtedy na bank przemarznie*. Dlatego zaleca się zakrywanie roślin na mrozy, od przymrozków chroni je Matka Natura. No tak niestety już jest. To, że padał śnieg nie ma znaczenia. Istotne jest, czy są zapowiadane znaczne minusowe temperatury w dzień i w nocy.

* - dlatego czasem w czasie bardzo słonecznych zim, lekko rozchyla się okrycia, aby powietrze mogło cyrkulować :) na noc oczywiście szczelnie zakrywając rośliny.

Mik@ Wysłany: 2010-10-22, 14:18   

Bogu, ona raczej nie będzie potrzeba :cool2: słyszałam, ze tam sianko preferują ;)

Raczej bym szukała u rolnika 8)
A tak serio - to czasem sprzedawane są w marketach typu OBI (wiem, bo widziałam, co prawda bardzo dawno, ale były). Poza tym można poszukać w necie. Czasem gospodarstwa agroturystyczne sprzedają swoje rękodzieła - czyli słomiane osłony na rośliny.

Dasz radę ;)

Odpowiedz do tematu