Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze buty
Autor Wiadomość
iga Wysłany: 2011-01-29, 21:03   Pierwsze buty

Forumowy wyjadacz

Jakie buty powinnam kupić dziecku, jeśli zaczyna garnąć sie do chodzenia? Takie na wczesną wiosnę. Czy muszą mieć usztywnienie na kostkę?

Jeszcze bardziej mnie zastanawia, czy po domu też powinnam zakładać buciki, czy może biegać w skarpetach z abs-ami?

Pietruszek doczekał się brata

okcia81 Wysłany: 2011-01-29, 21:13   

Net włączony- gar z zupą spalony

Wydaje mi się że pierwsze buciki powinny mieć usztywnioną kostkę i być ciut wyższe żeby trzymać stopę ale ostatnio wyczytałam że nie jest to konieczne hmmm :zdegustowany: Może ktoś inny się wypowie.

Jedno co wiem to że dziecko powinno jak najwięcej biegać na bosaka bo wykształcają mu się mięśnie stopy, najlepiej na trawie w lecie lub innym wyboistym gruncie :) Ja w domu nigdy kapci nie ubierałam bo Maks nie znosił i zaraz zdejmował ale wiem że są mamy które namiętnie 24h na dobę ubierałyby dziecku kapcioszki... wydaje mi się że dziecko bez kapci łatwiej łapie równowagę i uczy się prawidłowo obciążać stopę

lato i inne po Maksiu

Agata22 Wysłany: 2011-01-29, 21:14   
Starsza Kobieta

napewno do biegania po domu wystarczą skarpetki tak najlepiej dziecko uczy się chodzić
jeśli chodzi o jakieś kapciuszki to napewno coś z usztywnioną piętką
Zetpol ma np takie kapcie

do spacerów na zbliżającą sie wiosnę napewno też coś sztywniejszego
choć moje dziewczyny pierwsze podwórkowe kroki stawiały w adidaskach

Alix Wysłany: 2011-01-29, 21:37   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Zawitkowski w swojej ksiazce fajnie opisuje, jakie pierwsze buty powinny byc, jakie nie byc i ze warto nie kupowac za wczesnie jakichkolwiek butow ;)

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

alexa Wysłany: 2011-01-30, 12:01   

Starsza Kobieta

To ja znowu słyszalam, ze sztywne buty za kostkę (te pierwsze) mogą zrobic więcej szkody niz pozytku.

Kaesu Wysłany: 2011-01-30, 21:41   

A po domu najlepiej i tak i tak
Trochę w usztywnianych kapcioszkach (mi Franek wyrósł z kapci, więc zakładam letnie sandały) i troszkę w Absach

Alix Wysłany: 2011-01-30, 22:58   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Ze wspomnianego przeze mnie Zawitkowskiego ("Co nieco o rozwoju dziecka", s. 115-124):

Cytat:
Decydując się na zakup pierwszych butów musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: buty zakładamy dziecku dopiero wtedy, kiedy umie ono już całkiem nieźle chodzić. Kiedy jeszcze nie umie samodzielnie poruszać się na nogach, buty są niepotrzebne. Im wcześniej będziemy męczyli stópki butami, im beda cięższe, twardsze, mniej sprężyste, tym mniej doskonały będzie ruch dziecka, gorsze warunki poznawania otoczenia i podłoża, większe tendencje do kształtowania mniej efektywnych nawyków ruchowych, chodu i percepcji przestrzeni, a przez to większe niebespieczeństwo rozwoju wad stóp. (...) Niezależnie od wieku dziecka buty nie mogą blokować, ani ograniczać ruchów stopy w żadnym miejscu i żadnym kierunku, w jakim naturalnie się ona zgina i porusza. Błędne jest mniemanie, że buty dla małego dziecka mają pełnić rolę gorsetu, w którym dzięki "idealnemu" kształtowi i parametrom obuwia stopa będzie się kształtowała.

Cytat:
(...) zewsząd słyszymy, że musimy ochronić stopy, kształtować je, a najlepiej zrobimy, jeżeli jak najszybciej zakujemy naszą pociechę w sztywne, twarde, wysokie buciska. Brr! Zabezpieczyć, usztywnić, ograniczyć, unieruchomić - dla fizjoterapeuty taka perspektywa jest sennym koszmarem. Okazuje się, że tzw. ochrona i profilaktyka stópek "rozleniwia" aparat mięśniowy małego dziecka, wpływa negatywnie na dynamikę i jakość ruchu (...)

Cytat:
Cholewka bucika nie może być sztywna. Im sztywniejszy but tym większe ograniczenie swobody ruchu.

Cytat:
Podeszwa bucików nie może być za twarda, ani za miękka. Ma być giętka i sprężysta na tyle, by ułatwić stopie dynamiczną pracę, dobre odbicie i czucie podłoża. W części bliższej pięty może być sztywniejsza. Z przodu nie. Powinna dynamicznie zginać się w miejscu, gdzie zginają się palce stópki dziecka, czyli w około 1/3długości licząc od czubka buta.

Poza tym Zawitkowski pisze, że zapiętek nie może być sztywny, wkładka w butach dziecka do ok. 2,5 r.ż. może być plaska, im młodsze dziecko tym wszelkie wypukłości bardziej przeszkadzają.

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

Madeleine Wysłany: 2011-01-31, 07:21   

Starsza Kobieta

Cytat:

Wydaje mi się że pierwsze buciki powinny mieć usztywnioną kostkę i być ciut wyższe żeby trzymać stopę ale ostatnio wyczytałam że nie jest to konieczne hmmm :zdegustowany: Może ktoś inny się wypowie.
kiedy Piotruś zaczynał chodzić, ortopeda polecał buty ze sztywnym zapiętkiem i ciut wyższe właśnie - do chodzenia po sztywnych powierzchniach, na których stopa nie ma naturalnej amortyzacji. Plus dużo chodzenia po miękkim, trawie itp.
Teraz ten sam ortopeda zalecił wyłącznie skarpetki z absem do mieszkania 8) I miękkie buty.

ff Wysłany: 2011-01-31, 16:49   

Ja byłam 3 dni temu u ortopedy, w związku z tym, iż Zosia zaczęła niedawno chodzić. Dostaliśmy zalecenie, żeby już nie chodzić w podgumowanych skarpetkach po domu a zaopatrzyć się w bardzo przewiewne, profilowane sandałki do kostki. W domu mamy nie chodzić na bosaka ani w skarpetkach (nawet latem). Natomiast po trawie i piasku oczywiście na bosaka i to jak najwięcej.

Madeleine Wysłany: 2011-01-31, 18:14   

Starsza Kobieta

czyli u ff to samo, co mój ortopeda 4 lata temu. A już wtedy było słychać głosy, żeby tylko na bosaka itd.
Ciekawa jestem, co będzie za następne 5 czy 10 lat w tym temacie.

mokato Wysłany: 2011-01-31, 19:00   

ff, a czym uzasadnił zalecenie?
Michalina kapcie ma na nogach ok 15 sekund. Tyle ile zajmuje jej rozpięcie i zdjęcie.
Biega po domu w skarpetach z gumą lub abs. Ze stopami nie ma problemu.
Kupując pierwsze buty kierowałam sie właśnie wskazówkami Zawitkowskiego i naszego ortopedy.

Ancora Wysłany: 2011-01-31, 20:32   

Pampersa mi dali i nowym nazwali

Polecam buciki polskiej firmy Emel, mają buciki do nauki chodzenia z certyfikatem Zdrowej Stopy, ja mam już kolejne. Sama byłam zaskoczona starannością wykonania i fajnymi wzorami.

ff Wysłany: 2011-02-01, 13:04   

mokato napisał/a:
ff, a czym uzasadnił zalecenie?

To samo pytanie przerabiałam w swoim watku, więc przekleję co napisałam.

ff w dn. 2011-01-30, 12:47 w wątku Mamy wrześniowo-październikowe 2009 cz. 3 napisał/a:
Nie tłumaczył nam tego, przyjęłam to co zalecił, bo wydało mi się to logiczne :) Rozumiem to tak, że na twardych powierzchniach w domu (drewno, terakota), które słabo amortyzują chód stopa ma mniejszą możliwość dostosowania się do podłoża i stąd zalecenie, by używać profilowanych sandałków. Natomiast na powierzchniach miękkich gdzie podłoże "współpracuje" ze stopą (np. piasek, trawa) obuwie nie jest potrzebne, bo stopa ma możliwość samodzielnego prawidłowego kształtowania się.

EDIT: Madeleine ale my nie mamy kupować podwyższonych butów, tylko takie do kostki a nie za kostkę i jak najbardziej odkryte, a więc nieusztywnione. Jedyne na co mamy zwrócić uwagę to profilowanie buta - i tutaj mam główną zagwostkę wobec tego co Wy macie zalecone/co robicie.

Madeleine Wysłany: 2011-02-01, 13:27   

Starsza Kobieta

skrót myślowy. Identycznie jak Tobie teraz ortopeda mi radził 4 lata temu (z tym, że wkładka w butach nieprofilowana). A teraz skarpetki z absem i tyle.

edytaciepko Wysłany: 2011-02-01, 14:00   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

polecam buty bartka z uszywiona pietka ale nie za mocno odpowiednie buty sa to takie ktore mozna zgiac

Odpowiedz do tematu