Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Formalności poślubne
Autor Wiadomość
Alix Wysłany: 2008-09-05, 19:51   Formalności poślubne

Starsza Kobieta
stara schizara...

Jesli zmieniasz miejsce zamieszkania - zamelduj sie pod nowym adresem. Do tego potrzebne jest zaswiadczenie o wymeldowaniu, maz i akt wlasnosci mieszkania.
Kolejnym krokiem jest wymiana dowodu osobistego.
Lacznie z wnioskiem o wydanie dowodu skladasz wypelniony formularz NIP3, ktory zostaje wyslany do wlasciwego ze wzgledu na miejsce zamieszkania Urzedu Skarbowego.
Dopiero po otrzymaniu nowego dowodu mozesz dzialac dalej ;)
W pracy zglaszasz fakt zmiany stanu cywilnego i nazwiska. Pracodawca ma obowiazek zglosic to do ZUS.
Potem zmieniasz dane:
- w banku,
- u ubezpieczyciela (II i III filar),
- jesli nie zmieniasz mieszkania: w administracji budynku, u dostawcy energii
- w firmie telekomunikacyjnej (komórka, stacjonarny)
- we wszelkich instytucjach gdzie poslugiwalas sie panienskim nazwiskiem (biblioteka, szkola jezykowa, bilet miesieczny itp.)
Wymiana prawa jazdy i paszportu moze spokojnie poczekac.
Choc w przypadku paszportu trzeba pamietac o tym, aby kupowac bilet na nazwisko jakie widnieje w paszporcie.

1. wypełniony druk ze stwierdzeniem przez wynajmującego, najemcę, osobę której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub właścicieli lokalu (budynku) faktu pobytu osoby meldującej się
2. dowód osobisty
3. wypełniony druk wojskowy i książeczka wojskowa dla osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu
Uwaga! do zameldowania w nowym miejscu niezbędne jest wymeldowanie z poprzedniego miejsca

Wymeldowanie z pobytu stałego:
1. wypełniony druk o wymeldowanie
2. wypełniony druk wojskowy i książeczka wojskowa dla osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu
3. dowód osobisty
Uwaga! wymeldowania dokonuje się osobiście

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

Alma_ Wysłany: 2008-09-05, 19:56   

Starsza Kobieta

Alix napisał/a:
Do tego potrzebne jest zaswiadczenie o wymeldowaniu, maz i akt wlasnosci mieszkania.

A mąż po co? :zdziwko:

Alix Wysłany: 2008-09-05, 20:03   

Starsza Kobieta
stara schizara...

A nie wiem, prawde mowiac przekleiłam jak leci, nie dałabym rady wszystkiego czytać...

ja byłam bez męża w marcu 2007 i się dało, ale byłam z Teściową właścicielką mieszkania. Może potrzebny jeśli jest wspólny akt własności? Nie mam pojęcia...

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

Alma_ Wysłany: 2008-09-05, 20:05   

Starsza Kobieta

Chyba tylko jeśli się wprowadzamy do męża ;)
We wspólnym mieszkaniu każde z właścicieli może zameldować się bez zgody drugiego.

Alix Wysłany: 2008-09-05, 20:20   

Starsza Kobieta
stara schizara...

A, no to wiele wyjasnia :)
Dzieki za sprostowania :)

mise Wysłany: 2008-09-08, 10:10   

Net włączony- gar z zupą spalony

Alix napisał/a:
Wymiana prawa jazdy i paszportu moze spokojnie poczekac

Czasem opłaca się wymienić paszport jak najszybciej
Obniżona opłatę pobiera się w przypadku wydania nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego z uwagi na zmianę nazwiska, imienia lub innych danych po przedstawieniu stosownego dokumentu, zmianę wyglądu, brak miejsca na wizy lub pieczęcie. Obniżka polega na odjęciu jednej dziesiątej opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu terminu ważności paszportu 10-letniego lub jednej piątej w przypadku paszportu 5-letniego.

Książki, książki

justyna_s_s Wysłany: 2008-09-21, 18:48   

Jak do nas trafilas?: z G....
Alma_ napisał/a:
Alix napisał/a:
Do tego potrzebne jest zaswiadczenie o wymeldowaniu, maz i akt wlasnosci mieszkania.

A mąż po co?

abyś mogła zameldować się w nowym miejscu, potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania. Jesli przeprowadzassz się do męża i on jest właścicielem, musi iść z Tobą do urzędu.

Lorien Wysłany: 2008-09-25, 13:14   

Ja własnie wykorzystując urlop postanowiłam jak najszybciej wymienić dokumenty- przemeldować się i zmienić nazwisko za jednym zamachem, więc świeże wieści z frontu (sorki jak się powtarzam):
=> wymeldowanie - wniosek o wymeldowanie i dowód osobisty, uwaga jeśli na wniosku używamy starego nazwiska to to wystarczy, ale jeśli już wpiszemy nowe potrzebny jest też akt małżeństwa (właśnie o to sie z pania pokłóciłam :mur: ). Wychodzimy z kwitkiem o wyledowaniu
=> zameldowanie - wniosek o zameldowanie + papier z wymeldowania + dokument potwierdzający prawo do lokalu i/lub osoba bedaca właścicielem + akt małżeństwa + dowód osobisty. Wychodzimy z kwitkiem o zameldowaniu, którego używamy zamiast dowodu (do czasu wydania nowego). Poza papierem z wymeldowania wszystkie papiery jedynie do wglądu.
=> wniosek o nowy dowód - (jeśli wszystko w ramach tego samego Urzędu, w moim przypadku Bielany, to dane powinny być w już w bazie) - wniosek o wydanie dowodu + akt małżeństwa + poświadczenie o zameldowaniu + stary dowód + zdjęcia (2 szt.). Wychodzimy z kwitem do odbioru dowodu + wnioskiem związanym z NIP, ale wypełniamy i ew. składamy go dopiero po odbiorze dowodu, aby był już tam nowy numer. Znowu wszystkie papierki powinni sobie skopiować. Koszt 30 zł
=> wymiana prawa jazdy - już w tym urzędzie, gdzie zameldowanie. Wniosek o wydanie prawa jazdy (trzeba na drugiej stronie wpisać, jakie dane się zmieniają np. Kowalska na Nowak etc.) + stare prawo jazdy (beda je kopiować) + dokumenty potwierdzajace zmiany - akt małżeństwa i papier o zameldowaniu. Także wszystko jedynie do wglądu. Odbiór za miesiąc. Koszt 70 zł
=> przerejstrowanie samochodu - tego mi się już nie udało zrobić, ale już chyba wiem, jak do tego podejść ;) Potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny auta + karta pojazdu + blachy (można zostać przy tych samych, wtedy jest niższa opłata) + papier o zameldowaniu + akt małżeństwa. Jeśli jest współwłaściciel auta to albo musi być osobiście, albo dać upoważnienie (w urzędzie można pobrać taki świstek i pewnie w necie też gdzieś jest).

Lorien Wysłany: 2008-09-25, 13:17   

Aha jeszcze jedno:
=> odbiór aktu małżeństwa - w dowolnym USC w mieście, w którym był zawierany ślub (my braliśmy ślub na Pradze, a akt odebrałam na Bielanach - wcześniejszy świstek załatwialiśmy na Żoliborzu ;) ). Kościoły zazwyczaj szybko przekazują papiery, więc szybko pojawia się to w bazie i wtedy w dowolnym USC mogą to drukować. U nas ślub w sobote, a w czwartek już mamy akt.

Al. Wysłany: 2008-10-03, 17:58   

justyna_s_s napisał/a:
Alma_ napisał/a:
Alix napisał/a:

A mąż po co?

abyś mogła zameldować się w nowym miejscu, potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania. Jesli przeprowadzassz się do męża i on jest właścicielem, musi iść z Tobą do urzędu.

Kurde ;) Wymeldowanie poszło jak po maśle, ale wychodzi na to, że z zameldowaniem może być gorzej :rotfl:
A Mąż musi mieć przy sobie na pewno akt własności mieszkania?? I koniecznie musi iść ze mną?? :zdziwko: Z Jego permanentnym brakiem czasu to pewnie będę bezdomna przez kolejne 10 kat :zalamany:

behemot Wysłany: 2008-10-03, 21:10   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Al. napisał/a:
A Mąż musi mieć przy sobie na pewno akt własności mieszkania?? I koniecznie musi iść ze mną??

Tak na dobrą sprawę wszystko zależy od tego, kto będzie Cię obsługiwał. :/
U nas poszło wszystko gładko i "na ładne oczy" - aktu własności mąż znaleźć nie mógł, a że nie tak dawno załatwiał coś w urzędzie właśnie w sprawie mieszkania, to pani Go kojarzyła i nie wymagała okazywania aktu. Wiem jednak, że wg prawa powinna była sprawdzić, czy właścicielem jest. Mąż właściwie był potrzebny tylko do tego, żeby potwierdzić, że przebywam pod Jego dachem.
Czasem (pewnie zależy od miasta) wymagana jest obecność właściciela + akt, czasem dostaje się wniosek o meldunek (albo jakoś tak to się zwało), który musi podpisać właściciel.

A&R
blogowo
:police:

Al. Wysłany: 2008-10-05, 07:53   

Dzięki Beh.. ;)
No to maraton po urzędach z Mężem pod pachą czas zacząć.. Suuuper :rotfl:

wwiola Wysłany: 2009-07-22, 08:05   

Czy odpis skrócony małżeństwa jest ważny jedynie przez 3 miesiące?

kasien Wysłany: 2009-07-22, 09:34   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Dziewczyny, ja tez mam pytanie... Jak wyglada sytuacja jesli musze sie zameldowac u meza jeszcze przed slubem?Chodzi mi o to ze wszystkie papiery mamy w tej chwili wypelniona z podanym moim obecnym meldunkiem. Jakies 2 tyg przed slubem musze sie przemeldowac. Czy przez to papiery przestana byc wazne?Czy skladajac wniosek o nowy dowod po slubie nie bede miala problemu skladajac dokument poswiadczajacy nowy meldunek przed slubem i akt slubu?Ile w ogole jest czasu na zmiane dowodu po zmianie meldunku/slubie? CHyba troche namotalam, ale mam nadzieje ze ktos zrozumie o co mi chodzi ;)

4.09.2009

wwiola Wysłany: 2009-07-22, 14:33   

Przemelduj się dwa tygodnie przed. Będziesz miała już zameldowanie z głowy. Po zmianie danych nie musisz zmieniać nic przy zameldowaniu. Zmieniając dowód osobisty dajesz zaświadczenie o zameldowaniu ze starymi danymi, akt małżeństwa i inne. To wystarczy.

kasien napisał/a:
Ile w ogole jest czasu na zmiane dowodu po zmianie meldunku/slubie?

14 dni

Odpowiedz do tematu