Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Formalności poślubne
Autor Wiadomość
owieczka Wysłany: 2010-10-28, 19:01   

Net włączony- gar z zupą spalony
dessine-moi un mouton

u mnie już 2,5 roku z "panieńskim paszportem".

Lemonka Wysłany: 2011-08-25, 13:51   

Pampersa mi dali i nowym nazwali

o mamo ile tego jest:P a ja przed oczami miałam tylko zmianę dowodu :P

anonimka Wysłany: 2011-09-27, 22:29   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Alix napisał/a:
Wymiana prawa jazdy i paszportu moze spokojnie poczekac.
Choc w przypadku paszportu trzeba pamietac o tym, aby kupowac bilet na nazwisko jakie widnieje w paszporcie.

Ja z takim problemem tu przyszłam.
Ślub w lutym. Mam nadal panieński paszport. Gdybym teraz, dajmy na to, chciała zaplanować sobie wycieczkę do Stanów, to mogę ubiegać się o wizę na nazwisko panieńskie i użyć mojego panieńskiego paszportu?

Gdzieś doczytałam, że paszport niby traci ważność po upływie 4 miesięcy od daty sporządzenia aktu małżeństwa. Czyli że ja już mojego paszportu nie mogę używać? Czy to w jakichś systemach jest zapisane? :niepewny:

( )

Basic Wysłany: 2011-09-28, 06:22   

Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

anonimka, wygląda na to, że jest już nieważny i trzeba wyrobić nowy:
Kiedy należy wymienić ważny paszport na nowy?

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, płci lub numeru PESEL, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy powinna wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska. Po upływie 60 dni od dnia wystąpienia powyższych zdarzeń dokument traci ważność. W przypadku osób przebywających za granicą paszport traci ważność po upływie 4 miesięcy.

ze strony: http://www.mswia.gov.pl/p...aszportowe.html

Alea iacta est :)

anonimka Wysłany: 2011-09-28, 08:16   

no do tego też trafiłam, zastanawiałam się, czy ktoś w praktyce to miał...

( )

droan Wysłany: 2013-01-31, 19:50   

a co jest korzystniejsze najpierw zameldowanie a potem zmiana nazwiska czy najpierw zmiana nazwiska a potem zameldowanie

kupilismy mieszkanie pół/pół w Wawie. tu mieszkamy i tez pracujemy.
do miasta rodzinnego, w ktorym jestem teraz zameldowana troche daleko.

czy szybciej pojdzie zameldowanie z nowym nazwiskiem czy isc najpierw i sie zameldowac?

anonimka Wysłany: 2013-01-31, 20:31   

droan, przy obu zmianach powinnaś chyba robić nowy dowód. Więc ja bym się zameldowała, a później szybko zmieniłą nazwisko - i złożyła papiery o nowy, jeden dowód. (co nie zmienia faktu, że sama, w przeciągu roku czy półtora miałam w ręku 3 czy nawet 4 swoje dowody :rotfl: )

( )

Alessandra Wysłany: 2013-01-31, 20:51   

Najpierw zameldowanie w nowym miejscu, a potem wymiana dowodu. Mi udało się załatwić i zameldowanie, i złożenie wniosku o dowód osobisty w jednym okienku :hyhy:

Od tego roku, aby zameldować się w nowym miejscu nie potrzeba dokumentu potwierdzającego wymeldowanie się z poprzedniego. W urzędzie Twojego nowego miejsca zameldowania wystarczy tylko zgłosić, że chcesz się tu zameldować, a urząd zawiadomi już kogo trzeba o wymeldowaniu Cię z poprzedniego miejsca. Ty wypełniasz tylko wniosek.

Dodam jeszcze, że potrzebny jest akt najmu /własności mieszkania.

droan Wysłany: 2013-02-03, 17:26   

akt własności to akt notarialny prawda?
umowa przedsprzedazy nie wystarcz?

podobnie kalkuję po zameldowaniu w nowym miejscu bede mogla nazwisko zmieniac na miejscu bez jezdzenia do rodzicow (czyli bez marnowania urlopy na siedzenie w urzedzie).
a skarbowy i reszte moge tez na miejscu czy musze do tego, w ktorym ylam zameldowana?

Alessandra Wysłany: 2013-02-03, 19:39   

Przy odbieraniu dowodu osobistego urząd chyba sam powiadamia US o zmianie danych (tak przynajmniej słyszałam), ale poszukaj jeszcze może jakiejś informacji na ten temat, albo po prostu zadzwoń do urzędu i zapytaj.Ja niestety dopiero za kilka dni odbiorę nowy dowód, to wtedy się dopytam co i jak.

droan Wysłany: 2013-02-03, 19:51   

dzieki za informacje!

anonimka Wysłany: 2013-08-28, 08:40   

ja nadal bujam się z paszportem, nie mam kiedy tego załatwić. Czy będąc na przejściu granicznym ktoś sprawdza w jakimś systemie czy paszport ważny czy nie? na stare nazwisko paszport mam ważny jeszcze 5 lat :P

Podstawowym moim pytaniem jednak inna sprawa jest. Nie mam w Polsce zameldowania, dowód mam też z pustym miejscem w rubryce adres. Czy da się wyrobić nowy paszport bez zameldowania?

( )

kasiaes Wysłany: 2013-09-02, 06:40   

Hej hej. Ja dziś właśnie odbieram nowy paszport :) nie wiem jak z posiadaniem meldunku- mogę się zapytać jak będę dziś w urzędzie. W podróż poślubną jedziemy za 2 tygodnie, mój panieński paszport ważny był do 2017 roku. Plusem szybkiej zmiany jest to, że płacisz proporcjonalnie mniej za nowy paszport w zależności, ile ważny jest jeszcze stary. Ja np za nowy paszport zapłaciłam 80 zł a nie 140. Zniżka przysługuje tylko przez 60 dni od ślubu/ zmiany danych.

100krotka
[Usunięty]
Wysłany: 2014-02-26, 09:58   

masakra, strasznie dużo formalności z tym wszystkim :P

boskanela Wysłany: 2014-03-03, 19:20   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Po jakim czasie można odebrać akt zawarcia małżeństwa?

Odpowiedz do tematu