Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie łazienki
Autor Wiadomość
Zmora Wysłany: 2011-08-24, 11:29   Oświetlenie łazienki

Starsza Kobieta

Jakie macie lampy w łazience? I jakie żarówki? Typowe energooszczędne to chyba średnio się nadają, skoro w łazience zapala się światło kilka/kilkanaście razy dziennie na chwilę?

Obiecaliśmy sobie, że chcemy wreszcie mieć jasną łazienkę i planowaliśmy po obwodzie puścić halogeny w zabudowie, jak tu:

Ale jednak przy omawianiu sprawy z elektrykiem, kazaliśmy zrobić punkt na środku sufitu i nad lustrem. Nie wiedziałam wtedy, że oferta lamp sufitowych w marketach jest taka tragiczna, a szafki z lustrem i oświetleniem wcale nie lepsze :niepewny:

Jak już trafiam na lampę, która daje sporo światła, to ma normę IP20. Czyli żaden poziom ochrony przed wilgocią nie jest gwarantowany. Patrzycie na to? Ja do tej pory patrzyłam, ale też nie zależało mi ani na liczbie żarówek, ani na designie.

Szukam inspiracji, podpowiedzi.

focia Wysłany: 2011-08-24, 11:32   

Starsza Kobieta

Po poprzednim mieszkaniu i rachunkach za prąd halogenom mówię nie :masakra:

Mam zwykle lampy, nie wiem jak z ochroną przed wilgocią niestety :( Żarówki energooszczędne w łazience, ze względu na częste gaszenie i zapalanie sie raczej nie sprawdzą.

Zmora, pytanie czy lampa będzie z zasięgu wody ewentualnie no i jaką macie tam wentylację, może nie będzie tak tragicznie?

Zmora Wysłany: 2011-08-24, 11:54   

Starsza Kobieta

Łazienka ma szalone wymiary 2 m x 2 m, więc nawet z sufitu daleko do prysznica (będzie pewnie zasłonka) nie jest. Kratka wentylacyjna 20 cm x 20 cm, wysokie piętro, nie wiem jak tam ciągnie.

focia, i masz zwykłe żarówki? Jakiej mocy? 60W we wrześniu wycofują.

Ikeowski plafon łazienkowy Gasgrund jest na dwie świetlówki, ale jak mocne one dają światło?

I jeszcze wpadła mi w oko Godmorgon nad lustro:

markdottir Wysłany: 2011-08-24, 15:53   

Starsza Kobieta
Wojtek, lat 12 i pogodynka

Zmora, my mamy zwykłe oprawy. Kupiłam te, które wreszcie zostały zaakceptowane przez nas oboje ;) . Na suficie mamy plafon na 3 energooszczędne żarówki (włączamy go na dłuższe pobyty w łazience np. wieczorem) a przy lustrze 2 kinkiety na zwykłe 60-ki, które ładnie oświetlają całą łazienkę :) i są włączane przy krótkim korzystaniu. Energooszczędne są już ze 3 lata i jeszcze nie były wymieniane.

Madame rośnie i Mademoiselle też
1% dla Patryka

Monika Wysłany: 2011-08-26, 08:27   

Net włączony- gar z zupą spalony

A przykładowo taka seria jak ta będzie się nadawała :
http://www.lights.com.pl/Italux-Rico-1001s/

Też muszę coś wybrać, a te typowe łazienkowe nie bardzo mi leżą.

Julies Wysłany: 2011-08-26, 08:30   

Poważnie uzależniona

U nas też zwykłe oświetlenie zastosowaliśmy. W suficie mamy oczka, w których zagości oświetlenie ledowe, a nad lustrami kinkiety. Patrzyłam głównie na wygląd.

My
Podaruj Marcinowi 1%
Opałek

Monika Wysłany: 2011-08-26, 08:32   

No właśnie ja też na to patrzę, a że w sklepie nie bardzo wiedzą co mi poradzić, chyba też zastosuję zwykłe oświetlenie.

focia Wysłany: 2011-08-26, 08:59   

Starsza Kobieta

Zmora napisał/a:
focia, i masz zwykłe żarówki? Jakiej mocy? 60W we wrześniu wycofują.
Na razie zwykłe, potem pewnie LEDy wstawimy albo te energooszczędne - ale te najtańsze, które nie potrzebują 5 minut żeby zaświecić.

AGA_R
[Usunięty]
Wysłany: 2011-08-27, 22:04   

Cytat:
Mam zwykle lampy, nie wiem jak z ochroną przed wilgocią niestety :( Żarówki energooszczędne w łazience, ze względu na częste gaszenie i zapalanie sie raczej nie sprawdzą.

Ja mam w łazience enegooszczędną juz 4 albo 5 lat i nic sie nie dzieje, nawet dośc szybko sie rozjaśnia, U nas sie sprawdziła zwłaszcza gdy zapomni sie zgasic swiatło w łazience :zawstydzony:

Licho Wysłany: 2011-08-29, 18:04   

Forumowy wyjadacz

My w łazience (wymiar 2 x 3 m z oknem) mieliśmy 6 halogenów - w dwóch rzędach po 3 szt. Elektryka była poprowadzona tak, żeby móc włączyć połowę z nich (dowolną połowę) lub wszystkie na raz. Moc z tego co pamiętam - 40 kw na sztukę - czyli jak włączyłaś wszystkie, to miałaś 240 równo rozłożone po całym pomieszczeniu - w praktyce wszystkie na raz były stosowane wyłącznie przy makijażu :cwaniak:

Dodatkowo był przygotowany punkt (kabel) nad lustrem, ale nie znalazłam czegoś, co mi się podobało, więc tak sobie zwisał cierpliwie i czekał... :rotfl:

:police:

Zmora Wysłany: 2011-11-14, 07:44   

Starsza Kobieta

Już mogę podzielić się swoim wyborem:
wybrałam plafon z serii Massive, dostosowany do łazienek (IP44), ze świetlówką kołową (typ 2GX13) zżerającą 40W, ale dającą świetne, ciepłe i mocne światło. Nie ma problemu rozgrzewania się świetlówki, od razu jest pełna moc. I jest całkiem gustowna.

Teraz szukam czegoś nad lustro, ale tylko po to, żeby wykorzystać kable, bo taka lampa sufitowa w łazience o powierzchni 2 m x 2 m wystarczy.

o_szustka Wysłany: 2011-11-14, 09:05   

Ooo dobrze, że jednak z IP44, Zmora. W każdej łazience jest ryzyko. A nad lustro chyba dobrze cos dac, bo jak będzie Ci światło padać z góry, ale jednak od tyłu, to coś się doświetlającego przyda...

"Na špatné věci pro ty dobré zapomínám"

corgi Wysłany: 2012-07-23, 19:25   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Szukam lampy do łazienki (bocznego kinkietu).

Znalazłam jedną w Ikei, ma ona opis następującej treści: "rekomenduje żarówkę LED LEDARE E14 4,3W 200 lumenów. Przetestowano i zatwierdzono do użytku w łazienkach. Oznaczenie IP44."

- czy IP44 jest wystarczająco dobre do łazienki ?
- czy 4,3 W 200 lumenów daje bardzo jasne światło, czy takie sobie (ja chcę mieć w łazience maksymalnie jasno, ile fabryka dała i nie wiem jaką moc mam wybrać ).
:hmmm: Czy ktoś z Was może mi doradzić ?

Mój blog decoupage

Pomóżmy wyzdrowieć Kacperkowi - podaruj mu 1% swojego podatku

turkus Wysłany: 2012-11-19, 12:17   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie
Turkus

Nad drzwiami mamy kinkiet z tradycyjną żarówką, chyba 25W, a nad lustrem dwa kinkiety na żarówki energooszczędne.

Zmora Wysłany: 2012-11-19, 21:06   

Starsza Kobieta

Zmora napisał/a:

Teraz szukam czegoś nad lustro, ale tylko po to, żeby wykorzystać kable, bo taka lampa sufitowa w łazience o powierzchni 2 m x 2 m wystarczy.

Po prawie roku doszła lampka ip44 Mark Slojd na jakąś energooszczędną płaską żarówkę, która strasznie długo się rozpala i daje marne światło (GX53 9W) . Więc chyba nie polecam. U nas robi za dekorację, ale trochę droga jak na taką funkcję ;)

Massive nadal cieszy :)

Odpowiedz do tematu