Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny cebulkowe
Autor Wiadomość
moniqueee Wysłany: 2011-09-12, 12:12   Rośliny cebulkowe

Net włączony- gar z zupą spalony

nowa pasja mnie dopadła :)

gdzie kupujecie cebulki? byłam w Leroy merlin - nawet całkiem sporo cebulek mieli do wyboru - zdecydować się nie mogłam :] a teraz właśnie zajrzałam do 3 sklepów w necie i już w ogóle zgłupiałam co mam wybrać ;)

może jakieś piękne odmiany polecacie?

Brzoza Wysłany: 2011-09-13, 09:00   

Ja kupiłam cebulki w Auchan. Jak wiele roślin zresztą (mam z Auchana i kwiaty, i krzaki, i nawet drzewka). Są tańsze niż w Leroy'u i jak dotąd wszystkie rośliny tam kupione się przyjęły i ładnie rosną :)
Cebulki właśnie czekają na posadzenie - ok. 200szt... I mam ochotę na jeszcze.... :oczami:

:serce: :serce:

Akna Wysłany: 2011-09-13, 09:18   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Jak do nas trafilas?: Gimbla
a ja mam pytanko gdzie sadzicie? tzn ja rozumiem ze mozna np w trawie ale co potem latem? wykoywac je? zostawic?

moniqueee Wysłany: 2011-09-13, 09:34   

Akna,

ja sadzę na skalniaku, wokół trawnika, wokół większych drzew.
Na samym trawniku nie sadzę, bo potem koszenie trawy slalomem nie jest zbyt wygodne ;)

Cebulki trzeba wykopywać po przekwitnięciu, dzięki temu roślina będzie silniejsza na przyszły sezon, a co za tym idzie wyda piękniejsze kwiaty :)

Wykopywanie cebulek ułatwiają takie osłonki

Evvie Wysłany: 2011-09-13, 11:22   Re: Rośliny cebulkowe

Poważnie uzależniona

moniqueee napisał/a:
może jakieś piękne odmiany polecacie?

Mnie też w tym sezonie "napadły" cebulki.

Kupiłam kilka nowych odmian szafirków, krokusy, hiacynty, szachownica i .....
czosnek ozdobny. Jestem w nim zakochana :oczami:
Niestety w sklepach ogrodniczych znalazłam kilka odmian czosnku, więc reszta zamówiona na Allegro.
Mam nadzieję, że cebulki dotrą i będą w dobrym stanie.

Brzoza, a ja się właśnie na Auchan zawiodłam. Wiosną kupiłam sporo roslin i tylko jedna przeżyła. Przy sadzeniu do ziemi okazało się, że iglaki mają zupełnie wycięte korzenie. Uschły mi biedaczyska. Teraz więc staram się kupować rośliny w szkółkach i sklepach ogrodniczych, które cieszą się dobrą reputacją.

Aleksander 2006 Alicja 2008

gustawa Wysłany: 2011-09-13, 12:17   

Ja mam cały trawnik w krokusach. Je uwielbiam najbardziej. Jako, że ilość cebulek idzie w setki, to nigdy nie bawiłam się w wykopywanie i jakoś mają się całkiem nieźle i mam wrażenie, że z roku na rok jest ich więcej.

Ptysiowo

Akna Wysłany: 2011-09-13, 12:31   

gustawa, oo no włąsnie tez cos takiego chodzi mi po głowie, ale potem jak kosisz trawe to lecisz "po całosci"?

Evvie, a bedziesz je sadziła grupami? czy na rabatach? moze fotki? :oczami:

moniqueee Wysłany: 2011-09-13, 12:35   

ja się zakochałam ostatnio w zawilcach
:love:

Evvie napisał/a:
czosnek ozdobny. Jestem w nim zakochana
:lizak:

gustawa Wysłany: 2011-09-13, 12:53   

Akna napisał/a:
gustawa, oo no włąsnie tez cos takiego chodzi mi po głowie, ale potem jak kosisz trawe to lecisz "po całosci"?

Tak.

Jak trzeba robić pierwsze koszenie, to krokusy przekwitają więc ich liście koszę bez większych skrupułów ;)
Miałam wcześniej jeszcze kilka kęp żonkili, ale wyleciały na obrzeża właśnie z tego powodu, że z koszeniem była lipa. Bo one sobie w najlepsze kwitły jak kosić trzeba było.

Ptysiowo

Evvie Wysłany: 2011-09-13, 13:16   

Poważnie uzależniona

Akna napisał/a:
Evvie, a bedziesz je sadziła grupami? czy na rabatach? moze fotki? :oczami:

Krokusy mam posadzone w trawie. One cudnie wyglądają wiosną, a jak zaliczamy pierwsze wiosenne koszenie trawy to po nich już śladu nie ma.

Resztę cebulek sadzę pomiędzy drzewkami, albo w wolne miejsca między iglakami, które rosną sobie pod płotem.

Krokusy są w miejscach przypadkowych rozsiane, hiacynty i szafirki posadziłam w grupach; czosnek wylądował wokół tulipanowca (mam taką wysepkę na środku trawnika, którą mąż nazywa romantycznie "sarkofag")
Fotek nie mam, bo cebule świeżo zasadzone, więc pewnie w przyszłym roku uda się obfocić.

Brzoza Wysłany: 2011-09-14, 06:31   Re: Rośliny cebulkowe

Evvie napisał/a:

Brzoza, a ja się właśnie na Auchan zawiodłam. Wiosną kupiłam sporo roslin i tylko jedna przeżyła. Przy sadzeniu do ziemi okazało się, że iglaki mają zupełnie wycięte korzenie. Uschły mi biedaczyska. Teraz więc staram się kupować rośliny w szkółkach i sklepach ogrodniczych, które cieszą się dobrą reputacją.

No, widzisz, czyli zależy, jak się trafi... Tak, jak pisałam wcześniej, mam z Auchan kwiaty, krzaki i dzewa (ale fakt, że nie iglaki, tylko liściaste) i wszystko pięknie rośnie :)

Co o krokusów w trawniku, to też tak chciałam zrobić, ale nie byłam pewna jak będzie z tym koszeniem :niepewny: Mówicie, że da radę? Bo wyczytałam gdzieś, że je potem kosząc, osłabia się je...

Ja mam jeszcze do posadzenia właśnie 100 krokusów, trochę tulipanów, hiacyntów, żonkili i takie, jak wkleiła moniqueee. Dziś popołudnie zajęte ;)

Evvie Wysłany: 2011-09-14, 09:15   

Poważnie uzależniona

Brzoza, moje krokusy zaliczyły tej wiosny 2gie kwitnienie i jest ok.
Może za parę lat będzie widać różnicę, bo nie zamierzam wykopywać cebulek ale widok krokusików wiosną na trawniku - bezcenny.

Zauważyłam za to wczoraj, że czosnek zaczął kiełkować :kwasny:
Wysoka temperatura i deszcze zrobiły swoje :rozpacz:

ontas Wysłany: 2011-09-14, 12:55   

Brzoza napisał/a:
Evvie napisał/a:

No, widzisz, czyli zależy, jak się trafi... Tak, jak pisałam wcześniej, mam z Auchan kwiaty, krzaki i dzewa (ale fakt, że nie iglaki, tylko liściaste) i wszystko pięknie rośnie :)

To chyba "nasz" Auchan ma jakieś lepsze odmiany, bo podpisuję się pod postem Brzozy obiema rękoma :) moje krzewy, iglaki i kwiaty z Auchan też pięknie rosną :lizak:
Z roślin cebulowych polecam szachownicę (inaczej zwaną carską koroną), ta właśnie jest w Biedronce w sporej promocji, ale nie wiem na ile trwała. W ubiegłym roku płaciłam w Leroy ok 12 zł za cebulkę a mama mi przedwczoraj w Biedronce za niecałe 4 zł kupiła.

Chyba również się wybiorę na cebulkowe zakupy.

"Może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem." – Gabriel García Márquez

Akna Wysłany: 2011-09-14, 13:43   

no kupiłam 70 cebulek krokusów;-) ale musze jeszcze dokupic bo 20 z nich to białe na przód domu, reszta na tył;-)

czaje sie na czosnek i tulipany...

Jolcia83 Wysłany: 2011-09-18, 12:39   

Temat po temacie, a bałagan w chacie

gustawa napisał/a:
Ja mam cały trawnik w krokusach. Je uwielbiam najbardziej. Jako, że ilość cebulek idzie w setki, to nigdy nie bawiłam się w wykopywanie i jakoś mają się całkiem nieźle i mam wrażenie, że z roku na rok jest ich więcej.

gustawa krokusów ponoć nie trzeba wykopywać, ładnie zimują i nie marnieją. Jest ich rzeczywiście więcej, bo tworzą się cebulki przybyszowe, które po jakimś czasie również zakwitają :)

Ja w tym roku posadziłam krokusy, tulipany i szafirki w doniczkach i je zadołowałam. Jak zakwitną to wyciągnę doniczki i postawię na tarasie :) W "ogródku" mam jeszcze pobojowisko po budowie.

Odpowiedz do tematu