Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Storczykowo
Autor Wiadomość
Mik@ Wysłany: 2013-10-21, 15:34   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

To jest przędziorek. Są 3 sposoby na jego usunięcie:
1 - oprysk ekologiczny: główkę czosnku gotować na małym ogniu w około litrze wody przez jakieś 20 minut, ostudzić i pryskać co jakiś czas aż do zabicia insektów;
2 - oprysk chemiczny: tu chyba najskuteczniejszy będzie MAGUS 200 SC. Pryskać 2-3 razy co około 10 dni;
3 - usunięcie mechaniczne - wycierać wacikiem nasączonym wodą, mydłem ogrodniczym i jakimś olejem - może być oliwa z oliwek. Przecierać raz na kilka dni, dokładnie, pałeczkowym wacikiem w kątach liści.

Powodzenia :)

„Bo umrzeć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać.”
Aniołki - 27.X.2015 (') 29.X.2015 (')

Alma_ Wysłany: 2013-10-21, 15:35   

Starsza Kobieta

Mik@, wielkie dzięki :padam:

A co to jest mydło ogrodnicze? Zwykłe mydło nie mogłoby być?

Mik@ Wysłany: 2013-10-21, 15:37   

Nie, bo spalisz roślinę. Możesz dodać ok. 2 krople płynu do naczyń, ale łagodnego - np Ludwika.

EDIT:
Proporcja na pół szklanki wody ;) do tego 2 krople płynu i 3-4 krople oliwy - wymieszać i tylko świeżą mieszanką przecierać liście.

maltusia25 Wysłany: 2013-10-22, 07:06   

Poważnie uzależniona

nieśmiało ponawiam pytanie: kiedy mogę przesadzić storczyka do większej doniczki? o ile większa ma być nowa doniczka? Dodam, że kwiaty przekwitły ale są już kolejne w drodze

Mik@ Wysłany: 2013-10-22, 07:30   

Jeśli wymaga przesadzenia, bo korzenie wypychają doniczkę nadmiernie, lub mało jest podłoża bo się rozłożyło to przesadzamy jak każdą roślinę doniczkową - wiosną ;) ale jeśli przesadzać musisz interwencyjnie, to można i teraz. Pamiętaj tylko, że nie przesadza się storczyków kwitnących.
Przesadza się do specjalnego podłoża, do przezroczystej doniczki z otworami, wielkość doniczki powinna być dostosowana do objętości korzeni.
Ciężko jest powiedzieć czy nowa doniczka powinna mieć rozmiar czy dwa większa. To zależy ile roślina ma zielonych korzeni (martwe korzenie w trakcie przesadzania usuwamy). Nie mogą być one za mocno schowane w podłożu. Jak wyjmiesz roślinę z doniczki, rozluźnisz korzenie (wykruszysz z nich stare podłoże) to zobaczysz jaką będą miały objętość, do nowej doniczki powinny wejść swobodnie całe korzenie i podłoże. Można przyjąć że nowa doniczka powinna być większa od starej o te około 2-3 cm. Oczywiście wszystko zależy od ilości korzeni. Jeśli roślina praktycznie ich nie posiada, to równie dobrze można przesadzić ją do doniczki tej samej wielkości. I teraz uwagi: stara doniczka nie nadaje się do powtórnego użycia - nigdy, przenigdy nie używamy użytych raz doniczek. Podłoże powinno być nowe, nie po innej roślinie i specjalistyczne. Pierwsze podlewanie po przesadzeniu można przeprowadzić po około 14 dniach - do tego czasu wszelkie ranki na korzeniach powinny się już zasklepić. Wcześniejsze podlanie może spowodować gnicie korzeni.

:)

maltusia25 Wysłany: 2013-10-22, 07:53   

Poważnie uzależniona

Mik@, dzięki wielkie :)

Zabunia Wysłany: 2013-10-22, 10:46   

Net włączony- gar z zupą spalony

Jak do nas trafilas?: Gimbla, Wiedzmowe, CAROL :))
Ja się tylko chciałam pochwalić, że mój storczyk po ponad 2 latach wyciszenia właśnie zbiera się do kwitnięcia :hyhy:

Tak więc warto było czekać :)

new :)

xmonixxx Wysłany: 2013-10-22, 12:35   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

xmonixxx napisał/a:
a oto mój wielkolud
pięknie kwitnie tylko trochę za szybko stał na parapecie w słońcu i w ciągu kilku dni bardzo wystrzelił, przestawiłam na stolik żeby się dłużej nim cieszyć ale szkodnik widoczny na dole dosięgnął, więc na stole stoi

hmm, bałam sie że za szybko przekwitnie.. :zdziwko: a on ciągle ma z 7 kwiatów... w prawdzie nie wygląda już tak okazale, bo 2 pędy kwitną bez przerwy od czerwca... no ale ciągle to coś :)

madzik1977 Wysłany: 2013-10-22, 16:19   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Te dwa 3-pędowe storczyki dostał w prezencie imieninowym dyrektor departamentu w którym pracuje. Kwiaty zrzutkowe, wybrane przeze mnie w jednym ze sklepów na warszawskiej giełdzie przy ul. Bakalarskiej. Kwiaty stoją u niego, ale to ja o nie dbam. Kwitną od lipca :)

Rybka Wysłany: 2013-11-27, 11:53   

Poważnie uzależniona

Przyszłam z prośbą o poradę. Zajrzałam dziś do storczyków mojej mamy. Na starym pędzie kwiatowym jednego z nich wyrosła odnóżka, ma korzenie i już dwa pędy kwiatowe - jeszcze nie ma pączków, dopiero rosną te pędy. Co można z tym zrobić? Czy czekać aż przekwitną kwiaty i dopiero będę mogła oderwać nowego storczyka i zasadzić do doniczki czy można już teraz? :niepewny:

SkrawekNieba Wysłany: 2013-11-27, 12:44   

Starsza Kobieta

dziewczyny, pomóżcie plizz. Mój tata jest miłośnikiem storczykow, ma już kolekcję, czy jest coś co mogłoby (oprócz kolejnej roślinki) mu się spodobać w tym temacie? jakieś publikacje? specjalne odżywki, coś dla zaawansowanych (jakieś rozmnażanie, szczepienie?). Mój tata nie jest początkującym ogrodnikiem, da sobie radę z bardziej wymagającym egzemplarzem albo z jakimś fajnym ogrodniczym eksperymentem.

^Aldona^ Wysłany: 2013-11-27, 14:06   
reklama

madzik1977 Piękny ale tfu tfu! Mojemu mężowi rośnie dziwoląg ale pojawił się tej nocy pierwszy kwiat.

Mik@ Wysłany: 2013-11-27, 18:33   

SkrawekNieba, możesz dać orchidee, albo dzbanecznik - bardzo oryginalna roślina ale trzeba łapać muchy ;)
Ma nawilżacz powietrza? Ścianka na rośliny, zawieszki pod sufitem (jeśli ma odmiany wiszące), ładne mleczne osłonki na doniczki. Wodę do podlewania ma w czym trzymać? Może jakieś ozdobne naczynie? Nawozów nie polecam, zazwyczaj każdy ma swoją sprawdzoną markę.

Mik@ Wysłany: 2013-11-27, 18:37   

Rybka napisał/a:
Co można z tym zrobić? Czy czekać aż przekwitną kwiaty i dopiero będę mogła oderwać nowego storczyka i zasadzić do doniczki czy można już teraz?

Czekać aż przekwitną. Nie robi się niczego, jak są kwiaty! Podstaw doniczkę pod nową roślinkę, może się sama "ukorzeni" ;)

xmonixxx Wysłany: 2014-05-28, 12:38   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

xmonixxx napisał/a:
a oto mój wielkolud
pięknie kwitnie :lizak: tylko trochę za szybko :rotfl: stał na parapecie w słońcu i w ciągu kilku dni bardzo wystrzelił, przestawiłam na stolik żeby się dłużej nim cieszyć ale szkodnik widoczny na dole ;) dosięgnął, więc na stole stoi :)

[url=http://img407.images...0hb.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://img805.images...ip5.jpg]Obrazek[/URL]

chciałam jedynie napisać, że cieszyłam się nieprzerwanie moim storczykiem z 45str przez ROK.
Niedługo minie rok kiedy nieprzerwanie miał kwiaty. Momentami po kilkadziesiąt kwiatów i pąków.
Z jednego wielkiego pędu ciągle puszczał nowe. Kwiaty bardzo długo utrzymywały się.
Teraz zostało z 5 :( ale widzę że pomiędzy liśćmi wychodzi nieśmiało nowy pęd :hurra:

No ten okaz jest imponujący tfu tfu.
wcześniej też miał ładne kwitnienia.

Odpowiedz do tematu