Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
dzieci niezwykle, adhd i pochodne
Autor Wiadomość
laur Wysłany: 2008-09-08, 15:02   dzieci niezwykle, adhd i pochodne

Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Zainspirowana watkiem Komety ;) , no i zmianami zaistanialymi z przeprowadzkami :)
Trzymalam to w tajemnicy, bo na g. nie chcialam o tym pisac. Rozia jest nadaktywnym dzieckiem i szkoda ze tak pozno sie za to wzielam, bo moglam juz wczesniej inaczej z nia postepowac :niepewny:
Mamy regularne wizyty u psychiatry i opieke health visitor, takze wspolpracujemy z rozalkowym przedszkolem, jak narazie jestesmy na etapie badan, ale prawdopodobnie Rozalka ma zespol aspergera i jeszcze kilka innych objawow...

Zbyt wiele bledow popelnilam do tej pory, ale staram sie naprawic i walcze z sama soba aby w domu zapanowala rutyna :zalamany:
Czy sa tu rodzice, ktorzy maja podobne dzieci, prblemy i szukaja wsparcia?
Jesli chcecie wecej informacji na temat adhd i za, moge wkleic

ufff zeszlo troszke ze mnie.

zulam Wysłany: 2008-09-08, 19:34   

Starsza Kobieta

Uściski i dużo optymizmu mimo wszystko życzę!

Zuzka ma wrodzony niedosłuch-poszła do przedszkola jak rówieśnicy (integracyjnego)-sukces dzięki naszej i Zuni ciężkiej pracy, ale mimo wszystko jak słyszę jak inne dzieci mówią to mnie w środku ściska :niepewny:
Mam nadzieję że sobie poradzi w życiu...

agnetta Wysłany: 2008-09-09, 08:12   

Starsza Kobieta

Mój najstarszy syn ma podejrzenie adhd, ale pełna diagnoza może być ok. 7 roku życia. Na razie więc mówimy o napobudliwości. Od 1,5 roku współpracujemy z psychologiem przedszkolnym. Przez rok miał prowadzony indywidualny program wczesnego wspomagania. Jest już znacznie lepiej, dużo udało się w jego zachowaniu zmodyfikować. Są jednak takie momenty, że nasila mu się impulsywność, rozkojarzenie i chwiejność emocjonalna.

G & J & B

laur Wysłany: 2008-09-09, 09:47   

U nas nie tyle sa objawy adhd co ZA, rozi ma swoj swiat i ciezko jej jest integrowac sie z swiatem realnym. Ma swoje rzeczy i bardzo broni swego, nie lubi zmian, czasem jest agresywna, czasem trudno do niej dotrzec, wlasciwie rzadko mozna, przy tym jest tak sprytna, ze zadziwia wszystkich jak mozna tak "kombinowac". Ma talent malarski i szybko sie uczy oczywiscie tego co ja interesuje, do rzeczy ktore jej nie pociagaja to konmi jej sie nie zaciagnie.
Kontakty z dziecmi - hmm roznie, ogolnie dzieci moga byc ale nie musza, na ogol ona ma inny poglad na zabawy i jednak woli przebywac z doroslymi, ktorzy poswiecaja jej wiecej uwagi niz rowiesnicy.
Ulubione rzeczy - lustra, odbicia, tam gdzie moze grac i byc sama.
Problem jezykowy - Rozalka jest na etapie trzy latka, tyle ze ma wlasny jezyk, ktorym posluguje sie perfekcyjnie, gorzej z polskim i angielskim. Wymyslila nazwy wlasne wlasciwie na wszystko :(
Jedzenie - strata czasu, no chyba ze ma apetyt...
Czuje sie winna, przynajmniej gdy slysze opinie przedszkolanek, ze dzis bylo ciezko, ze miala ataki, ze jest cala posiniaczona, albo ma rozcieta warge, bo dostawala takie ataki szalu, ze robila sobie krzywde :(
Nie wiem jak mam jej pomoc, najchetniej trzymalabym ja w domu przy mnie bo tylko ja jestem w stanie ja zrozumiec, ale wiem ze tak bym ja skrzywdzila :(
Acha ja jeszcze nie mialam badan, ale prawdopodobnie ja takze mam adhd.
W piatek wizyta u psychologa.

agnetta Wysłany: 2008-09-09, 10:39   

Starsza Kobieta

laur najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby córka miała jak najszybszą pomoc.
Sama napisałaś, że wiesz co jej dolega - a to pierwszy krok, bo wiesz jak masz się z nią obchodzić.
Nie zawsze jest łatwo. Ja czasem też czuję się bezradna i mam wrażenie, że jak zrobimy jeden krok do przodu, to potem dwa w tył. Ale można też i spojrzeć na to jak na pewien dar ;) Mamy wyjątkowe dzieci, odbiegające od średniej, mają swoje uzdolnienia, a i my same przy nich możemy się wiele nauczyć. Wszystko ma swoje jasne i ciemne strony. Staram się patrzeć głównie na te jasne.

G & J & B

laur Wysłany: 2008-09-09, 10:55   

Zgadza sie mamy wyjatkowe dzieci :)

Mam kolejny problem, Rozalka musi zostawac czasami dluzej w przedszkolu, tzn bedzie transportowana busem do innego przedszkola, bo jej zamykane jest o 3-ciej a ja mam wyklady do piatej, wiec w jeden dzien bedzie transportowana do Filipka.
Boje sie, ze bedzie dla niej trauma wsiadanie do innego samochodu z obcymi. Powiedzialam ze trzeba zastosowac odpowiednie srodki, cos co by odwrocilo jej uwage na ta chwile wsiadania, spiew, albo jakas zabawa, bo inaczej bedzie ciezko :( (
Za tydz w srode pierwsza proba :zalamany:

agnetta Wysłany: 2008-09-09, 11:08   

Starsza Kobieta

laur a przedszkole chętnie z Tobą współpracuje w kwestii podejścia do Małej? Uwzględniają Twoje sugestie?

G & J & B

laur Wysłany: 2008-09-09, 11:59   

Wspolpracuja i bardzo jestem zadowolona z ich podejscia i pomocy. Wczesniej Rozi byla w innym przedszkolu, ale bylo strasznie.
Tu jest zupelnie inaczej i naprawde czuje i widze ze Rozalka jest traktowana odpowiednio, caly czas jest przy niej osoba dorosla, caly czas poswiecaja ja maksymalna uwage, dlatego nie zmienie przedszkola chociaz jest "nie po drodze" i jest tylko do 3 godziny i Filipa mam gdzie indziej, niewazne, wazne ze tam ma odpowiednia opieke.
Zalatwili mi nawet support family, takie spotkania z innymi rodzinami, pomoc specjalistyczna i caly czas mam zdawane raporty. Wprowadzili dla niej inne zasady niz dla reszty podopiecznych, takze super.

ulib Wysłany: 2008-09-09, 12:15   

Jak do nas trafilas?: z polecenia ;)
Laur pamiętaj, żeby zadbać tez o siebie. Często rodzicie podczas pracy z dzieckiem zapominaja o swoim komforcie psychicznym.

Myślę, że tutaj nie ma co mówić o jakiejkolwiek winie... po prostu tak się stało i już teraz ważne jest, żebyś dobrze pracowała ze swoim dzieckiem i wspierała jego rozwój.

Takich trudnych sytuacji (jak przewóz małej z przedszkola do przedszkola) będzie masę i każda będzie wywoływała w Tobie obawy... takie życie.... dasz sobie radę.

Pamiętaj o sobie może poszukaj grupy wsparcia dla rodziców z podobnymi problemami.

Powtarzam rodzicom dzieci z którymi pracuje wypoczęty i szczęśliwy rodzic to połowa sukcesu :) wtedy macie więcej siły, cierpliwości, inwencji do pracy z dzieckiem :) daj sobie godzinę dwie w tygodniu na odsapnięcie - idz na grupę wsparcia, na fitness, spacer zakupy cokolwiek oby bez małej. Trzymam kciuki :)

agnetta Wysłany: 2008-09-09, 12:20   

Starsza Kobieta

ulib święte słowa :) Takie złapanie oddechu jest konieczne.

G & J & B

laur Wysłany: 2008-09-09, 14:37   

z tym lapaniem oddechu to tak roznie ;)
Nie no ogolnie to ostatnio na brak zajec nie narzekam, a przynajmniej wiekszosc dnia spedzam w szkole, takze o mnie to nie ma sie co klopotac.
Gorzej nie raz z emocjami, czesto jest tak ze sytuacje mnie przerastaja, a wtedy zachowuje sie irracjonalnie, co wcale dobrze nie wplywa na dzieci :zalamany:
przykladowo, kiedy nie moge opanowac mojej mlodziezy, aby nie wyjsc z siebie, to przed nimi uciekam :masakra: zamykam sie w lazience i rycze gdzies tam w kacie, albo krzycze w recznik :kwasny: i tak moglabym wymieniac.
Czesto jest tak, ze jak sie denerwuje to zaczynam sprzatac, to akurat na plus bo w szybkim tempie znika balagan ;)
Takze lekko nie jest, ale nikt nie powiedzial ze ma byc latwo, takze, albo musze sobie radzic, albo musze sobie radzic ;)

Pep-si Wysłany: 2008-09-09, 14:47   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Laur, :tulam:

ulib Wysłany: 2008-09-10, 12:10   

Laur wierze, że łatwo nie jest.... a że są chwilę załamania to normalka.... może nie ma co się kryc tylko powiedzieć, że teraz masz gorszy czas, chwilę, dzień i przez chwilę musisz pobyć sama i wrzeszcz, krzycz, płacz... w końcu nikt nie jest robotem. A taka szczerość w mówieniu o gorszych dniach uczy Twoje dziecko radzenia sobie z nimi :) w końcu obserwując dzieciaki uczą się najwięcej :)

Z tego co czytam to fajna, troskliwa mama z Ciebie :) ściskam wirtualnia :)

Mika Wysłany: 2008-09-10, 18:21   

Net włączony- gar z zupą spalony

Laur dzielna z Ciebie babka !
Twoja córka ma szczęście, że obecnie dzieci z Aspergerem traktowane są jako escentryczne, zjawiskowe. U wielu osób kiedyś A nie był rozpoznawany bo brano to za "dziwactwo", pozę. Często negatywne zachowania bledną w dorosłym wieku.
Myślę, że macie super opiekę i pomoc i to jest duży plus
Powodzenia

ulib Wysłany: 2008-09-10, 19:40   

Laur ja mam u siebie w szkole 2 dzieciaków z Aspergerem (już dość duże te dzieciaki bo licealiści) i w małych klasach ze stałym środowiskiem świetnie sobie radzą :) i nawet sa najlepsi w niektórych przedmiotach bijąc na głowę inne dezieciaki :) Jak czasami przyfasolą odpowiedzią to nauczyciel aż przysiada z wrażenia ;)

Myślę, że z taką opiką córa będzie Ci rosła w oczach :)

Odpowiedz do tematu