Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Thuja a może coś innego?
Autor Wiadomość
Atir Wysłany: 2012-03-17, 09:26   Thuja a może coś innego?

Starsza Kobieta

Potrzebuję pomocy :padam:
Mamy dość duży ogród, z jednej i drugiej strony domu.
Do niedawna po lewej były tylko jabłonie. Teraz mąż wyciął kilka i zrobilo się pusto. Tym gorzej, że z tej strony mamy blisko sąsiadów a oni zaraz przy naszym ogrodzeniu mają swoja altane, w której przesiadują całe lato.
No i mam pytanie czym oprócz sławetnej thuji można się obsadzić? Świerki i modrzewie odpadają.
Jest coś, co będzie zielone cały rok? I przy czym się nie trzeba napracować jak np: przy żywopłocie? :oczami:
Znaczy sadzę i samo rośnie. O.
Jeśli thuja to jaka? Chcę by nie rosła jakoś b. wysoko. Mamy już świerki wysokie na 1,5 domu i jest problem.
Takie coś 2-3 metry by mnie zadowoliło.
Czy sadzenie za ok. 2 tyg. będzie jeszcze oki? czy już jest późno?
Sorry ale jestem zielona w temacie roślin :zawstydzony:

Z drugiej strony ogrodu mamy te leszczyny (na które juz tyle narzekałam) i orzechy włoskie. Tam nie muszę się jakoś szczególnie odgradzać ale leszczyny w tym roku wycinamy.
Orzechy chyba bym sobie zostawiła :niepewny:
I też nie mam pomysłu co można posadzić wzdłuż ogrodzenia (ze 30m), żeby to "jakoś" wygladało, komponowało się z ewentualnymi orzechami, było mało pracochłonne?
Błagam tylko nie do ery mi każcie :hyhy:

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

MiuMiu Wysłany: 2012-03-17, 09:49   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Jeśli nie chcesz mieć dużo roboty to ja bym Ci poleciła Winobluszcz pięciolistkowy, wygląda pięknie o każdej porze roku (przebarwia się na czerwono), rośnie szybko, nie potrzebuje jakiś szczególnych warunków. W zasadzie przycinasz za długie pędy, grabisz opadające liście i tyle. Jeśli twoje ogrodzenie jest z siatki to pewnie trzeba by je wzmocnić jakimiś linkami stalowymi, żeby od ciężaru się nie wybrzuszyło.

Syn i Synek

Atir Wysłany: 2012-03-17, 10:33   

Starsza Kobieta

MiuMiu napisał/a:
Jeśli twoje ogrodzenie jest z siatki to pewnie trzeba by je wzmocnić jakimiś linkami stalowymi, żeby od ciężaru się nie wybrzuszyło.

No to tu jest zonk. Nie moge nic posadzić przy /na siatce. Chłop chce mieć metr od siatki, by mieć dostęp do malowania.
No i jak teraz myśle, to chyba nie chciałabym prosić sąsiadów o zgodę jak mi listki zaczną wyłazic na ich posesję.

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

MarMaja Wysłany: 2012-03-17, 11:03   

Starsza Kobieta

ten Winobluszcz jest piękny :lizak:
Atir napisał/a:
Chłop chce mieć metr od siatki, by mieć dostęp do malowania

To można zrobić rusztowanie z palików drewnianych specjalnie pod ten bluszcz. Będzie można obcinać go bez problemu.

KOMU KSIĄŻKĘ? KOMU? :D Fruziaki :love:
Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia! :cwaniak:

Atir Wysłany: 2012-03-17, 12:35   

Starsza Kobieta

MarMaja napisał/a:
To można zrobić rusztowanie z palików drewnianych specjalnie pod ten bluszcz. Będzie można obcinać go bez problemu.

dumam nad taką "zagródką na środku ogrodu właśnie.

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

MiuMiu Wysłany: 2012-03-17, 12:36   

Za orzechami możesz posadzić np. ognika szkarłatnego, Krzew dobrze sobie radzi w naszych warunkach, musisz go tylko czasem przyciąć (raz w roku starczy) jeśli rośnie za wysoki (może mieć 2-3 m). Tworzy takie zwarte kępy, a na jedzonko przylatują ci gile i masz ładny widok ;) Przed ognikiem posadziłabym niższe berberysy, do tego tawułę i do może jeszcze jako wypełnienie barwinek - ślicznie kwitnie i radzi sobie w cieniu.

Chociaż zapewne nie na całej długości jaką masz, bo to troszkę by kosztowało ;)

A jeśli chcesz jakieś drzewa przy jabłoniach, które wolno rośnie i za dużo nie trzeba robić, to może cisy ?

Syn i Synek

Atir Wysłany: 2012-03-17, 12:44   

Starsza Kobieta

MiuMiu dla mnie te wszystkie nazwy powyżej to czarna magia. Zaraz sobie wyguglam :hyhy:
MiuMiu napisał/a:
A jeśli chcesz jakieś drzewa przy jabłoniach, które wolno rośnie i za dużo nie trzeba robić, to może cisy ?

Te przy jabloniach, to chcę kupić już większe, dlatego pomyślałam o tych thujach (nie wiem czy tak się pisze, w necie tak i siak). Te kupilibyśmy 1,2-1,5m , posadzili w miarę gęsto i od razu by coś osłoniły.
Cis to chyba nawet jeden u nas rośnie, zaraz spr. czy to on :rotfl:

edit: wyglada na to, ze mamy 1 krzak tawuły od drogi :zdziwko:

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

MiuMiu Wysłany: 2012-03-17, 13:00   

Atir napisał/a:
(nie wiem czy tak się pisze, w necie tak i siak)

Tuja po polsku, thuja po łacinie - także obojętnie jak i tak jest dobrze ;)

A jak chcecie się naprawdę szybko osłonić to faktycznie jakieś odmiany kolumnowe, nawet metrowe, szybko wam wystrzelą w górę :)

Syn i Synek

Evvie Wysłany: 2012-03-19, 14:42   

Poważnie uzależniona

No to ja bym poleciła cyprysik Lawsona. Rośnie szybko i mało wymagający jest.

Aleksander 2006 Alicja 2008

Atir Wysłany: 2012-04-26, 16:01   

Starsza Kobieta

Wyciągam.
Kilka tyg. temu z jednej strony posadzilismy thuje szmaragdowe. Pikne są ;) A ja pierwszy raz sadziłam drzewa, znaczy dzielnie trzymałam i mówiłam, które i gdzie.
Chłop geodeta zastosował takie pomiary, że padlam. Nie to, że na oko :cool2:
No i teraz mam kolejne pytanie: uwidziały mi sie tuje kuliste. Widzę, że też są różniaste i nie wiem jakie wybrać? Chcę by rosły w miarę szybko i miały ostatecznie ok. 1m średnicy. Chcę je posadzić dość blisko domu. Tak z metr... Czytalam gdzieś jednak, by tak nie robic bo tuje daleko puszczaja korzenie. Prawda to? Takie małe też?
No i jeszcze: to prawda, że takie drzewka z donic można sadzić cały rok?

Reszty ogrodu nie obskoczymy tej wiosny. Za dużo wycinki. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do tematu jesienią.

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

MiuMiu Wysłany: 2012-04-26, 17:13   

Atir napisał/a:
No i jeszcze: to prawda, że takie drzewka z donic można sadzić cały rok?

Przez cały rok to raczej nie ;) , ale przez cały sezon (wiosna-lato-jesień). Takich z bryłą korzeniową nie można sadzić latem.

Z kulistych żywotników zachodnich ja lubię połączenia 'Danica' z 'Amber glow' (jasna zieleń z żółcią). Ale kulki raczej szybko nie rosną, zwykle przyrost jest ok 5 cm rocznie.

Syn i Synek

Atir Wysłany: 2012-04-26, 21:36   

Starsza Kobieta

MiuMiu cały rok, to tak skrótowo było :hyhy:
Też mi się podoba ta kulista o której piszesz ale 5 cm rocznie, to się nie doczekam.

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

Atir Wysłany: 2012-05-05, 12:13   

Starsza Kobieta

Ok. Mam te danica ale chyba nie amber, bo jednolicie zielone, coś takiego:

Aktualnie tak na oko mają srednicy, ze 45cm.
Do ilu one dorastaja ostatecznie? Bo informacje w necie sa sprzeczne.
Musze je posadzic wieczorem i nie wiem jak daleko od domu?

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

naturella Wysłany: 2012-05-07, 09:53   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Mam taką "kulkę" koło domu, wcześniej miałam ją w donicy na tarasie w starym mieszkaniu, teraz drugi rok rośnie w ziemi. Może moja jest felerna, ale rośnie bardzo, bardzo powoli. W ciągu 5 lat przybyło jej może z 10 cm średnicy.

Atir Wysłany: 2012-05-07, 12:13   

Starsza Kobieta

Chłop mnie uświadomił, że pan w szkółce powiedział, że one już nie urosną. Kurdeee chyba to jakaś karłowata odmiana w takim razie. Zupełnie nie o to mi chodziło :rozpacz:
Posadzilismy je za rzadko na moje oko i teram kombinuję co by można dodać w środek :niepewny:
Widziałam gdzieś w necie takie roślinki w kształcie kul (białe, jak jakieś duże dmuchawce) ale nie mogę namierzyć. Podobne wczoraj widziałam w realu ale jasny seledyn ...
Ktoś wie co mogę miec na myśli? :hyhy:

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

Odpowiedz do tematu