Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodzaje sałaty
Autor Wiadomość
Nabla Wysłany: 2008-09-13, 11:49   Rodzaje sałaty

Starsza Kobieta
Every man must dine

Subiektywne zestawienie, na podstawie "Sałatki, gotować pysznie, jak nigdy dotąd" Annette Wolter, zdjęcia z internetu, komentarze własne. Kolejność wg popularności.

Sałata masłowa (vel głowiasta vel zielona)
Uniwersalna, neutralna w smaku o miękkich, dużych liściach. Komponuje się nieźle ze wszystkim, choć mi osobiście przypomina w smaku mokrą chusteczkę higieniczną i jej nie lubię. "Od chłopa" jest całkiem przyzwoita, supermarketowa już nie bardzo, bo kiepsko się przechowuje więc jest intensywnie opryskiwana i konserwowana. Jedyna z sałat, która daje się zmaltretować wynalazkiem: kwaśna śmietana z cukrem i wychodzi z tego zwycięsko.

Sałata lodowa (vel Iceberg, Eisberg)
W smaku jak wyżej, ale ma zaletę bycia kruchą. Dobrze się przechowuje w niskich temperaturach i najlepiej smakuje właśnie zimna, w orzeźwiających sałatkach, gorzej w sałatach z ciepłym winegretem. Ale o dziwo, można ją gotować, nadziewać, piec i wtedy smakuje podobnie jak młoda kapusta. Liście są o tyle zwarte, że brud nie dostaje się do środka, więc można nie myć każdego liścia osobno tylko zwyczajnie poszatkować.

Rukola (vel rokietta)
Wygląda jak mlecz, rośnie jak zielsko. W smaku pieprzowo-orzechowa, świetnie komponuje się z pomidorami, serami i ostrymi sosami. DObra na ciepło - w omletach czy na pizzy.

Cykoria
(vel insalata belga)
Pojęcia nie mam, czemu Włosi są uparci i twierdzą, że cykoria to nie cykoria, ale niech im będzie. Cykorią nazywają jedynie odmianę o czerwonych liściach. Belga jest gorzkawa, nie lubi światła za to lubi wytrawne towarzystwo - sery, orzechy, grapefruity, sosy z curry. Listki są twarde i sztywne, więc nadają się do podawania w nich twarożków, sałatek lub do maczania w dipach.

Kapusta pekińska
(vel chińska)
Wprawdzie to kapusta, ale często występuje w lekkich sałatkach. Głęboki smak, sztywne liście, dobrze się przechowuje. Podobnie jak cykoria nadaje się do podawania innych potraw. W sałatkach lepiej ją kroić dość drobno, bo jest stosunkowo twarda. Można ją gotować na gęsto jak młodą białą kapustę. Paskudna na słodko.

Endywia
Lekko gorzkawa, o miękkich, dużych liściach. Świetna alternatywa do masłowej. Dobrze się komponuje z ciepłymi sosami, skwarkami z boczku.

Lattuga romana
(sałata rzymska, gem lettuce, endywia letnia)
Duże, długie liście. Fajna sałata, bo przy korzeniu jest krucha jak iceberg a na końcach miękka jak masłowa - czyli mamy dwa w jednym. W smaku łagodna, więc uniwersalna, nadaje się też do robienia gołąbków na zimno - wystarczy łyżkę sałatki zawinąć w liść lattugi i mamy wygodne i ciekawe danie na imprezę

Roszponka
(vel songino)
Małe, fajne listki, lekko orzechowe. Występuje w całych kępkach. Łagodniejsza od rukoli, przede wszystkim ciekawie wygląda i nie trzeba jej kroić.

Sałata fryzyjska (kędzierzawa, czerwona lub zielona).
Lekko gorzka, przez stopień potargania niemożliwa do domycia z piasku. Jedyna zaleta to chyba wygląd, bo jest bardzo, bardzo pokarbowana. Fajnie podnosi objętość kanapki - jeśli między chleb a wędlinę włoży się liść frisee to buła bardzo rośnie.

Szpinak
(młode liście)
Fantastyczny ciemnozielony kolor, przyjemna mięsista konsystencja i zero smaku. Choćby nie wiem z jakim sosem, szpinak nieugotowany jest absolutnie obojętny dla języka. Ale fakturę do sałatki dodaje i przez to jest fajnym składnikiem.

Lollo roso

Mocno karbowana, zielona z brązowymi końcówkami liści. Moim zdaniem - niejadalna, bo liście są tak twarde i ostre, że kaleczą usta. Ale co kto lubi... Ponoć mniejsze główki są zjadliwe i drobno posiekana nieźle idzie w parze z mięsem i ostrymi sosami.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"
Ostatnio zmieniony przez Nabla 2009-05-08, 15:25, w całości zmieniany 2 razy  

Zabunia Wysłany: 2008-09-13, 11:54   

Net włączony- gar z zupą spalony

Jak do nas trafilas?: Gimbla, Wiedzmowe, CAROL :))
Ja bym jeszcze dodala salate rzymska (gem lettuce).

w moim odczuciu, bardzo delikatna, slodkawa, fajnie chrupiaca, dlugo utrzymuje swiezosc. za wiki: Kruche, wydłużone, mięsiste, gładkie lub pomarszczone liscie z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Sałata ta tworzy zwarte, wydłużone, główki przypominające kapustę pekińską, o wysokości 16-26 cm i ciężarze 40-70 dag.

Nabla, ja generalnie uwiebiam salaty, wlasciwie kazd, no prawie oprocz cykorii, bo drazni mnie jej gorzkawy smak. Jakis pomysl czym zlamac w salatce ten posmak?

new :)
Ostatnio zmieniony przez Zabunia 2008-09-13, 12:01, w całości zmieniany 1 raz  

dobbi Wysłany: 2008-09-13, 11:58   

Starsza Kobieta
pudernica i dewota

ja łamie sosem czosnkowym

z pozdrowieniami

amst Wysłany: 2008-09-13, 12:04   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje
Czytam z ruchu traw...

Nie toleruję rukoli która zajeżdza mi kaparami/chomiczymi siuśkami (ale to mnie). Dodam tu jeszcze pak choi - podobną w konsystencji do kapusty pekińskiej - nieco bardziej gorzką, ale w gotowaniu/smażeniu gorycz słabnie. Ma sporo więcej składników mineralnych niż pekińska:

W Polsce do dostania nasiona.

Matylda vs.Emilka vs.Zocha

Nabla Wysłany: 2008-09-13, 12:16   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Zabunia napisał/a:
Ja bym jeszcze dodala salate rzymska (gem lettuce).
Obrazek
w moim odczuciu, bardzo delikatna, slodkawa, fajnie chrupiaca, dlugo utrzymuje swiezosc. za wiki: Kruche, wydłużone, mięsiste, gładkie lub pomarszczone liscie z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Sałata ta tworzy zwarte, wydłużone, główki przypominające kapustę pekińską, o wysokości 16-26 cm i ciężarze 40-70 dag.

A to nie jest to samo, co lattuga romana?

Zabunia napisał/a:

Nabla, ja generalnie uwiebiam salaty, wlasciwie kazd, no prawie oprocz cykorii, bo drazni mnie jej gorzkawy smak. Jakis pomysl czym zlamac w salatce ten posmak?

Spróbuj zrobić sos z majonezu (pełnotłustego), soku z cytryny, łyżki miodu, odrobiny soli i sporej ilości curry. Cykorię posiekaj i zmieszaj z sosem (nie dodawaj ostatniej, twardej części, ona jest najbardziej gorzka, co ja osobiście uwielbiam). Może być jako surówka do jakiegoś grillowanego mięsa. Zamiast siekać możesz też wydzielić listki do maczania, zamiast chipsów. Albo też w rokamole Nigelli (czyli rozgniecione awokado z serem pleśniowym doprawione na ostro) - upaprana w tej zielonej brei się świetnie sprawdza. W tej samej konwencji - z przyprawionym mocno czosnkiem hummusem.

Zobacz też na wątek "Sałaty na pełny posiłek" i na przepis na cykorię z łososiem. Moim zdaniem kompozycja jest fantastyczna, kwaśno-gorzko-słona. Tylko oliwa musi być na prawdę extra-super.

Lis Wysłany: 2008-09-13, 12:21   

Pak choi można kupić w Auchan.

Zabunia Wysłany: 2008-09-13, 12:23   

Jak do nas trafilas?: Gimbla, Wiedzmowe, CAROL :))
Nabla napisał/a:
A to nie jest to samo, co lattuga romana?

yyy,yyyy pewnie jest.
nie bez powodu nosze okulary :oczami:

new :)

amst Wysłany: 2008-09-13, 13:17   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje
Czytam z ruchu traw...

Lis napisał/a:

Do najbliżeszgo mam 30km stąd nie wiedziałam ale zaraz się wybiorę :) bo mi jeszcze nie urosła wystarczająca.

Matylda vs.Emilka vs.Zocha

Nabla Wysłany: 2008-09-13, 13:25   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Lis napisał/a:

Albo zastąpić jadalnymi liśćmi buraka lub przerośniętą botwiną.

Lis Wysłany: 2008-09-13, 13:26   

30 km to duża odpowiedzialność, moge ręczyć za ten w Wola Parku w Warszawie ;)

lisss Wysłany: 2011-08-23, 23:41   

Pampersa mi dali i nowym nazwali

Jak do nas trafilas?: wyklikałam sobie
kurcze, nie jadłam takiego cuda jeszcze, muszę przykupić!

się potrafi :)

Natalka Wysłany: 2013-03-04, 13:09   

rukolę uwielbiam :)

lolek112 Wysłany: 2015-12-14, 11:33   

jeśli jeszcze ktoś potrzebuje informacji na temat sałaty to warto odwiedzić portal www.babiniec-cafe.pl tam sporo informacji można znaleźć :)
Ostatnio zmieniony przez Nabla 2015-12-14, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  

Asia28 Wysłany: 2017-07-09, 05:59   

Nabla zrobiła świetne zestawienie. Ja lubię praktycznie każdy rodzaj sałaty,a najbardziej rzymską i masłową :-)

Odpowiedz do tematu