Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki historyczne
Autor Wiadomość
Caska Wysłany: 2013-01-17, 09:36   Książki historyczne

Forumowy wyjadacz

Lubicie? Czytacie?
W szkole historia zawsze była dla mnie najgorszym przedmiotem - fizykę, matematykę łapałam w mig, na historię wkuwałam nocami całe rozdziały z książki na pamięć :masakra: I, jak nietrudno się domyślić, niewiele z tego zapamiętałam.
Tak sobie myślę, że może dobrze napisane książki historyczne jakoś pomogłyby mi wiedzę odświeżyć? Bo czasem aż mi przed sobą głupio, że czegoś nie wiem :zdegustowany:
Poradzicie coś? Co nie będzie zbiorem dat-nazwisk-haseł, tylko będzie przyjemne do czytania? Najchętniej z historii Polski, bo jej nieznajomość mi najbardziej ciąży... :niepewny:

awangarda w stylu retro Wysłany: 2013-01-17, 10:00   

Starsza Kobieta

Caska, to ma byc w formie powiesci? czy chcesz bardziej naukowe opracowania?

niezmiennie zachwycona jestem
książkami Edwarda Rudzkiego "Polskie królowe". Swietna, rzetelnie opracowana pozycja. Czyta sie ja jak powiesc :)

"Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań" Sir Peter Scott

Caska Wysłany: 2013-01-17, 10:15   

Forumowy wyjadacz

Nie musi to być taka typowa powieść z dialogami itp., ale żeby się raczej jak powieść czytało :) W sensie, żeby było wrażenie czytania ciekawej historii, a nie podręcznika ;)

anonimka Wysłany: 2013-01-17, 10:25   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

Ja z historii Polski niewiele mogę polecić. Jeśli chodzi o historię Anglii - baaardzo polecam książkę o Elżbiecie, George'a Bidwella "Najcenniejszy klejnot" :lizak:

lubimyczytac.pl napisał/a:
Elżbieta, córka Henryka VIII i Anny Boleyn, ostatnia z dynastii Tudorów, od urodzenia aż do objęcia władzy w Anglii szła naprzód jak akrobata po linie - jeden nieostrożny krok, a utraci wszystko: koronę, wolność, głowę. Miała trzy miesiące, gdy ogłoszono ją następczynią tronu, trzy lata, kiedy uznano za dziecko z nieprawego łoża. W wieku 25 lat wstąpiła na tron i panowała blisko pół wieku. Niniejsza opowieść, wierna źródłom historycznym, przedstawia sylwetkę znakomicie wykształconej kobiety i władczyni, która ponad wszystko stawiała dobro kraju.

jeśli chodzi o tematykę Polski, to mój mąż poleciłby szczególnie "Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom II" (ale właśnie tom 2, bo ponoć czymś się różni od pierwszego - pierwszy to zbiór esejów)

lubimyczytac.pl napisał/a:
Reżyser Grzegorz Braun tak mówi o tej książce: "Maciejewski to pisarz - rewizjonista, który poddał rewizji nasze dzieje sprzed 500 lat. Rzadko się zdarza, żeby jakąś książkę tak bardzo chciało się czytać i nie odkładać jej, a po jej skończeniu, żeby człowiek tak bardzo chciał się dzielić tym, co tam przeczytał".
Rozproszona po różnych publikacjach wiedza na temat gospodarki stulecia XV i XVI daje nam niesamowity obraz tamtych czasów. Nieprawdopodobną wręcz mapę, z której istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Przyzwyczajeni przez ostatnie 200 lat do tego, że nazywano nas peryferiami świata, że Polskę i Europę Środkową traktowano jako ubogiego krewnego Zachodu, nie zdawaliśmy sobie sprawy i nie zdajemy chyba nadal, że żyjemy w środku świata., Obszar zaznaczony od zachodu rzeką Nysą, od wschodu Popradem, którego krańcem jest miasto Częstochowa, a południowym Bańska Bystrzyca jest właśnie, a w czasach tu opisywanych był niejako podwójnie, środkiem świata.
Kiedy uświadomimy sobie, że tutaj właśnie koncentrowało się przez całe stulecia wydobycie stali, miedzi, złota, srebra oraz ołowiu, inaczej zaczniemy patrzeć na własną historię. Inaczej nie docieka chyba nikt, poprzestając na wyjaśnieniu najprostszym i najbardziej kłamliwym - na różnicach religijnych. ukryj.

źródło opisu: Klinika Języka, 2012
źródło okładki: http://coryllus.pl/?wpsc-...torie-...»

( )

Alix Wysłany: 2013-01-17, 19:18   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Och ja uwielbiam :love: Rzucaj tematy ;) Moge rzucac monografiami, opracowaniami i lekkimi lekturami :)

Norman Davies z historii Polski np. Czyta sie lekko i dobrze.

Jest taka seria, tylko dotyczy raczej Europy Zachodniej i historii życia codziennego - Człowiek Średniowiecza/Człowiek Renesansu/Człowiek Baroku/Człowiek Oświecenia.

Z monografii - np. Historia dzieciństwa - Philip Aries (dotyczy głównie Francji).
Z lekkich - Ja, Klaudiusz, Klaudiusz i Messalina.
Pamiętniki Katarzyny II. W ogóle pamiętniki.
O, listy Sobieskiego i Marysieńki...

Jest też książka: Co by było gdyby... Historia kontrfaktyczna. Chyba są dwie części - jedna dotyczy Polski, druga świata. Nie czytałam jej, ale patrząc na autorów - mogę polecić. Nie żadna szmira.

Aby wpadło w oko... Janiak-Jasińskiej - o reklamie w Królestwie Polskim na początku XX wieku, odlot, chociaż jeśli marketing Cie nie interesuje to raczej do poczytania ciekawych treści reklam sprzed 100 lat ;)

Co tam jescze Cię interesuje? ;)

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

alarm Wysłany: 2013-01-17, 20:40   

Net włączony- gar z zupą spalony

Dobrze wspominam książkę Natalii Rolleczek "Selene, córka Kleopatry".

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

Caska Wysłany: 2013-01-18, 08:48   

Forumowy wyjadacz

Alix napisał/a:
Rzucaj tematy

Uważaj, uważaj, bo może nie być łatwo ;)
Od jakiegoś czasu chodzi za mną temat Powstań Śląskich. Właściwie od sierpnia, kiedy to jak zwykle wszędzie się mówiło o Warszawskim, uświadomiłam sobie, że praktycznie niewiele wiem na temat tych bliższych. Trochę wiedzę wtedy uzupełniłam, ale czuję niedosyt i dobra książka byłaby fajnym uzupełnieniem.

Ktoś, coś? :hyhy:

A za pozostałe propozycję dziękuję, już dodaję do listy "do przeczytania" i będę ich szukać.

turkus Wysłany: 2013-01-19, 14:58   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie
Turkus

Wczoraj kupiłam "Kalendarium dziejów Polski od prehistorii do 2006 roku" pod redakcją Andrzeja Chwalby, wydane przez Wydawnictwo Literackie. I wreszcie jest tak, jak lubię, chronologicznie, ważne rzeczy tłustym drukiem, na końcu indeks nazwisk i nazw geograficznych z odsyłaczami. Brakuje mi tylko pocztu królów Polski, najlepiej z drzewami genealogicznymi., ale to mogę sobie wyguglać lub znowu odwiedzić księgarnię.
Natomiast w tej książce znalazłam odpowiedź na zadane mi w roku szkolnym 1984/1985 pytanie kolegi ze szkolnej ławy: co zdarzyło się w roku 1313. Już wiem :ok:

mokato Wysłany: 2013-01-20, 10:21   
Net włączony- gar z zupą spalony

Z takich lżejszych bardzo polecam Sławomira Kopra, głównie te dotyczące dwudziestolecia i PRL-u
http://merlin.pl/Slawomir...CFcpZ3godfzYAlw

Koniecznie, dla zainteresowanych II wś i podziemiem
http://merlin.pl/Dziewczy...t/1,935938.html

http://merlin.pl/Cichocie...l?place=suggest

http://merlin.pl/Okupowan...l?place=suggest

http://merlin.pl/Powstani...t/1,374958.html

http://merlin.pl/Egzekuto...l?place=suggest

Oczywiście Tearesa Torańska:
Trzy szczególnie My, Oni, Byli
To tak na początek
Mam jeszcze tyle typów, że nie skończyłabym do jutra :masakra:

Alix Wysłany: 2013-01-20, 13:31   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Caska napisał/a:
d jakiegoś czasu chodzi za mną temat Powstań Śląskich. Właściwie od sierpnia, kiedy to jak zwykle wszędzie się mówiło o Warszawskim, uświadomiłam sobie, że praktycznie niewiele wiem na temat tych bliższych. Trochę wiedzę wtedy uzupełniłam, ale czuję niedosyt i dobra książka byłaby fajnym uzupełnieniem.

To akurat nie moja dzialka, wiec nie bardzo mam cos sprawdzonego empirycznie ;) Ale poszukam czegos ciekawego na ten temat :)

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

raskolnikow Wysłany: 2015-11-28, 13:09   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

ja też jestem wielką fanką książek historycznych, a teraz do grona moich ulubionych dołączyła książka Żelazne damy. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu.

tadzik90 Wysłany: 2016-07-28, 12:33   

Reklama.
Ostatnio zmieniony przez Blutka 2016-07-28, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  

Barba-Mama Wysłany: 2016-08-09, 15:13   

Jak do nas trafilas?: wyszukiwarka
A Elżbietę cherezińską czytacie? Ja jestem po lekturze ksiązki Harda i bardzo mi sie spodobała, muszę przeczytać wiecej jej ksiązek

Helenka Wysłany: 2017-01-08, 20:32   

Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Ja chyba nie będę oryginalna, ale na mnie zawsze największe wrażenie robiły pamiętniki albo spisane zeznania świadków historii. Mam tu namyśli Nałkowską czy Grudzińskiego. To lektury, ale jeśli ktoś nie czytał, to bardzo polecam. Dawno temu czytałam też "Pocahontas. Historia prawdziwa". To jedna z książek, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Wyszła tuż po disney'owskim filmie i jak się domyślacie, bardzo różniła się od tej bajeczki. Jak ktoś kiedyś trafi, to polecam. :) Moim zdaniem zawsze dobrze jest dowiedzieć się czegoś nowego, nawet jeśli "kłóci się" to z mainstream'owym przekazem.

"Jeśli chce się nosić głowę w chmurach, trzeba obiema nogami stąpać po ziemi."

sileska Wysłany: 2017-01-10, 09:33   

Lubię! Szczególnie takie trochę inne spojrzenia na historię. Ostatnio przeczytałam książkę "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego i było to fajne doświadczenia, bo kobiety w historii oraz ich rola często są zapominane. Na lekcjach w szkole się mało o tym mówi. Najbardziej chyba zaskoczyła mnie Bona Sforza, kobieta ze stali, praktycznie samodzielnie rządziła krajem. Doskonały strateg i polityk z niej był. Na dodatek osiągnęła tak wiele przyjeżdżając do Polski z innego kraju.

Helenka z takich mniej popularnych spojrzeń na historię, spore wrażenie zrobiła na mnie książka Grahama Hancocka "Magowie bogów". Autor analizuje starożytne budowle, wykopaliska i dochodzi do wniosku, że na Ziemi przed tysiącami lat musiała istnieć jakaś rozwinięta cywilizacja, o której mało teraz wiemy. Mocno się nad tym zastanawiałam, bo trzeba przyznać, dziwne jest to, że ludzie w tamtych czasach byli w stanie wybudować takie cuda jak np. piramidy w Egipcie.

Odpowiedz do tematu