Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Niskoroslosc
Autor Wiadomość
kotetsu Wysłany: 2013-06-08, 18:14   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Madeleine napisał/a:
(znowu, bo wcześniejsze były robione prywatnie...)

Nie wiem do końca czemu, ale zawsze tak robią. A jakie badania mieliście w ciągu tego dnia? Hormon wzrostu przez noc? Co jeszcze Wam zapisali?
A jeszcze jedno - lekarka coś wspominała o wapniu i wit. D - mówiła, że jeśli byłby jakiś problem z przyswajaniem czy poziomem wit. D to mogłoby to mieć wpływ na rośnięcie - u nas poziom wapnia był ok, ciemiączko zarastało prawidłowo, a nawet trochę szybciej więc wit. D już nie robiliśmy.

Zmora Wysłany: 2016-09-26, 11:18   

Starsza Kobieta

Czy radzicie robić coś na własną rękę, jeśli dziecko jest rok pod opieką poradni endo i stwierdzono, że wiek kostny jest cofnięty o 2 lata (w. kostny 2,5 roku u 4,5-latka)? Wyznaczono przyjęcie do szpitala za 4 miesiące na nocną obserwację hormonu wzrostu. Przez ten rok robione było (i ponoć wszystko prawidłowe) TSH i wit. D3, prywatnie testy alergiczne IgE oraz wcześniej kał na pasożyty (plus profilaktyczne odrobaczanie Zentelem). Teraz zlecono jeszcze raz hormony tarczycy, chyba z FT3 i FT4. Wywiad rodzinny obciążony celiakią, ale dziecko w wieku 5 miesięcy było badane prywatnie i nie znaleziono w krwi genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Sensacje jelitowe były tylko w pierwszym roku przedszkola, trudno wyczuć od czego, skierowania do gastrologa lekarz poz nie wypisał. Czy warto teraz, na fali opóźnienia wieku kostnego, iść coś "wyżebrać" u lekarza rodzinnego? Może jakąś poszerzoną morfologię?

Madeleine Wysłany: 2016-09-26, 11:31   

Starsza Kobieta

Wszystko będzie zrobione w szpitalu, nie ma sensu.
Ja bym tylko prosiła, aby w szpitalu przy okazji jeszcze raz sprawdzono dziecko pod kątem celiakii, dla pewności. Chłopiec czy dziewczynka?
Ogólnie - to stosunkowo dużo chłopców tak ma. Moje dziecko ciągle idzie 10 centylem - ale idzie. Wiek kostny opóźniony ewidentnie, widać też po zębach - obserwacja i nic więcej.

Blutka Wysłany: 2016-09-26, 11:56   

Starsza Kobieta

Zmora, jeśli spadł z siatki, to pewnie dlatego go do szpitala skierowali. I dobrze, to już nic nie rób, poczekaj, wszystko powinni zbadać na miejscu.

Myśmy przerabiali z Domkiem - spadł nagle z 97 centyla na 10, przez rok nie urósł NIC, jako chyba czterolatek. Potem zaczął trochę rosnąć, minimalnie - tyle o ile, utrzymywał się w siatce. A póki był w siatce, to poza podstawowymi badaniami (hormony, morfologia, itp.) był tylko obserwowany. Teraz już jest ok. Gigantem nie jest, ale rośnie. Ostatnio sporo nawet urósł przez wakacje. Utrzymuje tempo 4-5 cm rocznie.

Marta Wysłany: 2016-09-26, 21:10   

Net włączony- gar z zupą spalony

Zmora napisał/a:
wiek kostny jest cofnięty o 2 lata

mi zawsze tłumaczono, że dla dziecka niskorosłego obniżony wiek kostny jest lepszy niż zbliżony do wieku metrykalnego. Lepiej rokuje. Wiek kostny obniżony o 2 lata jest chyba zresztą w normie.
Mnie w tej chwili obniżony wiek kostny mojego dziecka wręcz cieszy - piszę z perspektywy matki dziecka chorego, leczonego hormonem.

Madeleine napisał/a:
Ogólnie - to stosunkowo dużo chłopców tak ma.

prawda, konstytucjonalnie opóźniony wzrost chłopców jest bardzo powszechny.

Zmora Wysłany: 2016-09-27, 08:57   

Starsza Kobieta

Dzięki za słowa otuchy! Lekarka użyła sformułowania: "nie mam wyjścia, muszę go na nocne badanie zapisać", czyli jednak coś wg niej może się dziać na tym tle. Nie wyglądała na skorą do wciskania wszystkich na oddział ;)

Czy wg Was mogę liczyć na oddziale endokrynologicznym na konsultację gastrologiczną i kardiologiczną? Zapisani jesteśmy na nocne badanie hormonu wzrostu, powiedzieli, że od godziny 13:00 do 7:00. Szczerze mówiąc nie spodziewam się, żeby zrobili cokolwiek innego niż to badanie, ew. że przyjrzą się tarczycy, jeśli bieżące wyniki będą złe.

Marta napisał/a:
Madeleine napisał/a:

Ogólnie - to stosunkowo dużo chłopców tak ma.

prawda, konstytucjonalnie opóźniony wzrost chłopców jest bardzo powszechny.

Same wiecie jak to jest z tym "stosunkowo dużo", "bardzo powszechny" - może jest to dobrze opisane, obiektywnie nie powinno budzić niepokoju, bo rokuje na wyrównanie się do momentu zakończenia dojrzewania itd., jednak 3 centyl to nie jest pusta statystyka i rówieśnicy są wyraźnie wyżsi i różnice są zwykle rzędu kilku cm, a nie kilku mm.

Marta Wysłany: 2016-09-27, 09:12   

Zmora napisał/a:
Same wiecie jak to jest z tym "stosunkowo dużo", "bardzo powszechny" - może jest to dobrze opisane, obiektywnie nie powinno budzić niepokoju, bo rokuje na wyrównanie się do momentu zakończenia dojrzewania itd., jednak 3 centyl to nie jest pusta statystyka i rówieśnicy są wyraźnie wyżsi i różnice są zwykle rzędu kilku cm, a nie kilku mm.
Zmora, ależ oczywiście, jeśli cokolwiek wskazuje na to, że dziecko jest chore, trzeba to sprawdzić. Jeśli badania wyjdą dobrze, to chociaż będziesz wiedzieć, że problemy z przysadką możesz wykluczyć.
Ja mam w tej chwili taką chwilę zawieszenia z drugim synem - test nocny wyszedł dramatycznie nisko, ale już na pierwszy test prowokacyjny przysadka zareagowała. Słabo bardzo, ale zareagowała. Jednak w związku z tym przerywany diagnostykę. Teraz będziemy się rok obserwować. Takie są przepisy i jeśli chcemy się diagnozować w państwowym szpitalu tego nie przeskoczymy. Mi to jednak daje nadzieję, ze drugie dziecko jest zdrowe i tego się trzymam.

Co do konsultacji z innymi lekarzami- jeśli lekarz danej specjalizacji pracuje w szpitalu w którym będziecie to myślę, że tak. U nas tak było.

Zmora napisał/a:
Zapisani jesteśmy na nocne badanie hormonu wzrostu, powiedzieli, że od godziny 13:00 do 7:00.

Badanie zacznie się jakieś pół godziny do godziny po zaśnięciu.
Test nocny jest ze wszystkich testów najłatwiejszym badaniem. Dziecko śpi w czasie badania. Tzn. powinno spać, bo to różnie bywa...:/

Marta Wysłany: 2017-03-23, 19:04   

Zmora i jak tam? Wiadomo już coś?

Zmora Wysłany: 2017-03-23, 19:28   

Starsza Kobieta

Marta, nie kwalifikujemy się na hormon wzrostu, będziemy jeszcze szukać przyczyn gastro.

Odpowiedz do tematu