Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Integracja Sensoryczna
Autor Wiadomość
tirana Wysłany: 2008-09-23, 06:55   Integracja Sensoryczna

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

szukam kontaktu z mami, które mają kontakt z SI

"Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć.
Miniesz, a więc to jest piękne!" W. Szymborska

kometa Wysłany: 2008-09-23, 08:29   

Starsza Kobieta

Kasiu tutaj bylo cos:

http://www.gimbla.pl/foru...zna-vt68836.htm

adriana Wysłany: 2010-01-24, 00:26   

Starsza Kobieta

Wyciągam.

Może ktoś chodzi na zajęcia z IS?

mama domowa
ArtAda

malagosia Wysłany: 2010-01-24, 03:05   

Net włączony- gar z zupą spalony

Adriana, My byliśmy raz ale nie ma potrzeby kontynuować. Jeśli potrzebowałabyś jakiś informacji to mogę zapytać naszego przyjaciela - on prowadzi terapię IS

27.08.2005
1% dla Wiktora
14.02.2008 Nas Troje
02.03.2010 Nas Czworo

tirana Wysłany: 2010-01-24, 07:04   

Natalia chodzi. Dodatkowo jest stymulowana metodą delacato.

"Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć.
Miniesz, a więc to jest piękne!" W. Szymborska

magdagee Wysłany: 2010-01-24, 11:00   

Jak do nas trafilas?: z Gimbli
jesli ktoś potrzebuje namiary na terapeutów SI to służę nimi na priv :)

Mariuszek :)

adriana Wysłany: 2010-01-24, 15:21   

Starsza Kobieta

Terapeutę już mamy tylko musimy w kolejce poczekać na rozpoczęcie zajęć. Bardziej chciałam Was zapytać czy pomogły Wam te zajęcia i jak długo trwały? Czy ćwiczyłyście też z dziećmi w domu?

mama domowa
ArtAda

Asia 77 Wysłany: 2010-01-24, 20:29   

Poważnie uzależniona

magdage, ja poproszę.

adriana napisał/a:
Bardziej chciałam Was zapytać czy pomogły Wam te zajęcia i jak długo trwały? Czy ćwiczyłyście też z dziećmi w domu?

Podpinam sie pod te pytania.

magdagee Wysłany: 2010-01-24, 20:55   

Jak do nas trafilas?: z Gimbli
Ada SI jesli jest tylko dobrze zdiagnozowany problem zawsze pomaga :)
to nie metoda czary-mary, ale terapia z solidnymi podstawami neurologii i wiedzy o zmysłach.
Nie ma też określonego czasu jej trwania, niektóre problemy to kilka spotkań+ćwiczenia w domu, niektóre to rok chodzenia do terapeuty, nie ma tu reguły.

Mariuszek :)

JOGA Wysłany: 2010-01-26, 20:01   

u nas zajęcia z intergracji sensorycznej są prowadzone w przedszkolu dla wszystkich 3latków (oczywiście u każdego dziecka wyglądają troszkę inaczej)

ze strony naszego przedszkola:

Terapia metodą Integracji Sensorycznej prowadzona jest w formie zajęć indywidualnych po uprzedniej diagnozie procesów integracji sensorycznej. Dla każdego dziecka konstruowany jest indywidualny program terapeutyczny ukierunkowany na wyeliminowanie konkretnych problemów, według którego prowadzone są zajęcia terapeutyczne.

Wskazania do Terapii Integracji Sensorycznej otrzymują głównie dzieci z:

Nadwrażliwością na bodźce (dotykowe, ruchowe, węchowe, smakowe, słuchowe, wzrokowe) lub obniżoną reaktywnością na bodźce,

Zbyt wysokim poziomie pobudzenia (aktywności), czyli dzieci o dużej potrzebie ruchu, „nie potrafiące usiedzieć na miejscu” lub o zbyt niskim poziomie pobudzenia (apatyczne, pasywne, bierne),

Opóźnionym rozwojem ruchowym, niezgrabnością ruchową, obniżonym poziomem koordynacji wzrokowo – ruchowej, trudnościami z utrzymaniem równowagi, problemami z samoobsługą i samodzielnością,

Opóźnionym rozwojem mowy,

Trudnościami w nauce szkolnej, obniżoną sprawnością percepcji wzrokowej, percepcji słuchowej, zaburzeniami lateralizacji, obniżonym poziomem graficznym pisma,

Problemami w koncentracji uwagi,

Słabą organizacją zachowania,

Problemami emocjonalnymi i niskim poczuciem własnej wartości,

Z porodów wcześniaczych, z grupy ryzyka i z uszkodzeniami okołoporodowymi.

Podczas zajęć dziecku proponuje się i zachęca się je do podejmowania odpowiednich aktywności dostarczających stymulacji przedsionkowej i dotykowej. Pożądane jest takie ukierunkowanie aktywności dziecka, aby w odpowiedzi na wyżej wymienione stymulacje miało szansę w zabawie doskonalić swoją sprawność poprzez wywoływanie odpowiednich reakcji na bodźce zmysłowe.

Terapia Integracji Sensorycznej jest zazwyczaj dla dziecka przyjemnością, gdyż wykorzystuje ona różnorodny sprzęt (huśtawki, platformy do huśtania, piłki, drabinki do wspinania) a terapeuta dba o to, aby dziecko z chęcią i zaangażowaniem podejmowało zaproponowane mu zabawy i zadania. Wykorzystanie naturalnej skłonności do zabawy jest potrzebne w celu zainteresowania i zaangażowania małego pacjenta w zajęcia. To właśnie motywacja jest istotnym elementem wpływającym na postęp w terapii. Im dziecko chętniej i lepiej współpracuje, tym szybciej można zauważyć postępy.

Nie wszystkie dzieci jednak od razu są zaangażowane w zajęcia , niektóre z trudem podejmują ćwiczenia i zabawy np. na sprzęcie typu huśtawki, platformy. Są to zwykle dzieci, które nie rozwijają się harmonijnie. Zaburzenia integracji sensorycznej mocno utrudniają funkcjonowanie i potrzeba czasu, aby dzieci te poczuły się bezpiecznie w aktywnościach, stanowiących dla nich problem.

Terapia zwykle trwa od 1 roku do 2 lat. Czas jej trwania zależy od stopnia nasilenia i rodzaju zaburzeń oraz tempa poczynionych postępów. W trakcie terapii postępy dziecka są monitorowane poprzez obserwację zmian zachowania dziecka oraz wykonywanie testów. Zazwyczaj zajęcia terapeutyczne odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają 45/60 minut w zależności od potrzeb dziecka.

Pozytywne skutki terapii mające wyraz w bardziej efektywnym przetwarzaniu, organizowaniu i wykorzystywaniu bodźców, można zauważyć, gdy:

Poprawia się poczucie równowagi i koordynacja ruchowa dziecka,

Rosną umiejętności z zakresu dużej i małej motoryki,

Dziecko jest aktywniejsze, chętniej podejmuje się nowych i trudnych dla niego wcześniej zadań,

Dziecko uważniej słucha, wypełnia polecenia i koncentruje uwagę,

Bodźce dotykowe lub innego rodzaju bodźce postrzegane początkowo przez dziecko jako zagrażające mniej zaburzają jego działanie,

Rosną umiejętności w zakresie komunikacji, czyli poprawia się mowa i sposób wyrażania się dziecka,

Stopniowo maleje u dziecka nadpobudliwość (zmniejsza się nadruchliwość, dziecko zaczyna kontrolować nadmierne, impulsywne reakcje emocjonalne, wydłuża się czas koncentracji uwagi),

Rośnie wiara dziecka we własne możliwości i jego samoocena,

Dziecko nie chce zakończyć sesji terapeutycznej, bo tak bardzo podobają mu się zajęcia, co jest oznaką sukcesu!

adriana Wysłany: 2010-09-16, 11:54   

Starsza Kobieta

Długo się naczekaliśmy ale już jesteśmy po pierwszych zajęciach. Nasza terapeutka jest dodatkowo psychologiem ale nie wiem czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Na razie powiedziała, że musi Młodego lepiej poznać i wtedy dostanę opis co i jak z nim ćwiczyć w domu. No zobaczymy jak to będzie, ale pokładam duże nadzieje w tej terapii.

mama domowa
ArtAda

elek Wysłany: 2010-09-16, 12:20   

Rodzina głoduje, bo ja netuje
zblazowana maruda...

adriana my jesteśmy po diagnostyce... czekamy na opis i spotkanie w celu pokazaniu ćwiczeń jakie mamy wykonywać.. chociaż wolałabym aby pochodził też na zajęcia z terapeutką.... prywatnie jest to strasznie drogie... za diagnostykę zapłaciliśmy 250 zł. i zaproponowali nam zajęcia za jedno spotkanie 85 zł. :kwasny:

Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem:
możemy latać wtedy i tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka... B. Ferrero

adriana Wysłany: 2010-09-16, 12:45   

Starsza Kobieta

elek napisał/a:
i zaproponowali nam zajęcia za jedno spotkanie 85 zł. :kwasny:

Ja płacę 75 zł za 45 minut. Drogo, ale dziadkowie zgodzili się sponsorować po jednym spotkaniu miesięcznie, więc zrobiło się znośnie. A diagnostykę mieliśmy za darmo w ramach szkolenia nowych terapeutów.

Mi zależy na ćwiczeniach z terapeutką, bo Wojtek ma trochę ale małych zaburzeń, które podobno da się w dość krótkim czasie wyprostować (a znowu pozostawione same sobie mogą mu uprzykrzać życie szkolne i przedszkolne). Zobaczymy jak to się rozwinie.

mama domowa
ArtAda

cattalina Wysłany: 2010-09-16, 12:49   

Adriana, nie wiem czy się zgodzisz, ale mogłabyś napisać, jakie zaburzenia ma zdiagnozowane Twój synek?

Myślisz i masz.
szczęście

adriana Wysłany: 2010-09-16, 12:56   

Starsza Kobieta

Napiszę jak dostanę w końcu diagnozę do ręki ;) W związku z tym, że mieliśmy ją robioną w sposób niestandardowy trafiła ona od razu do terapeutki a ja czekam na 'oficjalną' wersję :oczami:

Zupełnie niefachowo chodzi o brak koordynacji, problemy z motoryką i najważniejsze - małą świadomość własnego ciała.

mama domowa
ArtAda

Odpowiedz do tematu