Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Warzywa dla dzieci...
Autor Wiadomość
Alix Wysłany: 2014-09-26, 12:08   Warzywa dla dzieci...

Starsza Kobieta
stara schizara...

Szukam przepisów na różne warzywne rzeczy, ale tak, żeby weszły zaiste wybrednemu 5-latkowi.
Krzywi się niemal na wszystko, warzyw nie je niemal wcale, a ja gwiazdą kuchni nie jestem, co sprawy nie ułatwia :masakra: ...

Chodzi mi o przepisy na rzeczy z samych tylko warzyw i pomysły na przyprawienie.
Nabiał, pieczywo, mąki, cukier, ryż, kasze, kakao, sezam - odpadają.
Z różnych powodów nie możemy teraz jeść sporej części owoców, szczególnie słodkich typu winogrona, suszone owoce, jajek, ziemniaków, papryki i pomidora (... i pomidorówek... czyli jedyne, co Maciek zjada w ilości każdej :( ). Siłą rzeczy odpadają też przyprawy z domieszką papryki, ale docelowo też przygarnę pomysły i z zastosowaniem tych składników.

Może być mąka kokosowa, migdały, orzechy poza ziemnymi, cytryna, oliwy, masło, gotowane jabłka i gruszki, bardzo dojrzały banan. Mogą być mięso, ryby, owoce morza.

Koktajle, quazi-pasztety, quazi-ciasta, zapiekanki, zupy, gotowanie, pieczenie, smażenie, na surowo - wszystko to może być, żeby tylko weszło... błagam wymyślcie coś :(

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...
Ostatnio zmieniony przez Alix 2014-09-26, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  

Nabla Wysłany: 2014-09-26, 12:11   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Alix, jajka też odpadają?

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

Alix Wysłany: 2014-09-26, 12:13   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Czasowo tak, ale jak masz jakiś fajny przepis z jajkiem to też poproszę :) Może jakoś zastąpię, albo wykorzystam później :)

Każdy plan można zmienić, lecz wolę życie bez planu - jak tylko odkurzę mieszkanie, zdobędę mury Libanu...

Nabla Wysłany: 2014-09-26, 12:23   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Alix, ciężko będzie mi coś zasugerować, bo ja mam dziecko w drugą stronę (je wszystko i wkażdych ilościach) ale na początek może zajrzyj w wątek o zupach na jesień, zupach-krem i w ogóle na Gorący kubek.

Jeśli dziekco lubi ostre, to poszłabym w różne curry (masa warzyw + mleko kokosowe i przyprawy, ewentualnie z drobnym dodatkiem mięsa).

Czy kukurydza też odpada? Bo jeśli nie, to makaron kukurydziany może być niezłym ułatwiaczem życia.

Dobra Wysłany: 2014-09-26, 12:25   

Starsza Kobieta

Alix, jeśli z jajkami to omlet jajeczny.
Białka z dwóch jajek trochę ubijamy, dodajemy łyżeczkę mąki kokosowej, szczyptę sody i ubijamy trochę dalej. Dodajemy żółtko i wylewamy na małą patelnię (ja mam taką, że bez tłuszczu). Wrzucamy na wierzch owoce pokrojone (pyszne z mango, może być dojrzały banan). Dla mnie wystarczająco słodkie, ale można polać łyżeczką syropu klonowego (tak je Miłek) i posypać np. borówkami.
Żebym wiedziała to zrobiłabym dodatkowo zdjęcie mojego dzisiejszego śniadania :)

Z zup Miłek najbardziej lubi kremy - i to moja metoda na przemycanie warzyw, bo tradycyjną jarzynówką pluje dalej niż widzi :kwasny:
Ulubione to krem z brokułów, z dyni i zupa kalafiorowa.
Gotuję warzywa na wodzie z dodatkiem suszonych warzyw (mam taką mieszankę bez soli), miksuje, czasem doprawiam jogurtem naturalnym albo serkiem topionym (no ale u Was można z tego zrezygnować).

Moja koleżanka "sprzedawała" warzywa robiąc tortile z kurczakiem - ponoć przechodziła nawet sałata, ale nie próbowałam.

Jak byłam mała bardzo lubiłam (i czasem Miłkowi też robię) zapiekane jabłko w całości, a w miejsce gniazda nasiennego daję łyżeczkę domowego dżemu.

Alix Wysłany: 2014-09-26, 12:36   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Ostrego nie zje - można coś innego zamiast curry do mleka kokosowego?
Kukurydza też odpada :/ Ryż i jaglankę będzie dostawał, ale za jakiś czas, na razie musimy wykluczyć...

Dobra, no właśnie u nas te kremy tak średnio, moja mama co dzień wymyśla inną kombinację, jedną udało się wepchnąć, ale dosłownie wepchnąć, a jednak wolałabym uniknąć takich metod :/

A jakby coś warzywnego do środka tego pieczonego jabłka...? Tylko co, żeby nie zabiło?

Lece czytać o zupach :)

Nabla Wysłany: 2014-09-26, 12:39   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Alix napisał/a:
A jakby coś warzywnego do środka tego pieczonego jabłka...? Tylko co, żeby nie zabiło?

Korzen pasternaku (biala "pietruszka" - ta taka duza) jest w zasadzie bez smaku - lekko slodki. Wchodzi jako wypelniacz do wszystkiego (u mnie w ogole gotowany pasternak, seler i cebula robia za wypelniacz, zageszczacz i zabielacz do polowy dan). Albo przecier z fasoli Jas.

Curry nie musi byc ostre, sa tez lagodne wersje - sugerowalam pikantne jako odmiane i zachete od mdlawych w wiekszosci warzyw.

Dobra Wysłany: 2014-09-26, 12:41   

Starsza Kobieta

Alix napisał/a:
A jakby coś warzywnego do środka tego pieczonego jabłka...?

ble... jakoś nie bardzo...
Jak zupy krem nie to kiepsko - u nas to się sprawdziło. Wszelkie warzywa w nienaruszonej formie były wydalane otworem górnym :cool2: A np. leczo warzywne byłoby smaczne, gulasz z warzywami... Ale niestety - to nie przechodziło.

A buraczki? Bo to chyba generalnie lubiane przez dzieci a cenne warzywo. Pieczone w piekarniku zachowują kolor i słodki smak... No i glazurowana marchewka, ale ile można jej jeść...

zulam Wysłany: 2014-09-26, 12:56   

Starsza Kobieta

Zobacz przepisy tu
http://ammniam.pl/kategoria/dania-glowne/
i tu
http://www.kwestiasmaku.c...ony_srodek.html

Generalnie pieczone warzywa jak frytki, zapiekane w omlecie, robione w postaci kotlecików zazwyczaj dzieciom smakują.

Do jabłka śliwka, morela, dynia, orzechy, migdały.

Surowe warzywa w słupki plus dressing?

Alix Wysłany: 2014-09-26, 12:56   

Starsza Kobieta
stara schizara...

Z burakami najgorzej... :masakra:
Leczo też pluje :masakra:

Nabla, ale generalnie nie-curry? Czym można doprawić mleko kokosowe? Bo z tym curry też tak nie do końca :masakra: Ciut wchodzi, ale nie może być wyczuwalne... :znudzony:

Edit:

zulam napisał/a:
Surowe warzywa w słupki plus dressing?

O, to jakaś myśl, ale z czego zrobić, jak on nic nie może :masakra: Jogurtu nie, majonezu nie, bo jajka, pomidorow nie, więc i ketchup odpada...

Przypomniało mi się, że wchodzą placki z cukinii - może znacie jakieś przepisy na placki, które jako tako wyjdą bez jajka i z mąką kokosową? Ew. mielonymi migdałami.

Edit 2:

Dobra, glazurowana marchewka? Ale to chyba z miodem? Masz jakiś ciekawy przepis? Na teraz nie, ale za jakiś czas miód też będzie ok.

Nabla Wysłany: 2014-09-26, 13:25   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Alix, nie wiem co z tego przejdzie, ale zmiksuj troche czerwonej cebuli, czosnku, imbiru, zielonej kolendry, oleju, sosu sojowego (lub zwyklej soli jak nie moze) i juz masz sos do curry (curry to danie, nie przyprawa ;) znaczy tyle, co nasza "potrawka").

Zamiast miodu mozesz uzywac syropu klonowego albo syropu owocowego (odparowanego soku jablkowego).

Placki z cukninii/dyni: starte warzywa, maka kokosowa/migdalowa, kisiel z siemienia lnianego, przyprawy - i smazysz.

Dip na bazie fasoli ujdzie?

zulam Wysłany: 2014-09-26, 14:14   

Starsza Kobieta

Ja daję do placków cukiniowo-dyniowych zmielony groch zamiast mąki. I siemię, chia, ziarna słonecznika.

Może być gryczna czy na razie też nie?

Majonez wegański
http://vegancorner.pl/weg...je-jak-majonez/
lub
http://puszka.pl/przepis/...a_sojowego.html

W ogóle na puszka.pl można sobie odznaczyć składniki niepożądane z diety i tak szukać przepisów.

Dipy ze strączkowych to fajny pomysł. I kotleciki - naprawdę spróbuj.

Moje dzieci lubią bardzo komosę (quinoa) i amarantus - to chyba bezglutenowe?

Alix Wysłany: 2014-09-26, 16:35   

Starsza Kobieta
stara schizara...

zulam napisał/a:
Moje dzieci lubią bardzo komosę (quinoa) i amarantus - to chyba bezglutenowe?

Bezglutenowe, ale zbożowe, za duży ładunek węgli :/ Ale później - owszem. Później to i ryż i jaglanka będzie na topie.

Strączki nie bardzo. Niestety - musze te kilka miesięcy jakoś pociągnąć, później już będzie mógł tego więcej....

Dzięki wielkie za pomysły :padam:

nitka82 Wysłany: 2014-09-26, 16:43   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Jak do nas trafilas?: przypadkiem
Alix a może zrób listę rzeczy zakazanych i dozwolonych. Łatwiej było by sklecić jakieś sensowne menu.

"Uda są zawsze dwa.Albo się uda,albo się nie uda..."
W.Cejrowski

zulam Wysłany: 2014-09-26, 17:33   

Starsza Kobieta

I jeszcze o kiszonych sobie przypomniałam - ogórki, buraczki, kapusta - może spróbuje?
U mnie w domu może być "nie zje" ale spróbować muszą, i powiedzieć co jest nie halo z danym warzywem/owocem - dzięki czemu ku zaskoczeniu samych próbujących okazuje się, że część jest pyszna :oczami:

Odpowiedz do tematu