Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Drgawki gorączkowe
Autor Wiadomość
agnetta Wysłany: 2016-01-23, 21:25   Drgawki gorączkowe

Starsza Kobieta

Zdarzały się Waszym dzieciom?
Co dalej - diagnostyka w wykluczeniu/sprawdzeniu padaczki?

Benio dostał dziś wysokiej gorączki 39,5C (przeziębienie) i dostał drgawek (stracił świadomość na chwilę, zdrętwiał mu język, nie mógł mówić). Przyjechało pogotowie.
Został w domu. Teraz wydaje się, że jest ok - gorączka spadła, Młody osłabiony...
Jakie macie doświadczenia?

G & J & B

Nabla Wysłany: 2016-01-23, 22:12   

Starsza Kobieta
Every man must dine

agnetta, przerabialiśmy dwa razy. O ile wygląda to strasznie, to w większości przypadków nie ma żadnych konsekwencji i nie wiąże się z niczym innym, niż niedojrzałością dziecka (młody organizm nie potrafi regulować tak dobrze temperatury, jak dorosły). Nie chcę Cię straszyć, ale jeśli zdarzyło się raz, to jest szansa, że się powtórzy, ale będziesz już zdecydowanie mniej przerażona wiedząc, co się dzieje. O ile dobrze pamiętam statystyki, do 5% dzieci ma jeden epizod drgawek w życiu, i połowa z nich będzie miała drugi.

U nas problem był o tyle większy, że Bruno po utracie przytomności przestawał oddychać i trzeba go było resuscytować - więc karetka i do szpitala. Na miejscu przekrój badań, neurolog, krew, mocz, rentgen - w sumie tylko po to, żeby wykluczyć, że to nie było nic innego niż gorączka (za pierwszym razem diagnoza - zapalenie dróg oddechowych, za drugim - to samo, ale możliwe zapalenie płuc, bo rentgen był niewyrażny). W pierwszym przypadku dostał paracetamolu i nurofenu po uszy, w drugim jeszcze antybiotyk i na tym się skończyło.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

agnetta Wysłany: 2016-01-24, 11:23   

Starsza Kobieta

Dzięki Nabla. Robiliście dodatkowe badania typu EEG, tomografia?

Nabla napisał/a:
Nie chcę Cię straszyć, ale jeśli zdarzyło się raz, to jest szansa, że się powtórzy, ale będziesz już zdecydowanie mniej przerażona wiedząc, co się dzieje.

Też mi się tak wydaje. Czytałam, że w takim przypadku wcześniej dzieciom zbija się gorączkę.
Benio nigdy wcześniej nie miał takiej gorączki - mnie nie było w domu i nie dał sobie sprawdzić przez tatę, potem siedział pod kocem i zrobiło mu się za gorąco.
Dzisiaj nie ma żadnych niepokojących objawów, czuje się nawet lepiej niż wczoraj, tylko dziwnie język odczuwa.
Jutro idziemy do naszej pediatry.

G & J & B

Nabla Wysłany: 2016-01-24, 11:38   

Starsza Kobieta
Every man must dine

agnetta napisał/a:
Robiliście dodatkowe badania typu EEG, tomografia?

Nie, nie było podstaw. Bruno był malutki (13 i 19 miesięcy) więc w typowym wieku, do tego miał tendencję do dostawania 41*C w kwadrans, jak się tylko przeziębił... Nie miał żadnych zaburzeń neurologicznych ani innych objawów wskazujących na to, że to cokolwiek innego, niż statystyka, więc dali mu spokój.

agnetta napisał/a:
Czytałam, że w takim przypadku wcześniej dzieciom zbija się gorączkę.

Tak, i do tego zbija się wszystkimi metodami na raz (leki przeciwgorączkowe, kąpiel w temperaturze 36*C, żadnych kocy i ciepłych ubrań, dużo płynów w temperaturze pokojowej).

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

agnetta Wysłany: 2016-01-24, 12:10   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
Nie miał żadnych zaburzeń neurologicznych ani innych objawów wskazujących na to, że to cokolwiek innego, niż statystyka, więc dali mu spokój.

Benio też nie miał i nie ma żadnych neurologicznych objawów. Tylko ten wiek mnie zastanawia, bo czytam, że to przypadłość dzieci (głównie chłopców) w wieku do 5 (6) lat. A Benio ma prawie 7,5 l.
Zobaczę co jutro pediatra powie.

Nabla napisał/a:
Tak, i do tego zbija się wszystkimi metodami na raz (leki przeciwgorączkowe, kąpiel w temperaturze 36*C, żadnych kocy i ciepłych ubrań, dużo płynów w temperaturze pokojowej).

Dzięki, będę to miała na uwadze.

G & J & B

Caska Wysłany: 2016-01-25, 08:45   

Forumowy wyjadacz

My też mamy to za sobą. Za pierwszym razem miała ok. 14 miesięcy, drugi wystąpił miesiąc później.
Pierwszy raz był o tyle kiepski, że cały dzień normalnie się bawiła i nie było widać, żeby cokolwiek ją brało. Po obiedzie Starsza oglądała bajkę, Młodsza bawiła się na kanapie, ja zbierałam talerze - i jak za którymś razem weszłam do pokoju to zobaczyłam, że leży w drgawkach, jeszcze jakoś krzywo wylądowała na kanapie, że język jej gardło zablokował i zaczęła sinieć - karetka, szpital, badania żeby wykluczyć inne powody i po kilku dniach wyszliśmy ze zdiagnozowanymi drgawkami gorączkowymi.
Po tym pierwszym razie dostaliśmy tylko zalecenie zbijania gorączki od 37,5, podawania przez pierwszą dobę od wystąpienia gorączki paracetamolu na wszelki wypadek i dostaliśmy wlewki relsed na ew. przyszłość.
Drugi raz wystąpił, bo gorączka skoczyła w nocy i jak się zorientowaliśmy, to było już prawie 40 stopni i zaczęło się zanim lek zadziałał - ale tu od razu ją rozebraliśmy, położyliśmy na boku, podaliśmy relsed i po chwili przeszło, potem do rana okładaliśmy ją mokrymi pieluszkami tetrowymi, żeby bardziej ją schłodzić. Po drugim epizodzie wizyta u neurologa, ale tylko ogólne badania w gabinecie były robione, do zestawu dostaliśmy relanium do podawania w pierwszej dobie gorączki. Jak na razie od tego czasu mamy spokój, lekarz stwierdził, że jak od ostatniego epizodu minie rok to będzie można założyć, że mała z tego wyrosła.
Ale nie wiem, kiedy przestanę sprawdzać jej czoło kilka razy dziennie i na lekko podniesioną temperaturę będę już reagować bez większego stresu :masakra:

agnetta Wysłany: 2016-01-25, 12:27   

Starsza Kobieta

Caska napisał/a:

Ale nie wiem, kiedy przestanę sprawdzać jej czoło kilka razy dziennie i na lekko podniesioną temperaturę będę już reagować bez większego stresu :masakra:

Ta obawa chyba zawsze zostanie w tyle głowy.

My już po pediatrze - poza infekcją nic się nie dzieje (osłuchowo jest ok), lekka gorączka (której cały czas pilnuję). Jak będzie dobrze to nie ma przeciwskazań do wyjazdu przez Młodego na obóz zimowy za tydzień.
I dodatkowo skierowanie do neurologa.
I mam nadzieję, że to tylko "ten typ tak ma" przy wysokiej gorączce.

G & J & B

Mextrus Wysłany: 2016-02-03, 08:55   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Ja też miałam podobnie teraz muszę przyjmować witamin bo przecież bardzo straszne to jest

adriana Wysłany: 2016-02-03, 09:56   

Starsza Kobieta

agnetta, córka mojej przyjaciółki raz straciła przytomność z powodu gorączki. Na pewno była badana pod kątem padaczki, eeg i jest pod kontrolą neurologa choć żadne badania nie wykazały nic niepokojącego. No i w miarę możliwości ma nie dopuszczać do wzrostu temperatury, czyli odpowiednio szybko dawać leki.

Dobrym patentem na szybkie obniżenie temperatury jest zimny okład w okolicy wątroby - bardzo szybko działa!

mama domowa
ArtAda

Izuu Wysłany: 2016-02-04, 13:17   
Poważnie uzależniona

Dokładnie, okład na wątrobę i duże naczynia. Ja obkładam Młodego mokra pieluszką na czole, szyi, wątroba, pachwiny.

Kocham Cię jak stąd do Księżyca... i z powrotem.

Caska Wysłany: 2016-02-05, 07:28   

Forumowy wyjadacz

U nas wczoraj zaczęła się u Młodszej ospa. Proszę o kciuki, żeby obyło się bez gorączki... :padam:

Caska Wysłany: 2017-01-23, 09:34   

Forumowy wyjadacz

Wyciągam, bo po prawie 2 latach przerwy mieliśmy powtórkę z rozrywki :masakra:
Generalnie była zdrowa nie licząc przedszkolnego kataru, kładła się spać bez gorączki, a w nocy 39,6 i drgawki. O tyle dobrze, że akurat od jakiegoś tygodnia miała fazę nocnych wędrówek i o tej porze spała już z nami.
Teraz infekcja przechodzi, jesteśmy umówieni do neurologa (kazał wrócić, gdyby drgawki się powtórzyły) ale zaczęłam myśleć, co by było, gdyby akurat była w swoim pokoju, i wyobraźnia podpowiada mi najgorsze - tym bardziej, że przy pierwszym razie straciła oddech.
Myślę o jakimś monitorze temperatury - korzystacie z czegoś takiego? Coś, co nada się też dla starszych dzieci. Podczas infekcji mogę kilka razy w nocy wstawać i mierzyć jej temperaturę, ale spójrzmy prawdzie w oczy - co noc do 6. roku życia tak nie dotrwamy :/

Zmora Wysłany: 2017-01-23, 19:39   

Starsza Kobieta

Caska, wyszukalam takie:
https://www.aliexpress.co...2678885906.html
https://www.amazon.com/Sy...r/dp/B00S17LLZ2
https://www.alibaba.com/p...0112414604.html
i tu:
https://www.amazon.com/s/...-products%2C227

Caska Wysłany: 2017-01-24, 10:43   

Forumowy wyjadacz

Zmora, dzięki. Widziałam właśnie kilka, ale miałam nadzieję, że ktoś może używał i poradzi, co się sprawdza w praktyce. Jak nie to po prostu któryś wybiorę i będę początkowo kontrolować, jak działa...

sreberko Wysłany: 2017-02-17, 08:16   
Temat po temacie, a bałagan w chacie

Caska, ja co prawda nie jestem posiadaczką takiego monitora, ale my np. mamy w lodówce na wszelki wypadek cały czas lek z diazepanem, bo już dwa razy nam się przydarzyły drgawki gorączkowe i lekarz zalecił nam,żeby na wszelki wypadek był w domu, ale podawanie oczywiście tylko po konsultacji z lekarzem.

Odpowiedz do tematu