Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Seksizm w zabawkach i ubrankach
Autor Wiadomość
Blutka Wysłany: 2017-01-13, 12:13   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
Ale w obecnym swiecie nie ma racji bytu a wrecz akcentowanie na sile roznic miedzy plciami od kolyski jest bdurne i szkodliwe i zamierzam tepic

Tak, siostro!

Mam to samo podejście. W domu ostro stoimy na straży równości płci, ale to jest ciągłe przepychanie się ze światem.

Bardzo polecam tę książkę dla ludzi, którzy chcą dzieciom w głowach pod prąd zrobić: http://tako.biz.pl/k,137,kobiety-i-mezczyzni.html (zdecydowanie dla lewaków, uprzedzam ;) ).

Matylda Wysłany: 2017-01-13, 12:24   

Starsza Kobieta

Blutka napisał/a:
Bardzo polecam tę książkę dla ludzi, którzy chcą dzieciom w głowach pod prąd zrobić: http://tako.biz.pl/k,137,kobiety-i-mezczyzni.html (zdecydowanie dla lewaków, uprzedzam ).

Dzięki, podoba mi się :)

Ja dzieciakom zawsze staram się mówić, że każdy lubi co innego bo każdy jest inny, a nie dlatego, że jest innej płci. Szkoła w tym jednak nie wspiera :looka:

FotoStwory

Zmora Wysłany: 2017-01-13, 13:10   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
rozowa siostrzyczke Szczeniaczka Uczniaczka, bo przeciez ten zwykly, ktorego juz ma, to chlopiecy

Gdyby producent tego nie wypuścił, to by nikomu takie rzeczy nie wpadły do głowy...

Zabawnie jest ze starszym pokoleniem, które ma nt ubran inne wyobrazenia niz tworcy mody dzieciecej. Gdy syn jako niemowlę jeździł w niebieskim kombinezonie w buro-niebieskim foteliku, to kilka osób pytało się czy to dziewczynka. Teraz, gdy ubrałam córce różowy sweterek, usłyszałam: "Dziewczynka? Po sweterku myślałem, że chłopiec. Czemu jej pani na niebiesko nie ubiera?!" :hyhy:

Do odbiorców ksiązki linkowanej przez Blutkę się nie zaliczam, ale zawsze rozbraja mnie oburzenie ludzi, gdy mówię im, że gender zaczyna sie od histerii na tle różowego śpioszka dla chłopca (która to histeria jest ich udziałem).

Jeden z moich "ulubionych" koszmarkow

Nabla Wysłany: 2017-01-13, 13:18   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Zmora napisał/a:
"Dziewczynka? Po sweterku myślałem, że chłopiec. Czemu jej pani na niebiesko nie ubiera?!"

W katolickiej tradycji niebieski byl kolorem Matki Boskiej (szaty) a czerwony/rozowy Jezusa (krew). Dopiero w latach 50tych katalogi amerykanskie odwrocily sytuacje.

Jeszcze w 1918 roku pisano, ze
Cytat:
The generally accepted rule is pink for the boys, and blue for the girls. The reason is that pink , being a more decided and stronger color, is more suitable for the boy, while blue, which is more delicate and dainty, is prettier for the girl.

Earnshaw’s Infants’ Department,

Zmora napisał/a:
Jeden z moich "ulubionych" koszmarkow

Za to akurat Lidl ma u mnie plusa:

I w calej (CALEJ!) ofercie z dziecmi bawi sie i gotuje tata.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

Matylda Wysłany: 2017-01-13, 13:31   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
W katolickiej tradycji niebieski byl kolorem Matki Boskiej (szaty) a czerwony/rozowy Jezusa (krew). Dopiero w latach 50tych katalogi amerykanskie odwrocily sytuacje.

Do Polski najwidoczniej dotarło to jeszcze później, bo mój brat chodził ubrany na różowo jak był maleńki :love: Mi babcia błękitne ubranka robiła, w sumie równie cukierkowo ;)

9 lat temu ile ja sie naszukałam wózka dla lalek w innym kolorze niż różowy, jeden dla Franka znalazłam i maszerował z nim dzielnie po osiedlu. Wożąc w środku koparki, ale zawsze ;) Teraz są nawet wózki w auta.

FotoStwory

Nabla Wysłany: 2017-01-13, 13:33   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Matylda napisał/a:
Do Polski najwidoczniej dotarło to jeszcze później, bomój brat chodził ubrany na różowo jak był maleńki

Tak, oczywiscie. Nie chce sie upierac, bo pamiec zawodna bywa, ale wydaje mi sie, ze mialam niebieski rozaniec do komunii, a chlopcy dostawali rozowe?

Matylda Wysłany: 2017-01-13, 13:48   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
Matylda napisał/a:
Do Polski najwidoczniej dotarło to jeszcze później, bomój brat chodził ubrany na różowo jak był maleńki

Tak, oczywiscie. Nie chce sie upierac, bo pamiec zawodna bywa, ale wydaje mi sie, ze mialam niebieski rozaniec do komunii, a chlopcy dostawali rozowe?

Na poczatku lat 90-tych już dziewczynki miały różowe a chłopcy niebieskie różańce, pewnie jak kolorowa telewizja się pojawiła i więcej filmów z Zachodu to się zmieniło :oczami:

FotoStwory

esoes Wysłany: 2017-01-13, 15:19   
Net włączony- gar z zupą spalony

zawsze rozbraja mnie oburzenie ludzi, gdy mówię im, że gender zaczyna sie od histerii na tle różowego śpioszka dla chłopca (która to histeria jest ich udziałem)][/

Swiete slowa!

Zabunia Wysłany: 2017-01-13, 15:34   

Jak do nas trafilas?: Gimbla, Wiedzmowe, CAROL :))
Wszystko siedzi w głowach u dorosłych.
Ostatnio dostałam opierdziel od sprzedającego, że dla syna kupuje różowo-fioletowe skarpetki. :masakra:

A syn jak miał opcje wyboru zabawki to zawsze brał różową, dla mnie bez różnicy.

new :)

esoes Wysłany: 2017-01-13, 15:48   

Moj sie najchetniej bawil domkiem barbie.
W zerowce go wyleczyli ;)

Blutka Wysłany: 2017-01-13, 15:53   

Starsza Kobieta

esoes napisał/a:
W zerowce go wyleczyli

Wyleczyli? :niepewny:

darkbulka Wysłany: 2017-01-13, 16:16   
Starsza Kobieta

Leon będąc bodaj w drugiej grupie przedszkolnej zapytany przeze mnie czy chce tę śliczna różową koszulkę, odpowiedział że tak ale do przedszkola jej nie założy bo koledzy będą się śmiali. Mój mąż ma różowe polo, koszule itp więc dziecko nie widzi problemu.
:masakra:
Leon miał też włosy grubo za ramiona. Tępili go od przedszkola łącznie z paniami i panią dyrektor :masakra: koszmar. W przedszkolu były to poldlugie włosy. Za to w podstawówce wezwała nas wychowawczyni na dywan. Poszedł mąż, okazało się że chodzi o włosy, że dziecko UWAGA, oslepnie. :masakra: Leon był bardzo biedny bo my mu tlumaczylismy że może mieć włosy jakie chce , on decyduje. Ale pani bardzo naciskala na niego wysmiwajac. Dziecko wspierane przez nas się nie poddalo. Scielo włosy kiedy samo zdecydowało.

Wozek-zabawkę też miał jak miał ok 2lata. Różowy. Zresztą on, pomimo tego że łysy, ubrany w moro, brany był za dziewczynkę. Córka w rozach- chłopiec.

W domu tepimy podział ze względu na płeć, rasę, wyznanie.
OT jak dzieciaki odwiedziły swoją szkołę w PL jedno z pytań u obojga o uchodźców, czy niebezpieczni itp. Oboje odpowiedzieli (każde w swojej klasie) że nie ma najmniejszego zagrożenia, że mają w klasie kolegów. I nie ma się czego bać.

edit:
Leon scial wlosy w polowie 3klasy. Wlosy nosil zwiazane w kitka :cool2:

Nabla Wysłany: 2017-01-13, 19:09   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Scenka z centrum handlowego w Zabrzu - do stolika z wyspą piratów PlayMobil podchodzi kilkulatka - leci za nią babcia "Choć do tego drugiego, tamten jest dla dziewczynek" - i ciągnie małą obok, do plastikowego różu :zdziwko:

Blutka Wysłany: 2017-01-13, 19:11   

Starsza Kobieta

Nabla napisał/a:
Scenka z centrum handlowego w Zabrzu - do stolika z wyspą piratów PlayMobil podchodzi kilkulatka - leci za nią babcia "Choć do tego drugiego, tamten jest dla dziewczynek" - i ciągnie małą obok, do plastikowego różu :zdziwko:

Widziałam podobną scenę w tkmaxx ostatnio, ale mama z córeczką brały udział w akcji. Dziewczynka oglądała figurki z Batmanem, a mama ją odciągnęła do różowej półki mówiąc, że tam są dla dziewczynek, a tu są dla chłopców. :masakra:

Nabla Wysłany: 2017-01-13, 19:16   

Starsza Kobieta
Every man must dine

A 10 lat później, jak przychodzi do wyboru przedmiotów maturalnych, to jest dokładnie to samo. Ech, włóczę się po żeńskich szkołach i tłukę do głowy, że fizyka i chemia nie są "dla chłopców", są dla zainteresowanych. Tylko po latach prania mózgu to idzie jak po grudzie :/

Odpowiedz do tematu