Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
segregacja odpadów
Autor Wiadomość
mpk Wysłany: 2009-01-15, 10:04   segregacja odpadów

Poważnie uzależniona

Nie wiem czy to temat na post, ale co tam.

Czy segregujecie odpady w swoich domach/mieszkaniach etc?
Jak to robicie? Jak rozwiązać tę kwestię logistycznie? Ile pojemników potrzeba etc?

Jakie śmieci do jakich koszy?
Co wyrzucać do pojemnika 'recykling mix', który np. mam w śmietniku?

Nie miałam nigdy miejsca na segregacje odpadów, teraz mam dużą kuchnię i podwójny śmietnik, ale wstyd się przyznać nie wiem jak to robić :masakra: .

Pietruszka i Pietruszek

Podzieciowe gadżety

Atir Wysłany: 2009-01-15, 10:10   

Starsza Kobieta

Temat bardzo dobry.Sama mam problem z segregacją a najbardziej z plastikami.Wrzucam do tego worka: butelki, reklamówki, plastikowe opakowania po np: jogurtach i maśle.Nie wiem co z butelkami po srodkach czystośći :niepewny: Tez czekam na opinie Dziewczyn jak one to robią?

nowe OBNIŻKI.
obniżka u Weroniki

.

Shonka Wysłany: 2009-01-15, 10:17   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Ja segreguję. Na osiedlu mam 4 rodzaje pojemników - ogólny, na papier, na szkło i na plastik.
Pod zlewem jedno większe wiaderko na śmieci ogólne i dwa mniejsze (z Ikei) na papier i plastik.
Szkła nie mam dużo, więc po prostu jakieś puste butelki stawiam obok wiaderek i wynoszę przy okazji.
Problem mam za to z kartonami po napojach - nie wiem gdzie wrzucać (ludzie z osiedla próbowali się dowiedzieć w firmie wywożącej śmieci, ale z marnym skutkiem).
Wszystkie plastikowe butelki zgniatam (mamy nawet przy budce z pojemnikami zainstalowaną taką małą prasę).
Zasadniczo nauczenie się segregacji poszło nam dość szybko i teraz odruchowo wszystko rozdzielam.
A moje wiaderka zajmują połowę szafki pod zlewem (czyli jakieś 40x50cm).

mpk Wysłany: 2009-01-15, 10:19   

Poważnie uzależniona

u mnie na osiedlu jest 'normalny' kontener i kontener 'recykling mix'. i czy zatem odpady do recyklingu mogę zbierać wszystkie razem?
co wywalać do wtego 'normalnego' kontenera?
gdzie wyrzucać odpadki organiczne?

Pietruszka i Pietruszek

Podzieciowe gadżety

fjona Wysłany: 2009-01-15, 10:20   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Przynam, że przez jakis czas też miałam podobne dylematy i miałam zakładać wątek. Robię tak: do jednego kosza papier, szkło i tworzywa sztuczne, do drugiego odpady biologiczna a do 3 inne odpady (u nas 90% stanowią pieluchy). Tak wygląda u nas na osiedlu odbiórka odpadów więc takie podziału dokonujemy.
Czasem się zastanawiam czy np. ubrudzone pudełko po jogurcie trzeba opłukać czy tak wystarczy ale na razie wrzucam jak leci, może ktoś wie jak jest prawidłowo?

shiadhal Wysłany: 2009-01-15, 10:20   
On znów gotuje bo ja wciąż netuje

firma odbierająca odpady z mojej wspólnoty stosuje dwie kategorie: recykling (papier + plastik + szkło + metal + szmaty - i dalej to sobie sortują w zakładzie, głównie automatycznie) i wszystko inne.

bardzo mi to rozwiązanie odpowiada - dwa miejsca na śmieci jakoś się znajdą nawet w mojej mikrokuchni (choć nie mam tego rozwiązanego 'systemowo', zwykłe śmieci lecą do kosza a 'recykling' zbieram zazwyczaj w kartonie po zakupach).

stay true to your dreams and they will stay true to you

late Wysłany: 2009-01-15, 10:24   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

U nas w UK jak zwykle przedobrzyli :kwasny:

Pojemniki robione sa z 98% non-recykling i 2% recykling np. plastiku, papieru itp., nie mona wyrzuca pojemnikach po jedzeniu i po srodkach chemicznych, kartony wyrzuca sie do innego pojemnika, niz papier (wiec, szczerze mowiac, mi nie zostaje zbyt duzo do segregowania po tym :zdegustowany: )

Poniewaz mamy bardzo mala i niewygodna kuchnie wyrzucamy wszystko do jednego duzego pojemnika, a w dzien zbierania segregowanych odpadow wystawiamy wszystko przed dom w oddzielnych pojemnikach: torba do papieru, i plastikowe pudelka do plastiku i szkla.

Wyrzucam glownie:
papier - praktycznie wszystko
plastik - butelki po napojach, opakowania plastikowe z wyjatkiem tych po jedzeniu i chemii
szkolo - wszystko (z wyjatkiem tych, na ktorych jest napisane, ze sie nie segreguje)

Licho Wysłany: 2009-01-15, 10:28   

Forumowy wyjadacz

u nas wywóz posergregowanych śmieci jest droższy niż bez segregacji... :masakra:

:police:

focia Wysłany: 2009-01-15, 10:35   

Starsza Kobieta

shiadhal napisał/a:
firma odbierająca odpady z mojej wspólnoty stosuje dwie kategorie: recykling (papier + plastik + szkło + metal + szmaty - i dalej to sobie sortują w zakładzie, głównie automatycznie) i wszystko inne.

Mam tak samo. Jeden kosz na plastik, papier i inne do recyklingu, drugi na resztę.

Licho napisał/a:
u nas wywóz posergregowanych śmieci jest droższy niż bez segregacji...

Hm... Ja płacę tylko za nieposegregowane śmieci, koszt do recyklingu jest odbierany gratis...

Licho Wysłany: 2009-01-15, 11:31   

Forumowy wyjadacz

focia napisał/a:
Hm... Ja płacę tylko za nieposegregowane śmieci, koszt do recyklingu jest odbierany gratis...

ja muszę zapłacić: najpierw za worki do śmieci segregowalnych
później za wywóz - i w moim przypadku więcej wychodzi za wywóz tego worka niż jeśle te same śmiecie wrzucę do pojemnika (i niewiele mniej niż za wywóz takiego samego worka śmieci niesegregowanych)

:police:

focia Wysłany: 2009-01-15, 11:41   

Starsza Kobieta

Licho napisał/a:
focia napisał/a:

ja muszę zapłacić: najpierw za worki do śmieci segregowalnych
później za wywóz - i w moim przypadku więcej wychodzi za wywóz tego worka niż jeśle te same śmiecie wrzucę do pojemnika (i niewiele mniej niż za wywóz takiego samego worka śmieci niesegregowanych)

No rzeczywiście bez sensu... Zwłaszcza, że firma która odbiera rzeczy do recyklingu nieźle na tym zarabia.

positive Wysłany: 2009-01-15, 11:42   

Starsza Kobieta

Jak do nas trafilas?: stara historia
Tuz pod domem mialam oddzielne kontenery do szkła.plastiku/papieru, teraz przesunięto je nieco dalej ,za to w obok kontenera ogólnego na śmieci pojawił się właśnie "mix". I jakoś tdo tego mixa zaufania nie mam - może dlatego, że część mieszkańców naszego osiedla "mix" traktuje jak normalny, rzuca śmieci do tego, który stoi bliżej wejścia.

sama sobie życie utrudniam, ale zbieram przetwarzalne i noszę je do tych dalszych kontenerów :masakra:

Przede wszystkim zwracam uwagę na plastik, którego jest w domu masa i szkło(słoiczki dziecięce - niemalże hurtowa produkcja śmieci). Plastiki spożywcze, n. po jogurcie, płuczę, bo przez jakiś czas zbieram je w domu, żeby była wielka siata, i nie chcę, żeby w domu się te resztki psuły.

Papieru jakoś niewiele nam się zbiera.

Czasami chciałabym mieć dom z ogrodem, a przy nim kompostownik.

Ajka Wysłany: 2009-01-15, 15:41   

Forumowy wyjadacz

My segregujemy.

Od 2007 roku chyba sa przepisy nakazujace wszystkim wspolnotom mieszkaniowym posiadanie kontenorow do segregacji. W aktualnej wspolnocie nie bylo czegos takiego i jak na moja prosbe funeli, ze im to nie potrzeba postraszylam tym, ze nasle straz miejska i bedzie mandat to w ciagu tygodnia pojawily sie male pojemniki,

Teraz taki przyklad ile mniej smieci "normalnych" wywalamy. W swiera, wiadomo czas intensywnego gotowania i generalnie zuzywania smieci w ciagu 4 dni mielismy jeden worek do wyrzucenia,

madzik Wysłany: 2009-01-15, 16:03   

Starsza Kobieta

Też segreguję. W wolnostojącym domu.

focia napisał/a:
firma która odbiera rzeczy do recyklingu nieźle na tym zarabia.

Dokładnie. I przynajmniej sa na tyle uczcziwi, że segragację fundują nam za darmo. Dostaliśmy metalowy stojak z miejscem na 4 na worki, worki są za darmo do wzięcia w ich biurach. Oddzielnie do papieru, plastiku, puszek, szkła. Raz w miesiącu wystawiam je przed bramę i mili panowie je zabierają.

ilea Wysłany: 2009-01-15, 17:00   

Starsza Kobieta
z czarnym kotem

Też segreguję, też w wolno stojącym domu.
Firma rozdaje worki i raz w miesiącu po nie przyjeżdża, worki są na makulaturę, plastik, szkło a latem także na składniki ulegające biodegradacji.
Na początku był problem z segregowaniem np. szkła, potem pojawiły się ulotki, co można a co nie.
Jeśli ktoś szuka, jak śmieci można podzielić to wklejam instrukcję z "naszej" firmy, może którejś się przyda :D

P.

Odpowiedz do tematu