Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
segregacja odpadów
Autor Wiadomość
nieznajowa Wysłany: 2013-09-20, 12:22   

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

U nas w pojemniku na odpady segregowalne bez przerwy się przelewa... Oczywiście przedtem tak nie było.
Na bio mamy tyle, że wszyscy wkładają tam bio razem z torebką foliowa i wcale nie wiem czy nie liczą tego wówczas jak normalne śmieci?

karcia334 Wysłany: 2013-10-19, 06:28   
Pampersa mi dali i nowym nazwali

Największy problem jest z odpadkami po objedzie czy innymi resztami pokarmów .Nigdy nie wiem co ja mam z tym zrobić,gdzie to trzymać..

Olutek Wysłany: 2013-10-19, 14:15   

Net włączony- gar z zupą spalony
Dawniej aleks24

Dziewczyny mieszkające w domkach- jakie pojemniki Wam się sprawdziły? Musimy coś kupić do segregacji (czyli 2 na plastik i szkło) bo opcja worków samych, już mnie dobija :/

Mikołajek Staś

pchełka Wysłany: 2014-02-06, 18:50   Re: segregacja odpadów
Pampersa mi dali i nowym nazwali

mpk napisał/a:
Nie wiem czy to temat na post, ale co tam.

Czy segregujecie odpady w swoich domach/mieszkaniach etc?
Jak to robicie? Jak rozwiązać tę kwestię logistycznie? Ile pojemników potrzeba etc?

Jakie śmieci do jakich koszy?
Co wyrzucać do pojemnika 'recykling mix', który np. mam w śmietniku?

Nie miałam nigdy miejsca na segregacje odpadów, teraz mam dużą kuchnię i podwójny śmietnik, ale wstyd się przyznać nie wiem jak to robić :masakra: .

Segreguję śmieci i nie jest to już takie straszne. Jeden pojemnik do papieru;kolorowe magazyny,gazety, czasopisma,kartony,ścinki drukarskie,zeszyty,książki,tektura,papierowe torby .Drugi pojemnik do tworzyw sztucznych tj. butelki pojemniki po chemii gospodarczej,środkach czystości,kosmetykach i artykułach spożywczych.Trzeci pojemnik na szkło tj. butelki,słoiki,czwarty pojemnik na odpady ulegające biodegradacji tj. trawa,resztki żywności itp.piąty pojemnik to odpady suche tj. popiół z pieca i wszystkie inne które nie należą do pozostałych koszy.

Licho Wysłany: 2014-02-09, 22:45   

Forumowy wyjadacz

dziewczyny, skoro pchły już wyciągnęły i te śmieci na wierzch, to mam pytanie

mam taką instrukcję (i worki zgodne z instrukcją):
http://www.liw.pl/documents/pdf/segregacja.pdf

moje pytanie jest o:
Cytat:
Worek przezroczysty z napisem:
Tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe

Tutaj wrzucamy:
CZYSTE, PUSTE
- plastikowe butelki po napojach (PET), olejach spożywczych, kubki, folie opakowaniowe z tworzyw,
- worki i torebki plastikowe, reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (po jogurtach, serkach, kefirach, itp.) plastikowe zakrętki,
- opakowania po środkach do prania, szamponach itp., puszki po napojach, puszki po konserwach, plastikowe doniczki,
- drobny złom żelazny i metali kolorowych, kapsle, opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, Tetra Pak).

Nie wrzucamy:
- opakowań i butelek po olejach silnikowych, puszek i pojemników po farbach i lakierach,
- zużytych akumulatorów i baterii, opakowań po aerozolach, tworzyw sztucznych piankowych,
- zabawek, szczoteczek do zębów, gumy, opakowań zawierających pozostałości po artykułach spożywczych,
- materiałów pochodzących z remontów (np. styropian) butelek z jakąkolwiek zawartością, opakowań po środkach chwasto czy owadobójczych,
- sprzętu AGD.

UWAGA:
Przed wrzuceniem butelek do worka należy odkręcić korki i zgnieść je. Butelki, opakowania po żywności nie mogą zawierać resztek żywności.

czy to znaczy, że do jednego worka wrzucam i plastiki i metale? czy też używając tych worków powinnam stworzyć jakby dwa pojemniki do segregowania - oddzielnie plastików i oddzielnie metali?

rozumiem, że opakowanie po jogurcie, serku nie kwalifikuje się do tego worka?

:police:

MarMaja Wysłany: 2014-02-09, 23:09   

Starsza Kobieta

Licho napisał/a:
czy to znaczy, że do jednego worka wrzucam i plastiki i metale?

tak. To później już segregują na poszczególne frakcje ;)
Ja też mam taką samą rozpiskę - z tą różnicą, że mam osiedlowy, duży pojemnik.
Do drugiego dużego, osiedlowego z napisem "papier" też wrzucamy mix z opcji wyszczególnionych na nim.

Licho napisał/a:

kwalifikuje się, ale w wersji tzw."wyżarte" :hyhy:
Jeśli w opakowaniu pozostał jogurt, który zjadłaś tylko w połowie to powinnaś go usunąć przed wrzuceniem do worka. Opakowania myć nie musisz ;) , ale powinno być raczej puste czyli normalne resztki możesz zostawić.

KOMU KSIĄŻKĘ? KOMU? :D Fruziaki :love:
Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia! :cwaniak:

Nabla Wysłany: 2014-02-10, 10:13   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Licho napisał/a:

Licho napisał/a:
Tutaj wrzucamy:
CZYSTE, PUSTE
- plastikowe butelki po napojach (PET), olejach spożywczych, kubki, folie opakowaniowe z tworzyw,
- worki i torebki plastikowe, reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (po jogurtach, serkach, kefirach, itp.) plastikowe zakrętki,

:luka:

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

Licho Wysłany: 2014-02-10, 11:12   

Forumowy wyjadacz

Nabla,
Licho napisał/a:
Tutaj wrzucamy:
CZYSTE, PUSTE
(...)
- worki i torebki plastikowe, reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (po jogurtach, serkach, kefirach, itp.)

chodziło mi właśnie o to słowo CZYSTE - bo mycie tego przed wyrzuceniem zakrawa mi na bzdurę

turkus Wysłany: 2014-02-10, 16:58   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie
Turkus

Licho napisał/a:
Nabla,
Licho napisał/a:
Tutaj wrzucamy:
CZYSTE, PUSTE
(...)
- worki i torebki plastikowe, reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (po jogurtach, serkach, kefirach, itp.)

chodziło mi właśnie o to słowo CZYSTE - bo mycie tego przed wyrzuceniem zakrawa mi na bzdurę

Również zrozumiałam, że wypłukane (pozbawione resztek spożywczych) i wysuszone.
I też uważam, że bez sensu, żeby zużywać czystą wodę, aby myć śmieci.
Ale jak sobie pomyślę, co muszą wdychać ludzie pracujący w sortowni, to ... :sick:

Netula Wysłany: 2014-02-10, 18:29   

no niestety czyste znaczy umyte. U nas przed smieciarka miesiac temu szli panowie z urzedu i sprawdzali czy dobrze posegregowane. Paranoja jakas.

MarMaja Wysłany: 2014-02-10, 19:07   

Starsza Kobieta

Nie, to wymysł, którego nikt nie ma ochoty prostować, chociaż sortownie nie wymagają mycia.

Opakowania mają być opróżnione z produktu w stopniu wskazującym na zużycie zawartości.
Jeśli zjadasz nie myjesz, jeśli dobrze opróżnisz w inny sposób tez nie myjesz. Jeśli jednak masz ochotę to nikt mycia nie zabroni.
Idąc tym tokiem papierek po batoniku na którym zostały ślady czekolady (np. w ciepły dzień) powinnaś wylizać całkowicie do czysta lub oczywiście umyć wodą 8) Rzecz jasna, jeśli masz ochotę segregować. Jeśli nie masz to wrzucasz w zmieszane.
Polecam zajrzeć na stronę: http://naszesmieci.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi
Jest tam m.in. następująca odpowiedź:
Cytat:
19.Czy kubeczki po jogurcie trzeba myć przed wyrzuceniem?
Jeśli w Twojej gminie odpady z tworzyw sztucznych są zbierane łącznie z papierem, wówczas wskazane jest opróżnianie i oczyszczanie pojemników po płynnej lub półpłynnej żywności, tak żeby papier nie został przez nią zanieczyszczony i mógł być przekazany do recyklingu.

W przypadku gdy odpady z tworzyw sztucznych i papier są zbierane oddzielnie, wystarczy jedynie usunąć zawartość opakowania. Dokładne mycie nie jest potrzebne.

Kwestie mycia opakowań powinna zostać określona w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Sposób segregowania odpadów w gminie zależy od procesu technologicznego stosowanego w instalacji do zagospodarowania odpadów, do której są kierowane odpady komunalne z terenu gminy.

KOMU KSIĄŻKĘ? KOMU? :D Fruziaki :love:
Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia! :cwaniak:

Netula Wysłany: 2014-02-10, 19:32   

grr a u nas wymagaja mycia....

Licho Wysłany: 2014-02-10, 19:59   

Forumowy wyjadacz

Netula napisał/a:
U nas przed smieciarka miesiac temu szli panowie z urzedu i sprawdzali czy dobrze posegregowane. Paranoja jakas.

No u nas się właśnie odgrażali, że będą sprawdzać.
W związku z problemami z sortowaniem worki są... przeźroczyste :masakra:
Ja nie wiem jak inni, ale mnie to wkurza, że każdy sobie może obejrzeć jakie są moje preferencje żywnościowe, jakie produkty kupuję itepe.

Pieniądze płacimy "ogromne" - 11 zł miesięcznie za dwuosobowe gospodarstwo domowe.
Ale w ramach tego NIE mamy wywozu śmieci biodegradowalnych.

Na chwilę obecną przez około miesiąc udało mi się uzbierać:
- z połowę worka plastiku (nie licząc butelek, bo te składuję gdzie indziej)
- 1/3 worka mieszanki
- z 10 cm A4 papierów "niepalnych" (czyli gazetek, ulotek itp)
- worek popiołu.

tego co trafia na kompost nie liczę, bo to jest wynoszone na bieżąco.

Worki są ogromne - nigdy nie kupowałam tak dużych. Na pewno większe niż 120l
Zastanawiam się, czy popiół będziemy oddawać, czy będziemy nim utwardzać ścieżkę.

Netula Wysłany: 2014-02-10, 20:16   

my placimy 28zl za 4 osoby ale BIO smieci w tym juz sa wliczone. Worki mamy takie niby przezroczyste zabarwione np na rozowo, zolto itp ale widac co w srodku jest.Najsmieszniejsze bylo to ze sprawdzajacy urzednicy mylili sie z tym co gdzie ma byc i np na rozpisce opony mialy byc dane do plastykow a ddoczepiali sie ze to nieprawidlowe. Mina ich bezcenna jak sie pokazalo rozpiske...

turkus Wysłany: 2014-02-10, 20:32   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie
Turkus

Licho napisał/a:
Zastanawiam się, czy popiół będziemy oddawać, czy będziemy nim utwardzać ścieżkę.

Uwaga, będę żartować

Wyślij w Lubelskie, tam ich na 3 metry zasypało :hyhy: :rotfl:

Odpowiedz do tematu