Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a zasiłek
Autor Wiadomość
Och Wysłany: 2009-02-06, 18:29   Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a zasiłek
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze


Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 67
Skąd: Gdańsk
Czy któraś z Was orientuje się, czy jeśli pracownik wypowiada umowę o pracę, to przysługuje mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Będę wdzięczna za wszelkie info. Szukam w necie i jakoś nic konkretnego nie wpadło mi w oko.
Sama, i samotna niestety......
 
 
MarMaja Wysłany: 2009-02-06, 18:40   

Starsza Kobieta


Dołączył: 01 Wrz 2008
Posty: 8191
przysługuje, ale jedynie w przypadku, gdy w ciagu ostatnich 18 m-cy przepracowałaś 12 m-cy. I zasiłek dostajesz na 3 m-ce (i chyba musisz 3 odczekać ale nie jestem pewna)
KOMU KSIĄŻKĘ? KOMU? :D Fruziaki :love:
Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia! :cwaniak:
 
 
nata Wysłany: 2009-02-06, 21:04   

Starsza Kobieta


Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 4227
Skąd: ...
MarMaja napisał/a:
chyba musisz 3 odczekać ale nie jestem pewna

Jeśli pracownik sam się zwolni, to dostanie pierwszy zasiłek po trzech miesiącach od daty rezygnacji z pracy. Te trzy miesiące są odliczane od całego czasu wypłacania świadczenia. Jeśli więc w danym regionie przysluguje 12 miesięcy zasiłku, to wypłacą go tylko przez 9 miesięcy.
:clover: :clover:
 
 
mimina Wysłany: 2009-02-08, 21:45   

Net włączony- gar z zupą spalony


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 696
Skąd: z pięterka
nata napisał/a:
MarMaja napisał/a:
chyba musisz 3 odczekać ale nie jestem pewna

Jeśli pracownik sam się zwolni, to dostanie pierwszy zasiłek po trzech miesiącach od daty rezygnacji z pracy. Te trzy miesiące są odliczane od całego czasu wypłacania świadczenia. Jeśli więc w danym regionie przysluguje 12 miesięcy zasiłku, to wypłacą go tylko przez 9 miesięcy.


Czyli dostajesz zasiłek po 3 miesiącach od dnia zarejestrowania w UP (nie tyle od daty rezygnacji z pracy), i właśnie o te 3 miesiące okres świadczeniowy jest skrócony z racji tego, ze to ty zlożyłaś wypowiedzenie.

A dokładniej:
"Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna musi spełnić dwa warunki:
1. Urząd pracy nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych, oraz,
2. W okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni."

Ad.2. Musiałaś pracować co najmniej 365 dni - rok, i od dnia zakonczenia pracy w ciągy 6 miesięcy musisz się zarejestrować w UP. Jeśli zarejestrujesz się później to prawo do zasiłku Ci przepada.

A tu jeszcze kilka dodatkowych informacji ze strony mojego UP:
"Za zatrudnienie uznaje się również inne formy świadczenia pracy, m.in. umowę zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli odprowadzona była składka na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia (2004r. - 824,00zł., 2005r. - 849,00zł., 2006r. – 899,10zł. brutto).

Do 365 dni (zatrudnienia) zalicza się również: okres służby wojskowej, urlopu wychowawczego, pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej (z wyłączeniem renty socjalnej i renty rodzinnej), a także okresy pobierania zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i świadczeń rehabilitacyjnych, jeśli były one przyznane bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, jeżeli podstawą wymiaru tych zasiłków i świadczenia stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika.
Prawo do zasiłku, po spełnieniu powyższych warunków , przysługuje osobie bezrobotnej za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia rejestracji w urzędzie pracy."
 
 
Och Wysłany: 2009-02-09, 18:37   
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze


Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 67
Skąd: Gdańsk
Dziękuję za informacje. Kumpela, której sprawa się tyczy, miała dzwonić dziś do UP żeby dowiedzieć się wszystkiego bardziej dokładnie. Dzięki raz jeszcze!
Sama, i samotna niestety......
 
 
nieznajowa Wysłany: 2015-05-26, 22:43   

Forumowy wyjadacz


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 2268
a nie wiecie jak to jest ogolnie ze statusem bezrobotnego - np. dostępem do kursów, szkoleń, dofinansowania działalności itd w przypadku jeśli to pracownik zlozy wypowiedzenie? Tez dopiero po 90 dniach można z czegos skorzystać czy od razu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  forumla.pl - fora internetowe
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group