Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Topik dla smakoszy kawy
Autor Wiadomość
Marcja Wysłany: 2009-03-15, 12:32   Topik dla smakoszy kawy

On znów gotuje bo ja wciąż netuje

Od pól roku posiadam ekspres ciśnieniowy.
Piję głównie kawę ze spienionym mlekiem.

Najbardziej mi smakuje Sati czekoladowa. Czasem też kupuję Jacobs Kronung.

I odnosnie tematów kawowych nurtuje mnie kilka pytań. (tylko proszę się nie śmiać) :zawstydzony:

1. Czym się różni cappucino od latte? :zawstydzony:

2. W instrukcji obsługi na zdjeciach pokazany jest taki metalowy kubeczek/garuszek z pokrywką w którym spienia się mleko. Jak nazywa się fachowo taki kubeczek i czy jest pomocny? Bo ja przyznam szczerze, ze spieniam bezpośrednio w filiżance.

3. Jakie syropy polecacie dla laika, zeby robić sobie kawę smakową i gdzie mozna je kupić.

Ogólnie otwieram topik dla smakoszy kawy, gdzie mozemy sobie na kawowe tematy do woli dyskutować. :)

Nina
Dominika
Urodziłam się Aniołem, ale kiedy życie połamało mi skrzydła, zaczęłam latać na miotle...

Anna Wysłany: 2009-03-15, 13:57   

Temat po temacie, a bałagan w chacie

Marcja napisał/a:
1. Czym się różni cappucino od latte?

Przedstawię obrazowo ;)

Cappuccino

Jest to espresso z gorącym mlekiem i mleczną pianą (1:1:1),
czasem oprószone czekoladą lub cynamonem. Podaje się je w dużych, ogrzanych filiżankach.
Dobre ma kolor kapucyńskiego habitu, stąd nazwa.
Uwaga: to kawa śniadaniowa, nie pije się jej po południu.

Latte

To kawa z mlekiem. Jej podstawą jest espresso. Do ogrzanego naczynia
(wysokiej szklanki, dużej filiżanki) wlewa się świeżo zaparzoną kawę,
a na to sporą ilość bardzo gorącego mleka. Na wierzchu powinna
znaleźć się niezbyt gruba warstwa mlecznej pianki.

Latte macchiato

Ma dużo mleka,mało kofeiny, składa się z trzech wyraźnie oddzielonych warstw.
Dlatego latte macchiato zawsze podawane jest w wysokiej, przezroczystej szklance.
Na samym dole znajduje się gorące mleko, na nim espresso, a na górze mleczna piana. Espresso unosi się na mleku, bo ma wyższą temperaturę i mniejszą gęstość.
Macchiato najłatwiej zrobić, wlewając do szklanki wpierw gorące mleko, potem pianę,
a na końcu, cienkim strumieniem, bardzo gorącą kawę.

2. Dzbanek nie ma fachowej nazwy, to po prostu dzbanek do spieniania mleka - można kupić np. TU

3. Ja lubię syropy firmy Fabbri - smaczne i bogaty wybór smaków.

No i dołączam do smakoszów kawy :)

Pozdrawiam
Ania

"Kot musi się wyspać, żeby jutro mieć siłę iść spać..."

maczki Wysłany: 2009-03-15, 22:44   
Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Jak do nas trafilas?: Net
Dopisuję się i ja :) Najlepsza świeżo palona i następnie mielona... :P Uwielbiam kiedy rano budzi mnie zapach kawy ;)

Nie pozwolę aby rzeczywistość zjadła moje marzenia.

DC Wysłany: 2009-03-16, 07:01   

Uwielbiam kawę, niestety jestem niskociśnieniowcem i na filiżankę smacznej kawci mogę sobie pozwolić tylko od czasu do czasu :( .
Na co dzień popijam Nescę Espiro - łagodna, rozpuszczalna ... ale to nie to co tygryski lubią najbardziej ;)

Im bardziej poznaję ludzi-tym bardziej kocham zwierzęta

markdottir Wysłany: 2009-03-16, 09:22   

Starsza Kobieta
Wojtek, lat 12 i pogodynka

chyba wysokociśnieniowcem?

podpisano: niskociśnieniowiec, który czasami bez kawy usnąłby na stojąco.

Madame rośnie Mademoiselle też
1% dla Patryka

Alma_ Wysłany: 2009-03-16, 09:28   

Starsza Kobieta

Jestem i ja :cool2:
Bez kawy żyć nie mogę. Bez ekspresu jestem nieszczęśliwa.

Idę po filiżankę :)

Nabla Wysłany: 2009-03-16, 09:36   

Starsza Kobieta
Every man must dine

To może ja napisze jak to wygląda z punktu widzenia kraju kawą płynącego ;)

Płynem podstawowym jest caffe, czyli to, co reszta świata nazywa espresso. Włosi nie używają tego określenia, caffe albo caffe normale to po prostu kawa i tyle.

Macchiato znaczy "poplamione", więc caffe macchiato to kawa z kroplą mleka - czyli espresso i łyżeczka mlecznej piany.

Cappucino to 1/3 kawy, 1/3 gorącego mleka, 1/3 mlecznej piany. Kakao jest opcjonalne. Raczej pije się je rano. Wersją popołudniową jest marrocchino, małe cappucino z dużą ilością kakao albo czekolady w proszku, robione w malutkiej przezroczystej szklance w dekoracyjny sposób, przesypując warstwy mleka kakaem. Taki kawowy cukierek. W Turynie można je dostać w filiżance wysmarowanej Nutellą, w końcu Turyn to ojczyzna giandui...

Idąc dalej w ilość mleka mamy caffe latte (nie polecam używać samego określenia latte we Włoszech bo skończy się ze szklanką mleka). To duża kawa z mlekiem.

Następnie jest latte macchiato, czyli odwrotność caffe macchiato - szklanka mleka z dolaną łyżeczką kawy. Włoski sposób na nauczenie dzieci picia kawy, spełnia tą samą funkcję co u nas kakao na mleku.

Czysta, bezmleczna kawa występuje w trzech podstawowych odmianach: caffe normale, lungo i americano - pierwsze to podstawowe espresso, drugie - przedłużone, czyli zaparzone większą ilością wrzątku, trzecie - no cóż, bardzo długie... jest jeszcze corto, espresso zaparzone 25ml wrzątku, trudne do wydobycia z filiżanki.

Przy rozmiarach kawy tez mówimy o trochę innych objętościach niż jesteśmy przyzwyczajeni. "Duża" kawa to 150ml - czyli cappucino to 50ml kawy, 50ml mleka i trochę piany. "Szklanka" w ogóle funkcjonuje w pojęciu 150ml, czyli nawet latte macchiato to 150ml mleka i łyżeczka kawy.

Im dalej na południe Włoch tym kawa mocniejsza, mniejsza i lepsza. Często do kawy podaje się szklankę wody, na północy po to, żeby wypłukać po niej usta, na południu po to, żeby przepłukać gardło przed wypiciem kawy i móc się cieszyć pełnym smakiem ;)

Mleko spienia się w barach końcówką ekspresu ciśnieniowego, w domu najczęściej w garnuszku z tłoczkiem i sitkiem. Domową alternatywą dla ekspresu ciśnieniowego jest moka (a na Sycylii Napoletana) - kawiarka do stawiania na kuchenkę gazową.

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

kassandra Wysłany: 2009-03-16, 13:15   

Net włączony- gar z zupą spalony
zbożująca w buszu

Jestem i ja!

Uwielbiam kawę, dużą, małą, średnią... Rano, w południe, przed pójściem spać. Podaną obowiązkowo w porcelanowej filiżance. Czarna lub biała, z ekspresu ciśnieniowego najlepiej, ale nie pogardzę żadną w sumie.

Teraz na topie Lavazza, najczęściej bezkofeinowa. Smakowe odpadają, syropy też - jakoś dla mnie to profanacja :D Tak jak i słodzenie kawy, chociaż czasem troszkę brązowego cukru się przydaje.

Zabiłabym tylko za zalewanie 'fusiastej' kawy zimnym mlekiem :masakra:

Patience, use the Force, think.

nikagda Wysłany: 2009-03-16, 15:45   

Poważnie uzależniona

Kawę uwielbiam, z ekspresu ciśnieniowego najbardziej.
Pijemy z różnymi likierami - rewelacyjna była na przykład z takim czeskim likierem na bazie whisky. Lubię tez kawę z adwokatem. Mleko jest obowiązkowe, czarnej nie cierpię. Tak samo nie piję fusiastej -bleee, zawsze mam wrażenie, że mi te fusy między zębami zgrzytają.

fastyna Wysłany: 2009-03-16, 15:53   

Starsza Kobieta
leniwiec

za mna od jakiegoś czasu chodzi ten expres i chyba w końcu nie wytrzymam :D

mój nałóg - blog

limonka82 Wysłany: 2009-03-16, 16:01   

Wałeczki na głowie, a ja netuje sobie

Jak do nas trafilas?: g.
mmmm, kawa :)
kupujemy Lavazzę
w naszym ekspresie (mamy Solaca, zajmuje nam pół kuchni :D ) mistrzem robienia kawy jest mój Ł. ja nie mam cierpliwości co spieniania mleka (o wiele lepiej wychodzi mi to ekspresem w pracy :D ), dla wygody do domu dokupiłam taki metalowy kubek z pokrywką, z którego spienione mleko można "kroić" heheheeee ;)

my

:love: :love:

Porządkujemy szafę Filipa

zulam Wysłany: 2009-03-16, 20:37   

Starsza Kobieta

Dołączam do uzależnionych :D
U mnie żadnego syropu, żadnego cukru, żadnego mleka (no czasami ale nie w domu), tylko czysta esencja :P :hyhy: ;)
Jestem na etapie poszukiwania niezbyt rujnującej kieszeń ziarnistej kawy paczkowanej, może Nabla coś polecisz, Ty bywała w świecie jesteś :cool2:

Nabla Wysłany: 2009-03-17, 09:25   

Starsza Kobieta
Every man must dine

Ja jestem fanką Lavazzy, złotej.

Lekko czekoladowa, 100% arabika. Moja ulubiona kawa codzienna.

Z bardziej odjechanych to Karalis, ale ciężko dostać ;)

"Ruszaj się, Bruno! Idziemy na piwo!"
"Jadźka! Chodu! Bierz kożuch! Ojce idą!"

DC Wysłany: 2009-03-17, 10:18   

markdottir napisał/a:
chyba wysokociśnieniowcem?

podpisano: niskociśnieniowiec, który czasami bez kawy usnąłby na stojąco.

:rotfl: niestety niskociśnieniowiec.... po mocnej kawce ciśnienie 100/60 :rotfl: U mnie wypicie normalnej kawy daje objawy podobne jakbym sama wypiła 0,7l niezłego alkoholu czyli: nudności, zawroty głowy i ogólnie złe samopoczucie , słabszą w niewielkich ilościach organizm toleruje ... :hyhy:

Im bardziej poznaję ludzi-tym bardziej kocham zwierzęta

markdottir Wysłany: 2009-03-17, 10:29   

Starsza Kobieta
Wojtek, lat 12 i pogodynka

oj, współczuję!

Madame rośnie Mademoiselle też
1% dla Patryka

Odpowiedz do tematu