Babiniec Cafe Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Pnącza ozdobne
Autor Wiadomość
Alma_ Wysłany: 2013-06-05, 10:16   

Starsza Kobieta

No dobra, już rozumiem ;)

Przypomniało mi się - w dzieciństwie mieliśmy śmietnik pod blokiem obsadzony winobluszczem, jak on cudownie wyglądał jesienią! O tak mniej więcej:

(mój tak będzie wyglądał pewnie za jakieś 10 lat :lol: )

Lilek Wysłany: 2013-06-05, 11:10   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

A pokażcie na czym Wam się wpisnają clematisy, wisterie itp.?
Ja wsadziłam w tym roku u siebie 3 clematisy. Są malutkie i marniutkie :( Czym je podratować?

Dwa łobuziaki P i A :)

Blutka Wysłany: 2013-06-05, 11:14   

Starsza Kobieta

Mój clematis nie przeżył zimy, wisterii nie mam.

Evvie Wysłany: 2013-06-05, 13:01   

Poważnie uzależniona

Ja mam jedynie wiciokrzew pomorski (niedawno posadzony) i milin, który jednak przeżył zimę i odbił od ziemi. Mąż mi zbudował stelaż, który strasznie się rzucał w oczy, więc go w ten weekend malował na brązowo :hyhy:

Alma_ piękny ten winobluszcz :love:

Blutko, a jednak też Ci się zdarzają wypadnięcia w ogrodzie :zawstydzony: bo ja myślałam, że nawet kamienie rosną bez nawożenia. Przyznam po cichutku, że troszkę mnie to podniosło na duchu, bo ja co i rusz to coś uśmiercam w ogrodzie, a biegam, chucham i dmucham

Aleksander 2006 Alicja 2008

Blutka Wysłany: 2013-06-05, 13:12   

Starsza Kobieta

No niestety, zdarzają się. ;)
Ja się dopiero uczę, to mój czwarty ogrodowy sezon, co rok jest lepiej, ale jakoś większość rzeczy rośnie dobrze. W tym roku nawet maliny odbiły, a maliny to było coś, co jakimś cudem w ogóle mi nie rosło, chociaż wszystkim na około pleniło się jak chwasty. I krzewuszka mi zakwitła, i jaśmin (tylko ciągle pada, więc zdjęć póki co nie zrobię).

Brzoza Wysłany: 2013-06-05, 15:34   

Net włączony- gar z zupą spalony

Ja mam różne pnącza - clematisy, wisterię, winobluszcz zwykły i star showers (przechorował zimę, a wcześniej pies go obgryzł, więc niewielki jest...), bluszcz, wiciokrzew pomorski i japoński. Miałam też bluszcz irlandzki, ale padł :zdegustowany: Bluszcze w ogóle marnie u mnie rosną... Clematisy w tym roku odbiły, bo w zeszłym roku miałam 2 (słownie: dwa :cwaniak: ) kwiatki... Teraz wyglądają nieźle, zobaczymy, jak będą kwitły. Pną się na razie po zwykłych kijkach wbitych w ziemię. Tylko wisteria i clematis tangunica pną się po kratce (polecam ten ostatni- jest świetny, choć na początku mi się nie podobał, późnym latem i jesienią ma mnóstwo kwiatów w kształcie kielichów, kwitnie bardzo długo, a potem ma ozdobne pióropusze po tych kwiatach, które zostawiam na zimę - fajnie wyglądają). Oprócz 3 clematisów i glicynii/wisterii, wszystko zasadzone w zeszłym roku, więc nie wiem jeszcze czy się sprawdzi. Glicynia w zeszłym roku bardzo mi wyrosła (po 2 latach...), była piękna, duża, ale niestety przemarzła, więc musiałam ją obciachać na ok. 50cm :zdegustowany: Ale znów pięknie odbiła i ma już ok. 1,50m.

Poglądowe fotki:
winobluszcz star showers:

clematis tangunica

wiciokrzew japoński:

Alma_ Wysłany: 2013-06-05, 16:14   

Starsza Kobieta

Może bym sobie jeszcze ten clematis sprawiła? Jakie ma wymagania?

Brzoza Wysłany: 2013-06-05, 16:18   

Net włączony- gar z zupą spalony

Alma_, ja tego nawet dokładnie nie wiem :rotfl: Wsadziłam go, gdzie miałam miejsce (akurat przy tarasie, z boku) i sobie rośnie :rotfl: Niby lubi miejsca nasłonecznione, a u mnie rośnie w półcienistym. I chyba nie najgorzej mu :)

:serce: :serce:

Alma_ Wysłany: 2013-06-05, 16:33   

Starsza Kobieta

No to tez sobie go przy tarasie posadze :D

Blutka Wysłany: 2013-06-05, 16:34   

Starsza Kobieta

Z pnączy mam aktinidię pstrolistną - daje owoce podobne do kiwi, tylko mniejsze. Bardzo ładnie przezimowała.

owca Wysłany: 2013-06-07, 14:36   

Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Alma_ napisał/a:
Może bym sobie jeszcze ten clematis sprawiła? Jakie ma wymagania?

Clematisy lubią mieć "nogi w cieniu, a głowę w słońcu", czyli nie lubią gdy przegrzewają im się korzenie i do kwitnienia potrzebują trochę słońca. Poza tym wolą gleby lekko wapienne, więc nie sypać np. ziemi do iglaków. No i trzeba im zapewnić jakąś kratkę po której będą się wspinać, bo nie potrafią się do ścian przyklejać jak np. winobluszcze.

Alma_ Wysłany: 2013-06-07, 14:48   

Starsza Kobieta

A róże pnące?

Blutka Wysłany: 2013-06-07, 14:53   

Starsza Kobieta

Alma_, róże pnące tak naprawdę się nie pną tak, jak inne pnącza - trzeba je podpierać i podwiązywać. To są róże, które po prostu róże, które rosną szybko i mają dłuuugie pędy - można je "piąć", albo płożyć, ale same się w zasadzie nie pną. Ja mam cztery różne róże, w tym jedną pnącą. Wszystkie rosną znakomicie, zimują przepięknie, a każda ma trochę inne warunki - dwie rosną w cieniu, jedna w półcieniu, pnąca w słońcu, w gliniastej glebie. Mnie się nie wydają bardzo wymagające. Na wiosnę czasem pojedyncze pędy przycinam, jeśli przemarzły, pnącą podwiązuję do ogrodzenia i tyle. Rosną same. Aha - tylko wokół nich co jakiś czas wysypuję trutkę na mrówki, bo - niestety - mrówki mam i one hodują mszyce czasami.

Lilek Wysłany: 2013-06-07, 20:21   

Rodzina głoduje, bo ja netuje

owca napisał/a:
Clematisy lubią mieć "nogi w cieniu, a głowę w słońcu", czyli nie lubią gdy przegrzewają im się korzenie i do kwitnienia potrzebują trochę słońca.

Moja teściowa ostatnio powiedziała mi to samo :)
Jak sadziłam clematis od południa, to przy korzeniach pokładłam kamienie, które trochę będą zacieniać ziemię i dłużej utrzymywać wilgoć.

Dwa łobuziaki P i A :)

owca Wysłany: 2013-06-08, 17:39   

Rozrywka w eterze -głupawka mnie bierze

Lilek napisał/a:
owca napisał/a:
Clematisy lubią mieć "nogi w cieniu, a głowę w słońcu", czyli nie lubią gdy przegrzewają im się korzenie i do kwitnienia potrzebują trochę słońca.

Moja teściowa ostatnio powiedziała mi to samo :)
Jak sadziłam clematis od południa, to przy korzeniach pokładłam kamienie, które trochę będą zacieniać ziemię i dłużej utrzymywać wilgoć.

No właśnie, kamienie są dobre, można tez jakieś płytko korzeniące się rośliny podsadzić i wtedy clematisy będą zadowolone :)

Odpowiedz do tematu