List to sposób na komunikację z dowolną osobą, która jest oddalona tak bardzo że niemożliwe jest skontaktowanie się w inny sposób. Podana definicja opisuje raczej historię, teraz już mało kto pisze listy papierowe aby utrzymać z kimś kontakt. W przypadku rozmowy teraz ludzie wolą dzwonić niż bawić się w pisanie. Jeszcze 100 lat temu list był bardzo popularny, nie znano bowiem telefonów. Listy nieraz były jedynym sposobem aby utrzymać kontakt z bliska osobą, która wyjechała np. do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Listy pozostawały w łasce bardzo długo, często wraz z wiadomością wysyłano fotografie czy przedmioty osobiste, mające na celu wzajemne przypominanie o sobie rozmówców. Listy pisane odegrały dużą rolę w bitwach, które rozgrywały się o losy kontynentów lub nawet całego świata. Minusem listów na wojnie było to, że gdy je przechwycono można było napisać list który wprowadziłby zamęt w szeregach wroga i zamiast przygotować się do obrony po prostu nic by nie robili tylko siedzieli i czekali na rzeź.
No ale koniec historii, przejdźmy do meritum „jak pisze sie list”. Zacznijmy od początku, każdy list musi się składać z trzech części:
1.Wstęp – witamy rozmówcę, wymieniamy grzeczności, np.” Witaj, kochana Izabelo, w końcu znalazłem trochę czasu aby odpisać na twój poprzedni list”.
2.Rozwinięcie – to tu rozgrywa się cała akcja tekstu. Opisujemy wszystkie rzeczy, które chcemy przekazać odbiorcy. Wygląda to tak: „Nie uwierzysz co mnie dzisiaj spotkało. Jadąc autobusem poznałem taką wspaniałą dziewczynę, ma na imię Ania. Sam nie mogę w to uwierzyć ale umówiliśmy się na piątek”.- przykład wypowiedzi do rozwinięcia.
3.Zakończenie – wymieniamy grzeczności pożegnalne np. „Miło było do Ciebie napisać, odpisz proszę tak szybko jak tylko zdołasz. Nie mogę się doczekać. Żegnam twój ulubiony Maciek”.
„Jak pisze sie list?”, jeżeli wiemy o czym będziemy pisać do odbiorcy pora zabrać się do ułożenia danych na liście:
1. W górnym prawym rogu piszemy nazwę miejscowości w której powstał list oraz datę kiedy został napisany.
2.Na środku centralnie nad treścią wiadomości umieszczamy nagłówek w którym zwracamy się do odbiorcy listu. Najczęściej są to pieszczotliwe zwroty np. „Kochana mamusiu” , „Kochana Córeczko/Syneczku” , „Mój Skarbie”. Jako nagłówek możemy również napisać ksywke osoby do której piszemy np. „Drogi Robsonie”.
3. Zaraz pod nagłówkiem piszemy treść wiadomości, pamiętając o podziale na trzy części : wstęp-rozwinięcie-zakończenie.
4.Po napisaniu treści z zachowaniem zasad trójpodziału przychodzi pora na zwrot grzecznościowy pożegnalny, umieszczony z prawej strony pod tekstem. Jako pożegnanie napiszemy np. „Całusy” , „Cześć” , „Trzymaj się”.
5.Gdy skończymy powyższe podpunkty przychodzi pora na wisienkę na torcie, czyli własnoręczny podpis pod listem.
Po spełnieniu wszystkich punktów pakujemy list do koperty i wysyłamy do wybranej osoby.
Umiejętność pisania listów niestety zanika, teraz kontaktujemy się głównie przez sms nie używając pełnych słów tylko skrótów. Na szczęście w każdej szkole każdy uczeń napisze przynajmniej jeden list, więc umiejętność ta może nie zaginie.