Jabłko, gruszka, klepsydra, czyli jak dobrać ubrania do sylwetki

Świat mody, choć bardzo różnorodny, to jednak rządzi się pewnymi regułami. Nie każdy wzór, kolor czy fason odzieży pasuje każdej kobiecie. Sztuką jest, by na tyle poznać własne proporcje, atuty i mankamenty figury, by dobierać odzież świadomie. Dzięki temu można prezentować się atrakcyjnie. Jak dobrać ubrania do sylwetki? Najważniejsze zasady poniżej.

Typy figury i ich charakterystyka

Aby dobrze dopasować odzież do figury trzeba na początku określić swój kształt ciała. Najłatwiej to zrobić, poprzez pomiary biustu, talii oraz bioder. Na podstawie uzyskanych wyników możesz określić typ figury i dobrać ubrania tak, by prezentować się atrakcyjnie.

Figura typu jabłko

Figura typu jabłko

Kobiety o tym typie sylwetki mają bardziej masywną klatkę piersiową i brzuch, co sprawia, że biust wydaje się większy, a brzuch jest wyraźnie zarysowany. Mankamentem jest brak wcięcia w talii.

Jak się ubierać – figura typu jabłko

Głównym celem jest takie dopasowanie ubrań, by zamaskować wystający brzuch.

Elementy odzieży, które dobrze się sprawdzą to: lekkie i zwiewne tuniki, proste sukienki w jednolitym kolorze lub ozdobione delikatnym wzorem, długie koszule lub bluzki o trapezowym kroju, lekko rozszerzane spodnie.

Dzięki takim zabiegom sylwetka będzie się wydawała węższa u góry, a proporcje zostaną wymodelowane, co jest dużym atutem szczególnie dla wysokich pań.

Najlepiej nie zakładać: ubrań z dekoltem pod samą szyję, sukienek z dużą ilością falbanek lub rozkloszowanych.

Figura typu gruszka

Figura typu gruszka

W uproszczeniu mówi się, że jest to typ figury stanowiący odwrotność figury typu jabłko. Charakterystyczne dla pań o tym typie sylwetki są masywne biodra i uda oraz bardziej muskularne nogi w stosunku do reszty ciała.

Jak się ubierać – figura typu gruszki

Panie, które mają ten typ sylwetki, powinny się skupić na wyszczupleniu dolnych partii ciała.

Elementy odzieży, które dobrze się sprawdzą to: poszerzane spódnice do kolan, które wydłużą sylwetkę, zdobione w okolicy barków oraz ramion bluzki i koszule, zakrywające biodra tuniki, sukienki w kształcie litery A.

Ogólna zasada mówi o tym, że osoby o tym typie sylwetki powinni się skupić na optycznym powiększeniu rozmiaru ramion i biustu, a jednocześnie zwężeniu dolnych partii ciała, by górę równoważyć z dołem.

Najlepiej nie zakładać: obcisłych spódnic, ubrań w intensywnych kolorach oraz ze wzorami poniżej pasa.

Figura typu klepsydra

Figura typu klepsydra

Postrzegana jest jako ideał kobiecej sylwetki. Jej charakterystyczne cechy to krągłe biodra i biust oraz wyraźnie zarysowane wcięcie w talii. Zazwyczaj biodra są proporcjonalne do biustu.

Jak się ubierać – figura klepsydry

Kobieta o tym typie sylwetki, powinna eksponować szczupłą talię.

Elementy odzieży, które dobrze się sprawdzą to: ołówkowe spódnice z wyższym stanem oraz te długości mini, dopasowane jeansy, sukienki z wyraźnie zaznaczoną talią, spodnie z szerszą nogawką i wyższym stanem, dopasowane bluzki, krótkie topy i bluzki z dekoltem w kształcie litery V.

Najlepiej nie zakładać: ubrań luźnych, które zakrywają talię, ubrań celowo podwyższających lub obniżających linię talii.

Figura typ prostokąt

Figura typ prostokąt

Choć przyjmuje się, że szczupłe osoby we wszystkim wyglądają dobrze, to jednak bardzo często poszukiwania odzieży, która wyeksponuje atuty, a ukryje mankamenty figury bywa trudna. Celem jest podkreślenie wąskiej talii i ramion oraz powiększenie optyczne bioder i biustu, by nadać sylwetce bardziej kobiecych kształtów.

Elementy odzieży, które dobrze się sprawdzą to: ubrania bogato zdobiono, wzorzyste, zawierającej dodatkowe usztywnienia, spódnice typu princeski lub bombki, szorty, sukienki rozkloszowane, odzież zawierającą dodatki takie jak kieszenie, falbanki, nadruki,

Najlepiej nie zakładać: odzieży o prostym kroju, której brakuje wcięcia w talii, obcisłych sukienek oraz tych o długości ¾.

Figura typu odwrócony trójkąt

Figura typu odwrócony trójkąt

Osoby o  typie sylwetki mają zazwyczaj masywne, szerokie ramiona, barki, a czasem także duży biust. Celem jest zrównoważenie górnych partii ciała, które dominują nad dolnymi.

Elementy odzieży, które dobrze się sprawdzą to: spodnie w połączeniu z dłuższą marynarką, bluzki typu kimono, sukienki z falbanami, luźne spodnie, spódnice typu princeski.

Można także osiągnąć zadowalający efekt poprzez zestawienie ciemnej góry odzieży z jasnym dołem oraz podkreślenie biustu i talii, dzięki czemu biodra będą wyglądały masywniej.

Najlepiej nie zakładać: bluzek z dekoltami odsłaniającymi ramiona, bogato zdobionych górnych części odzieży, sukienek na cienkich ramiączkach.

Ćwiczenia sposobem na piękną sylwetkę

Mimo że o kształcie ciała decyduje genetyka, to zawsze można poprawić swój wygląd poprzez dietę i ćwiczenia. Jeśli zadbasz o utrzymanie prawidłowej masy ciała, pewne dysproporcje w sylwetce staną się zdecydowanie mniej zauważalne. Dobrym rozwiązaniem na modelowanie sylwetki będzie trening cardio i trening oporowy. Bez względu jednak na typ aktywności, zawsze warto wykonywać ją w odzież wygodnej, która zapewni komfort w trakcie wysiłku. Duży wybór odzieży zarówno na trening, jak i miasto znajdziesz na stronie marki Outhorn.

Ubrania dopasowane do sylwetki

Więcej propozycji na: https://outhorn.com/trening,366,0.html

Ubrania dopasowane do sylwetki

Mając świadomość atutów swoje sylwetki oraz jej mankamentów możesz łatwiej dopasować odzież dla siebie na różne okazje. Będziesz mieć też mniejszy problem z wyborem odzieży w sklepach. Zawsze jednak warto próbować różnych rozwiązań i być na nie otwartym. Czasem to, co może na początku nie wydawało się oczywiste, może być strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here