Jak wesprzeć osłabione włosy po ciąży, by odzyskały objętość i blask

Większość kobiet boryka się z takim problemem jak wypadanie włosów po ciąży. Dotychczas mocne i gęste, zaczynają w coraz większych ilościach pozostawać na szczotce. Dlaczego tak się dzieje? Jak wspomóc włosy domowymi sposobami, aby ponownie stały się piękne i zdrowe?

Wypadanie włosów po ciąży – czym jest spowodowane?

Wypadanie włosów po ciąży jest dość powszechną przypadłością. Choć nie każda świeżo upieczona mama zdaje sobie z tego sprawę, wyjaśnienie tej sytuacji w rzeczywistości jest proste. Wszystkiemu winne są estrogeny – hormony, których poziom znacząco wzrasta w trakcie ciąży. To one powodują, że kobiety ciężarne mają zazwyczaj piękne, gęste włosy – gęste, bowiem wysoki poziom estrogenów zapobiega ich wypadaniu (w normalnej sytuacji powinny już dawno obumrzeć).

Po porodzie poziom estrogenów dość szybko spada, co pociąga za sobą widoczne skutki w postaci dużych ilości włosów pozostawianych na szczotce podczas każdego czesania. Nie jest to jednak sytuacja niecodzienna i oznaczająca problemy zdrowotne. Wypadną tylko te włosy, które tak naprawdę powinny wypaść już w czasie ciąży.

Jeśli natomiast wypadanie włosów po ciąży nie jest jedynym niepokojącym objawem, bowiem dochodzą do niego inne, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Osłabienie i w konsekwencji utrata dużych ilości włosów może być też objawem m.in. problemów z tarczycą czy niedoboru witamin i minerałów.

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Jasno należy powiedzieć, że natury nie da się oszukać. Włosy, które powinny wypaść już w czasie ciąży, ale nie wypadły dzięki działaniu estrogenów, muszą w końcu obumrzeć. Wypadania włosów po ciąży nie da się zatem całkowicie uniknąć. Można natomiast zadbać o nie tak, aby ich ubytek był jak najmniej widoczny i dotkliwy. Warto w tym celu sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na wzmocnienie włosów. Jakie to sposoby?

Przede wszystkim różnego rodzaju naturalne maseczki, odżywki i płukanki. Najprostszym rozwiązaniem jest maseczka z surowych jajek. Wystarczy nałożyć je na włosy, pozostawić na 20 minut, po czym dokładnie spłukać. Równie świetną maseczkę można przygotować z bananów. Wystarczy zmiksować je z dodatkiem odrobiny mleka bądź jogurtu naturalnego. Włosy staną się gładkie i lśniące, a co równie ważne – wzmocnione.

Warto sięgnąć także po olej z pestek dyni. Można go nałożyć na włosy jako samodzielny produkt lub dodać do odżywki bądź maski. Pozytywnie na kondycję włosów wpłyną także płukanki i wcierki z pokrzywy, czarnej rzodkwi oraz oliwy z oliwek. Niezależnie od tego, która z metod zostanie wybrana, najważniejsze jest to, aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać regularnie, minimum 1-2 razy w tygodniu. Kiedy włosy są osłabione i wypadają, lepiej unikać ich nadmiernej stylizacji (przede wszystkim w użyciem prostownicy, lokówki, etc.) oraz zabiegów koloryzacji. Trzeba też pamiętać o regularnym podcinaniu rozdwojonych końcówek oraz ochronie włosów przed słońcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here