legowisko dla psa

Legowiska dedykowane dla psiaków przeszły znaczącą zmianę w ciągu ostatnich lat. Obecnie oferowane produkty to wysoce atrakcyjne wizualnie oraz wytrzymałe legowiska, przyjemne w dotyku oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Problematyczne może być podjęcie decyzji o zakupie, w której należy kierować się takimi sprawami jak rozmiar legowiska, sposób jego wykonania, wykorzystane materiały. Ważna jest także sama konstrukcja oraz sposób wykonania legowiska, które może naśladować rozmaite formy oraz kształty. Poniżej rozwijamy ten temat oraz udzielamy porad skierowanych do wszystkich psich opiekunów planujących zakup. 

Wygodne legowisko dla psa – czyli jakie? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak dobrać legowiska dla psa. Każdy psiak ma swoje specyficzne wymagania, które wynikają zarówno z jego rozmiaru, sposobu życia, jak i przyzwyczajeń. Warto jednak w trakcie zakupów zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na rozmiar dostępnych produktów. 

Jak wybrać legowisko odpowiadające rozmiarom Twojego psiaka? Warto po prostu go zmierzyć – od czubka głowy aż do nasady (a nie końca) ogona. Do uzyskanego wyniku należy dodać margines dodatkowych 30 cm, by psiak miał swobodę ruchów. W ten sposób – uzyskujesz wynik będący optymalnym rozmiarem poszukiwanego legowiska. 

W przypadku szczeniąt warto kupować legowiska dopasowane do ich rozmiaru na danym etapie życia. Nie należy kupować legowisk zbyt dużych, do których psiaki dopiero będą musiały dorosnąć. Niestety, ale takie rozwiązanie może przynieść skutek odwrotny – pies nie będzie zainteresowany korzystaniem z niego. 

W przypadku dwóch psiaków, które lubią spędzać czas wspólnie, warto wybrać odpowiednio większe legowisko. Jeśli Twoje psiaki zachowują się bardziej niezależnie, wówczas najlepszym wyborem będą dwa osobne legowiska. 

Kształt legowisk dla psiaków 

Wśród oferowanych legowisk znajdziesz kilka podstawowych typów o odmiennej konstrukcji i kształcie. Popularnym wyborem jest legowisko typu poduszka, pozbawione wyraźnych brzegów i krawędzi. Jest ono wypełnione miękkim materiałem, który będzie dostosowywał się do ułożenia pieska oraz jego pozycji. 

Legowiska typu ponton posiadają zaznaczone krawędzie, wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Legowiska takie są wygodne – psiak może położyć pysk na miękkiej krawędzi, nie zaburzając swojej wygodnej pozycji. Minusem tego rozwiązania jest większa podatność na uszkodzenia. Legowiska typu ponton dość szybko się odkształcają, tracąc wyjściową formę. 

Legowisko typu kanapa jest wyborem idealnym w przypadku psów dużych ras. Takie legowiska dla psów przyniosą korzyści zdrowotne – mogą opóźnić powstawanie zwyrodnień w obrębie kręgosłupa. Ponadto mogą one spowolnić rozwój tak zwanych modzeli, które utrudniają życie psim seniorom. 

Popularnym wyborem stają się w ostatnim czasie także wiklinowe legowiska wyposażone w materac. Produkty takie są nie tylko wygodne, ale również tworzą częściowo zabudowane otoczenie, w którym psiak czuje się bezpiecznie. 

Ostatnim typem, o którym pragniemy wspomnieć, jest legowisko w formie budy przeznaczonej do ustawiania wewnątrz pomieszczeń. Legowiska takie mogą być wykonane z elastycznych materiałów rozpiętych na prostym stelażu bądź też tworzyć bardziej wytrzymałe i stabilne konstrukcje. Pierwsze rozwiązanie jest dedykowane dla osób opiekujących się pieskami małych ras, drugie – dla ich większych odpowiedników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here