Korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest szansą na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Zanim jednak zaczniemy czerpać zyski, musimy w tę instalację zainwestować. Z pomocą przychodzą jednak różne dotacje. Jak więc korzystać z zestawu fotowoltaicznego?
Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny?
Jednym z alternatywnych źródeł energii jest moc słońca. Przechwytywanie promieni słonecznych pozwala wytworzyć tyle prądu, by pokryć całkowite roczne zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. Do tego jest oczywiście potrzebny odpowiedni sprzęt w postaci zestawu fotowoltaicznego. Fotowoltaika bowiem nazywamy tę dziedzinę nauki, która skupia się właśnie na tego rodzaju alternatywnym źródle energii. Rozwiązanie to może być wykorzystywane przez cały rok praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Zestaw fotowoltaiczny pobiera bowiem energię słońca nawet w pochmurne, zimowe dni. Dzięki temu może ona pracować całym rokiem. Wielkość zestawu fotowoltaicznego ma wpływ na ilość wyprodukowanej energii. Dlatego każda instalacja dobierana jest według rocznego zużycia prądu przez dane gospodarstwo. Przyjęło się, że typowe, czteroosobowe gospodarstwo domowe będzie potrzebowało zestawu o mocy 5 kW. Zajmie on powierzchnię około 33 metrów kwadratowych. Koszt takiego rozwiązania szacuje się na ok. 20-25 tys. złotych. Na szczęście wciąż możemy liczyć na różne dotacje, które obniżą cenę takiej inwestycji. Najlepiej o szczegóły dopytać firmę, która zajmie się montażem zestawu fotowoltaicznego. Jeśli instalacja będzie dobrze dobrana, to wszelkie koszty powinny nam się zwrócić w ciągu pierwszych kilku lat działania przydomowej elektrowni. W ten sposób możemy uniezależnić się od lokalnego dostawcy.
Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Zestaw fotowoltaiczny to nie tylko panele. Same moduły byłyby nieużyteczne, gdybyśmy zapomnieli o pozostałych komponentach. Kompletny zestaw fotowoltaiczny składa się z takich elementów jak: falownik sieciowy, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Każdy z elementów jest odporny na warunki atmosferyczne i gotowy do wieloletniej, bezawaryjnej pracy. Zestawy fotowoltaiczne możesz kupić chociażby tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/. Wybierajmy sprawdzonych dostawców, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dobrze zainwestowaliśmy nasze oszczędności. Zestaw fotowoltaiczny jest też bezobsługowy, co jest jego kolejną zaletą. Jeśli więc chcemy wprowadzić do budżetu oszczędności, rozważmy montaż przydomowej elektrowni.