Łóżko do sypialni

Kupowanie łóżka to proces, do którego należy podchodzić z całą odpowiedzialnością, ponieważ mebel ten jest kupowany na bardzo długi czas. Architekt wnętrz z Warszawy opowiada o głównych błędach w wyborze łóżka, których lepiej unikać – te wskazówki pomogą Ci odnaleźć się w sklepie meblowym.

Rozmiar

Przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary łóżka. Aby podjąć właściwą decyzję weź pod uwagę trzy kryteria:

  1. liczba śpiących osób;
  2. wysokość i wagę każdej śpiącej osoby;
  3. wielkość pomieszczenia.

Łóżka pojedyncze przeznaczone są dla dzieci, półtorej łóżka – dla jednego nastolatka lub osoby dorosłej, podwójne – dla pary. Szerokość powinna być wygodna, aby osoba odpoczywająca mogła założyć ręce za głowę bez dotykania osoby leżącej obok. Długość konstrukcji powinna przekraczać wysokość właściciela o 10-15 cm, jeśli te parametry nie zostaną uwzględnione, istnieje ryzyko zakupu produktu powodującego dyskomfort podczas snu.

Kupując łóżko, nie staraj się wybierać tego o najbardziej masywnym wyglądzie: w kompaktowej sypialni będzie wyglądać nieporęcznie i przeszkadzać w ruchu. Preferuj małą, zgrabną, ale wygodną konstrukcję o odpowiednim wyglądzie.

Brak miejsca do przechowywania

Łóżko może stać się meblem wielofunkcyjnym, jeśli wybierzesz produkt z pojemnikiem na pościel. Dotyczy to zwłaszcza małych pomieszczeń: schowek umieszczony pod materacem może zastąpić nawet całą garderobę!

Inną opcją są wysuwane szuflady, są one tańszym rozwiązaniem, ale wymagają więcej miejsca aby z nich skorzystać.

Nieodpowiedni materiał ramy

Jeśli szukasz najbardziej niezawodnej ramy łóżka, kup produkt wykonany z drewna lub metalu. Lite drewno nie wydziela szkodliwych substancji i jest niezwykle trwałe. Elementy z metalu mogą mieć skłonność do korozji, ale sprawdzeni producenci pokrywają materiał związkami ochronnymi. Łóżka z płyty wiórowej są bardziej podatne na uszkodzenie co może się wiązać z potrzebą jego częstszej wymiany.

Bardziej przyjazne dla środowiska produkty wykonane z płyty MDF są uważane za złoty środek.

Podstawa łóżka jest zwykle wykonana z listew – im ich będzie więcej, tym konstrukcja będzie mocniejsza. W przypadku łóżka pojedynczego wystarczy 15 listew, a na łóżko podwójne – 30.

Jak tworzyć wnętrze odpowiadające indywidualnym potrzebom dowiesz się z artykułu http://www.u21.pl/jak-stworzyc-wnetrze-odpowiadajace-indywidualnym-potrzebom/

Niewygodny materac

Cena wysokiej jakości materaca może sięgać lub przekraczać cenę łóżka. Nie należy kupować najtańszego materaca, zaniedbując własne zdrowie i wypoczynek. Skoncentruj się na rozmiarze, stopniu twardości i wypełnieniu.

Najwygodniej jest kupić materac razem z łóżkiem: aby sprawdzić, jak wygodnie jest na nim leżeć i czy z łóżkiem tworzy on odpowiednią wysokość. Jeśli produkty kupowane są osobno, kieruj się ogólnymi zaleceniami: całkowita wysokość łóżka z materacem nie powinna przekraczać 50 cm.

Błędy w doborze tapicerki i wezgłowia

Jeśli lubisz łóżko tapicerowane tkaniną, dokładnie zastanów się nad jakością i gęstością materiału. Czyszczenie takiego produktu jest znacznie trudniejsze, ponieważ tkanina pochłania kurz, a dolna część może stykać się z butami. Jeśli w mieszkaniu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, zwiększa się ryzyko zniszczenia tapicerki.

Zwróć także uwagę na wezgłowie: będzie idealnym dopełnieniem wygodnej i pięknej sypialni. Możesz samodzielnie wykonać zagłówek, korzystając z niezwykłych pomysłów ze stron internetowych.

Jeśli nie pociąga Cię ręcznie robione łóżko, polecam zakup modelu z wygodnym, umiarkowanie wysokim wezgłowiem. Najlepszą opcją jest oparcie ustawione pod niewielkim kątem.

Niewłaściwa wysokość łóżka

Jest to element, na który należy dość mocno położyć nacisk. Wielu właścicieli nowo zakupionych łóżek narzeka na zbyt niską ich wysokość lub odwrotnie. Ta wada ujawnia się już po zakupie, gdy nie mamy możliwości wymienić produktu.

Dla niskiej osoby wejście na wysokie łóżko jest tak samo niewygodne, jak dla osoby wysokiej – na niskie. Poszukaj produktów o odpowiedniej wysokości lub zapytaj sprzedawcę o modele, których wysokość można regulować za pomocą nóg.

Łóżko a styl pomieszczenia

Przy wyborze łóżka, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę styl wnętrza. Dużo taniej jest kupić produkt pasujący do otoczenia niż całkowicie zmieniać styl sypialni:

  1. W przypadku stylu klasycznego odpowiedni jest model wykonany ze szlachetnego drewna, ze złoceniami, rzeźbieniami i elementami dekoracyjnymi.
  2. Niskie podesty łóżka idealnie wpasują się w styl hi-tech i minimalizm.
  3. Produkty kute nadają się do romantycznej sypialni i stylu prowansalskiego. Przy wyborze metalowego łóżka, dobrze jest od razu zadbać o dużą ilość poduszek dla wizualnego ocieplenia konstrukcji.
  4. Łóżka z zagłówkiem tapicerowanym świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnej klasyce, jak i w stylu współczesnym.
  5. Produkty wykonane z bambusa lub z zagłówkiem z wikliny doskonale wpasują się w stylistykę etniczną lub ekologiczną.

Te zalecenia pomogą Ci zapewnić sobie zdrowy sen, doskonałe zdrowie i dobry nastrój.

Może Cię też zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-skandynawski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here