Maszyna do szycia – jak kupić swoją pierwszą? Kilka porad dla początkujących

0
1061

Do zakupu pierwszej maszyny do szycia warto się odpowiednio przygotować. Wiele osób decyduje się na zakup dopiero po ukończeniu kursu szycia, lub gdy w inny sposób nauczą się obsługi tych skomplikowanych urządzeń. W ich konstrukcji znajduje się wiele elementów, na które w czasie zakupu warto zwrócić uwagę. Poniżej rozwiniemy nieco temat, udzielając kilku podpowiedzi skierowanych do osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem we własnym mieszkaniu.

Maszyna do szycia na początek – mechaniczna czy komputerowa?

Podstawowym dylematem, przed którym staje każda osoba planująca zakup maszyny do szycia, jest wybór pomiędzy urządzeniem mechanicznym a elektronicznym. Urządzenia mechaniczne często przypominają maszyny, na których pracowali nasi rodzice lub dziadkowie. Urządzenia komputerowe są wyposażone w dodatkowe komponenty elektroniczne, nośniki pamięci oraz wyświetlacz, co w niektórych sytuacjach może znacząco ułatwić przebieg pracy.

Wybierając maszynę dla osoby początkującej, warto kierować się prostą zasadą. Przede wszystkim – sięgnij po urządzenie nieskomplikowane, o prostej budowie oraz proste w obsłudze. Szczególnie warto polecenia jest marka Singer, maszyna do szycia od tego producenta jest stosunkowo łatwa w obsłudze, zwłaszcza jeśli sięgniesz po model dedykowany dla osób początkujących.

Najważniejsze mechanizmy w maszynach do szycia

Wybierając maszynę do szycia, zwróć uwagę, czy będzie ona pełnić wszystkie spodziewane funkcje. Powinna być wyposażona między innymi w określony typ chwytacza – wahadłowy lub rotacyjny. Pierwszy z nich jest częściej spotykany, drugi to wynalazek dość nowoczesny. Jaki rodzaj chwytacza warto wybrać? Chwytacz rotacyjny pracuje ciszej i umożliwia łatwą wymianę szpuli. Jest to dużo ułatwienie właśnie dla osób początkujących. Pozwala również kontrolować ilość nici w danej szpuli, co również przełoży się na komfort pracy.

W przypadku osób początkujących ważny jest także sposób uruchamiania i obsługi maszyny. Urządzenia mechaniczne napędzane są za pomocą pedału, który wprawia maszynę w ruch i reguluje prędkość szycia. W maszynach komputerowych mechanizm działania jest nieco inny. Najczęściej, uruchamia się je na dwa różne sposoby – za pomocą przycisku z oznaczeniem „start” lub za pomocą pedału, wzorowanego na urządzeniach mechanicznych.

W urządzeniach komputerowych znajdziesz także suwak pozwalający regulować prędkość, z którą maszyna pracuje. Przekłada się na uzyskiwane za pomocą urządzenia rezultaty. Gdy jest to konieczne, za pomocą suwaka można zmniejszyć prędkość szycia, by bardziej wymagające fragmenty odzieży poddawać starannym i precyzyjnym poprawkom. Dobrze sprawdza się również w czasie szybkiego szycia.

Na koniec warto podkreślić, że niektóre czynności związane z szyciem są bardziej lub mniej skomplikowane. Przykładowo, obszywanie dziurek na guziki jest bardziej wymagające, niż większość innych prac. Dlatego na początek warto zaopatrzyć się w maszynę, która posiada dodatkowe funkcje, dedykowane do wykonywania czynności skomplikowanych, z którymi osoba początkująca mogłaby sobie nie poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here