Obecnie na rynku jest wielu operatorów komórkowych. Do wyboru mamy numer na kartę lub w abonamencie. Jeśli zależy nam, by jednocześnie kupić telefon, dobrą opcją jest właśnie wybranie abonamentu razem z telefonem. Dzięki temu kupujemy go jakby na raty, spłacając go co miesiąc. Oczywiście taki abonament jest wtedy większy niż w taryfie bez telefonu. Jeśli jednak zależy nam tylko na samym numerze, wystarczy kupić jedynie kartę SIM na doładowania. To ile zapłacimy w danym miesiącu, zależeć będzie tylko od nas, niekoniecznie musi to być stała kwota.
Zmorą każdego posiadacza telefonu, niezależnie czy na kartę, czy na abonament, są dzwoniący do nas telemarketerzy. Podczas rozmowy próbują sprzedać swoje usługi lub towar. Wiele osób, gdy tylko widzi na ekranie nieznany numer, od razu odrzuca połączenie. Jednak nie zawsze nieznany numer oznacza natrętnego telemarketera lub pracownika banku. Może to być ktoś znajomy dzwoniący z innego telefonu lub choćby kosmetyczka chcąca potwierdzić, lub odwołać naszą wizytę.
Jak sprawdzić czyj to numer? Jak dowiedzieć się kto do nas dzwoni? W czasach gdy były jeszcze książki telefoniczne było to proste. Wystarczyło znaleźć interesujący nas numer na liście. Można było też zadzwonić pod infolinię i uzyskać tam informację dotyczącą właściciela numeru. Obecnie nie jest to już takie proste ze względu na ochronę danych osobowych i RODO.
Niestety wiele nieznanych numerów to nawet nie bank czy sprzedawca garnków, ale naciągacze. Za odebrane połączenie bądź podczas próby oddzwonienia, możemy zapłacić duże pieniądze. Na szczęście w internecie istnieją strony i fora, na których użytkownicy ostrzegają siebie nawzajem przed podejrzanymi numerami. Powstały też nawet specjalne serwisy internetowe i aplikacje, które po założeniu konta i zalogowaniu, pomagają ustalić właściciela numeru.
Powstaje jednak pytanie, skąd ktoś obcy posiada nasz numer telefonu.
Odpowiedź jest prosta: sami go podaliśmy. Obecnie praktycznie za każdym razem, gdy zakładamy konto w jakimś serwisie lub aplikacji zostawiamy tam swoje dane. Przeważnie jeśli nie wyrazimy zgody na przetwarzanie naszych danych, nie będziemy mogli korzystać z tego, na czym nam zależało. Swoje dane zostawiamy także, gdy robimy zakupy przez internet lub zakładamy kartę lojalnościową, na której gromadzimy punkty (np. w drogeriach, marketach itd.)
Kiedyś po numerze telefonu można było chociaż samemu poznać, z jakiej sieci dzwoni dana osoba. Dla przykładu pewna sieć jako jedyna miała numery z piątką na początku. Dziś jest jest to już niemożliwe, bo przechodząc do innej sieci możemy zachować swój numer. Poza tym liczba operatorów komórkowych jest obecnie ogromna.
To, co jeszcze możemy zrobić, to szybko zakończyć połączenie, gdy zorientujemy się kto dzwoni. Jeśli nie chcemy brać udziału w loterii, dostać zaproszenia na odbiór rzekomo darmowego odkurzacza, ani skorzystać z kredytu odnawialnego, możemy się po prostu rozłączyć. Dzięki temu nasza ciekawość zostanie zaspokojona i dowiemy się przynajmniej kto do nas dzwoni.