Przygotowanie do usg

Badanie usg jamy brzusznej powinniśmy wszyscy wykonywać w miarę regularnie. O ile nie dolegają nam żadne poważniejsze problemy zdrowotne, w ramach badań kontrolnych zaleca się wykonywanie takiego usg przynajmniej raz na rok. Na czym polega to badanie? Przy jakich objawach w szczególności powinniśmy się przebadać? Jakie zaburzenia może wykryć lekarz na jego podstawie? Jak przygotować się do badania?
Usg brzucha jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz diagnosta podczas badania przykłada głowicę urządzenia do skóry brzucha i dzięki falom wydzielanym przez maszynę uzyskuje obraz narządów wewnętrznych. Badanie to obejmuje w szczególności wątrobę, trzustkę, śledzionę, nerki. Pozwala określić stan aorty brzusznej oraz innych naczyń otaczających organy. Dzięki niemu możemy określić wiele ewentualnych nieprawidłowości związanych z pracą tych narządów. Lekarz może zdiagnozować np. powiększenie organu, obecność kamieni nerkowych, zapalenie wyrostka robaczkowego – ale także wiele innych schorzeń. Usg pozwala na określenie przyczyny bólów brzucha, wzdęć, biegunki, wymiotów czy znaczącej utraty wagi. A zatem, jeżeli odczuwasz którekolwiek z wskazanych objawów, w szczególności powinieneś wykonać to badanie. Usg jamy brzusznej można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do lekarza rodzinnego lub określonego specjalisty i uzyska skierowanie. Badanie można wykonać także bez skierowania, ale wtedy trzeba samodzielnie za nie zapłacić. Usg jest w pełni bezpieczne i do jego wykonania nie ma żadnych przeciwwskazań.
Jak przygotować się do usg jamy brzusznej? Przygotowanie do badania jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ bez tego uzyskany obraz może być zupełnie nieczytelny. A to oznacza, że jedynie zmarnujemy czas, nie dowiemy się niczego i badanie trzeba będzie wykonać ponownie. Szczegółowe zalecenia przed badaniem powinniśmy uzyskać od lekarza wystawiającego skierowanie. Przede wszystkim, na usg powinniśmy zgłosić się na czczo. Powstrzymajmy się w tym dniu od zjedzenia posiłku przynajmniej na kilka godzin przed wizytą. Obraz w badaniu zakłócają przede wszystkim gazy obecne w układzie pokarmowym. Potrafią sprawić, że nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie nic odczytać z takiego usg. Dlatego minimum na 24 godziny przed badaniem zadbajmy o lekkostrawną dietę. Lepiej powstrzymać się od spożycia tłustych i obfitych posiłków. W szczególności warto wystrzegać się roślin kapustnych, warzyw strączkowych, ciężkich sosów. W przypadku trudności ze wzdęciami można w dzień poprzedzający badanie zażyć dobry środek przeciwwzdęciowy. W dniu badania lepiej nie palić papierosów oraz nie pić kawy. Nie trzeba się za to powstrzymywać od picia wody, a na kilka godzin przed badaniem można także wypić lekką, niesłodzoną herbatę. Szczególne zalecenia mogą otrzymać pacjenci, którzy udają się na usg w celu oceny stanu pęcherza moczowego. Często wymagane jest, aby pęcherz w trakcie usg był pełny. Dlatego na pewien czas wcześniej trzeba pić duże ilości wody i powstrzymać się od pójścia do toalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here