Sieć WiFi - poprawa jakości

Sieć internetowa jest nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Coraz rzadziej korzystamy z Internetu przy użyciu kabla ethernetowego łączącego router z naszym komputerem, a przy innych urządzeniach, takich jak smartfon albo urządzenie IoT o takiego typu połączeniu nie może być już mowy. Za rozsyłanie Internetu w naszych domach, na ulicach naszych miast i w miejscach publicznych odpowiada obecnie emitowana przez routery sieć Wi-Fi, czyli sieć bezprzewodowa. Jak każde fale, sieć posiada swoje ograniczenia zasięgu. Jak zwiększyć zasięg WIFI? Działanie sieci zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest nowoczesne urządzenie: część starych routerów nie będzie współpracować z szybkością oferowaną w nowych ofertach dostawców internetowych, należy więc co kilka lat wymieniać urządzenie na nowe. Fizyczną przeszkodą dla działania sieci WIFI z pewnością będą grube ściany, półki, blaty. Ustawiając router, znajdźmy dla niego miejsce. Nie wkładajmy do go szafki. Każda powierzchnia, przez którą sygnał musi przenikać, by dotrzeć do naszego urządzenia, osłabia połączenie. Najlepsze miejsce dla routera to centrum mieszkania, z którego sygnał może docierać równomiernie do każdego zakątka naszego domu. Również ilość urządzeń podpiętych do WiFI wpływa na efektywność sieci, im jest ich więcej, tym gorzej nasza sieć chodzi, w szczególności jeśli nasze połączenie nie jest zbyt szybkie. Pamiętać należy, że szybkość oferowana przez dostawców dotyczy połączenia po kablu, nie zaś po WIFi. Połączenie przez kabel zawsze będzie efektywniejsze, więc jeśli posiadamy komputer stacjonarny umiejscowiony w bliskiej odległości od routera, rozważmy użycie kabla.
Jeśli zmiana umiejscowienia routera nie pomoże, albo nasze mieszkanie jest zbyt duże, by pokryć je siecią o akceptowalnej sile, rozważmy zakup urządzenia nazywanego repeatere bądź wzmacniaczem sygnału. Takie urządzenie podłącza się do gniazdka w zasięgu pierwotnej sieci WiFi, a ono wyłapuje i rozsiewa sieć na dalszy obszar domu, wzmacniając go. Konfiguracja takiego urządzenia jest bardzo prosta.
Aby poprawić jakość WIFi, możemy również zmienić kanał rozgłaszania w ustawieniach naszego routera. Sieci WiFi działają na kanałach od 1 do 14 (pasmo 2,5GHz) lub 36 do 140 (pasmo 5 GHz). Domyślnie routery często mają ustawioną wartość auto, co oznacza, że same powinny wybierać najmniej zajęty kanał, ale w praktyce często się to nie sprawdza. Jeśli w bloku wiele routerów, których zasięg się na siebie nakłada, pracuje na tym samym kanale, mogą się wzajemnie zagłuszać. Rozwiązaniem jest sprawdzenie, na jakim kanale pracują okoliczne routery (na przykład za pomocą aplikacji na Androida) i zmianę kanału na najmniej oblegany. Z kolei zmiana pasma na 5Ghz (starsze routery pracują wyłącznie na 2,5GHz) może poprawić siłę sygnału kosztem jego zasięgu. Aby wejść do ustawień routera, w okno przeglądarki należy wpisać jego adres IP (zazwyczaj http://192.168.0.1 lub http://192.168.0.0), wpisać login i hasło administratora i przejść w odpowiednie ustawienia. Czasami w poprawie zasięgu pomaga również zwykły reset routera, aktualizacja oprogramowania albo telefon do pomocy technicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here