Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka niemal co trzecią kobietę. Dolegliwość ta często niepotrzebnie powoduje pogorszenie się ogólnej kondycji psychicznej pań. Z tego typu nietrzymaniem moczu można skutecznie walczyć. Dowiedz się, jak to zrobić, i dalej ciesz się życiem.
Problemy z nietrzymaniem moczu dotykają wielu kobiet i to niestety często już przed czterdziestym rokiem życia. Choć statystycznie wówczas na tę dolegliwość cierpi co ósma kobieta, to po menopauzie już u co drugiej pani może pojawić się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono popuszczaniem niewielkich ilości moczu w czasie nieznacznego wysiłku, którego wcześniej, na co dzień, w ogóle się nie dostrzegało. Już zwykłe kichnięcie czy śmiech może być przyczyną mokrej niespodzianki. Panie wstydzą się tego problemu i niemal 70% z nich nigdy nie rozmawia na ten temat z lekarzem. To duży błąd, bo w wielu przypadkach można wdrożyć działania, które zlikwidują ten kłopot, a w bardziej zaawansowanych sytuacjach istnieją także skuteczne metody leczenia.
Popuszczanie moczu przy wysiłku – przyczyny
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u pań objawia się gubieniem niewielkich ilości moczu – i to już od jednej kropli – nawet przy niewielkim wysiłku, którego wcześniej w ogóle nie określało się jako wysiłek. Chodzi tu o zwykłe czynności, które mają miejsce każdego dnia. Prozaiczne kichanie, kaszel czy śmiech mogą być bowiem powodem popuszczania moczu. Do takich sytuacji może dochodzić także w czasie podnoszenia cięższych przedmiotów, a nawet podczas zwykłego spaceru.
Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w różnych obszarach ludzkiego organizmu. Chorobie zdecydowanie sprzyja menopauza i czas po menopauzie, kiedy to spada poziom hormonów płciowych. Istotną przyczyną są także przebyte ciąże i porody, bo tu może nastąpić znaczne obniżenie narządu rodnego. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka też częściej kobiety z nadwagą lub wręcz z otyłością. Zwiększenie masy ciała powoduje nacisk na wszelkie organy wewnętrzne oraz na pęcherz, osłabiając jego naturalne możliwości. Niekorzystny wpływ na pracę pęcherza mają także wielokrotne infekcje dróg moczowych, notoryczne zaparcia oraz palenie papierosów.
Zachowawcze metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu panie najpierw powinny wybrać tak zwane leczenie zachowawcze, które w większości przypadków przynosi znaczną poprawę lub ustąpienie dolegliwości. Leczenie polega na radykalnej zmianie stylu życia, bo często to właśnie on jest głównym winowajcą takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim panie muszą nauczyć się, jak samodzielnie można wzmacniać mięśnie dna macicy. Istnieje cały zestaw odpowiednich ćwiczeń, które bez problemu można wykonywać każdego dnia, nie tracąc nawet minuty wolnego czasu. Treningi można przeprowadzać w czasie oglądania telewizji czy w trakcie codziennego spaceru. Niektóre panie ćwiczą nawet podczas wizyty u fryzjera.
U pań z nadwagą lub otyłością konieczna okazuje się redukcja masy ciała. Nie należy jednak stosować restrykcyjnych głodówek czy diet eliminacyjnych, bo to najczęściej prosta droga do efektu jo-jo, a więc nie tylko powrotu do wagi wyjściowej, ale także do zyskania kolejnych kilogramów tłuszczu. Rozsądna utrata wagi to zmiana całego stylu życia, to ograniczenie spożywanych kalorii, ale na podstawie zbilansowanej diety, z której należy wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, ograniczyć cukier i sól, a także alkohol i palenie papierosów. W codziennym planie dnia musi znaleźć się miejsce na aktywność fizyczną. Trzeba też wiedzieć, że ograniczanie płynów nie jest dobrym rozwiązaniem, a wręcz przeciwnie – może spowodować kolejne problemy.
Na efekty trzeba zaczekać dwa-trzy miesiące. Jeśli te metody zawiodą, wówczas należy sięgnąć po farmakologię i być może inwazyjne metody leczenia, które w wielu przypadkach powodują ustąpienie dolegliwości.