Zakup roweru. Jak wybrać model idealny?

Pytanie to pojawia się zazwyczaj u większości osób wiosną, gdy ciepłe wiosenne powietrze zachęca do przyjemnych przejażdżek w pięknym słońcu. Tak jak i wiosna, świetnie nadaje się do tego piękna złota jesień. Dodatkowo przedsiębiorczy mogą zyskać jesienią. Pojawiają się wyprzedaże i nasz wymarzony rower możemy po prostu kupić taniej.
Oczywiście musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy wymarzony rower? Jak dobrać rower do naszych potrzeb i umiejętności?
Po pierwsze określmy budżet, czyli kwotę jaką chcemy wydać na nasze da kółka. Ceny rowerów są bardzo rozpięte, profesjonalne potrafią kosztować tyle co samochód. Jeśli szukamy dla siebie roweru typowo miejskiego lub takiego do weekendowej jazdy lub dojazdu do pracy, to nie musisz wydawać na niego dużej kwoty. Dla niewymagającego użytkownika znajdziemy dobrej jakości rower w cenie do tysiąca złotych.
Jeśli jednak chcesz używać roweru bardziej wyczynowo, jeździć w trudnym terenie, po górach czeka się większy wydatek. Musisz być przygotowany na kwotę kilku tysięcy złotych. Rower górski czyli MTB to tak zwany „Góral”. Został stworzony do jazdy w terenie, poza asfaltowymi drogami. Wyposażony jest najczęściej w koła od 26 do 29 cali, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem oraz jeden lub dwa amortyzatory.
Kiedy już ustalimy, z jakim przeznaczeniem kupujemy nowy rower i wiemy w jakiej cenie chcemy się zmieścić, możemy przejść do większych szczegółów . Zastanówmy się czy istotna jest dla nas konkretna marka, która ma być producentem naszego jednośladu. Następnie parametry techniczne, jak wielkość kół, stosowane opony czy ilość przerzutek. Rowery dzielimy na wspomniane już rowery górskie, crossowe, miejskie, szosowe, trekkingowe. To podział ze względu na przeznaczenie. Mamy jeszcze BMX-y, tak zwane rowery Fatbike z bardzo grubymi oponami, rowery elektryczne zaopatrzone w mały silnik elektryczny oraz akumulator, rowery składane – weźmy tutaj choćby o legendarny już model Wigry. Są też rowery typu Beach Cruiser swoją linią nawiązujące do budowy motory, czy tandemy, czyli rowery dla dwojga przyciągające spojrzenia wszystkich przechodniów na ulicach.
Ważnym jest aby dobrać rozmiar ramy do naszego wzrostu. W tradycyjnej klasyfikacji będzie to S, M, L, XL. Wybierz materiał, z którego ma być wykonany rower. Przez wiele produkowane były wyłącznie ramy stalowe. Obecnie w ofertach producentów znaleźć możemy znacznie więcej materiałów, jak wysokogatunkową stal, aluminium, włókno węglowe, lub różnego rodzaju kompozyty. Różnią się one między sobą jakością, stopniem wytrzymałości oraz wagą. Mają też zasadniczy wpływ na cenę naszego jednośladu. Jeśli decydujesz się na zakup roweru, to być może potrzebne Ci będą do niego dodatkowe akcesoria. Wyróżnić można kilka najistotniejszych:
– Siodełko, które decyduje o komforcie jazdy i powinno być odpowiednio dobrane do modelu naszego roweru.
– Oświetlenie – istotne jeśli jeździmy po zmroku, lecz również w dzień, warto zadbać o bycie bezpiecznym i widocznym na drodze.
– Błotniki. Rozwiązanie szczególnie cenione podczas jazdy miejskiej i rekreacyjnej. Przednie i tylne błotniki mogą ochronić Nas przed zabrudzeniem lub zachlapaniem przez wodę, błoto.
Zatem gotowi do zakupu? Ogromny wybór czeka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here