Jak włączyć klawiaturę ekranową?

Klawiatura to niezastąpione urządzenie w dzisiejszych czasach, jest ona obowiązkowym elementem każdego zestawu komputerowego a w laptopach stanowi z urządzeniem integralną całość. Jednakże może się zdarzyć, że pewnego dnia klawiatura odmówi nam współpracy (chociażby wtedy, kiedy mamy klawiaturę bezprzewodową, baterie się wyczerpały, nie mamy nowych a musimy wysłać szybkiego maila). Na szczęście system operacyjny Windows ma wbudowaną aplikację klawiatury ekranowej, Poniżej dowiesz się jak ją „odpalić” na różnych wersjach tego systemu.

Windows 10

Jak włączyć klawiaturę ekranową na najnowszej wersji Windowsa przy pomocy jedynie myszki? Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy sposób jest bardzo prosty, wystarczy że włączymy okno Start kryjące się pod logo Microsoftu a następnie wybierzemy z listy Ułatwienia dostępu>Klawiatura ekranowa. Pojawia się wam wówczas klawiatura z układem wyposażonym w zestaw znaków odpowiadającym temu w prawdziwej klawiaturze. Klawiatura ekranowa wyposażona jest w funkcję słownika, ten sugeruje nam użycie konkretnych słów w zależności od liter, które wprowadziliśmy.

Drugi sposób polega na wejściu w Ustawienia. Klikamy na powiadomienia (pod postacią chmury dialogowej obok aktualnej godziny oraz daty) a następnie wybieramy „Wszystkie ustawienia”. Następnie wybieramy „Ułatwienia dostępu”, wybieramy z listy „Klawiatura” i przełączamy opcję „Użyj klawiatury ekranowej” na „Włączone”.

Windows 8.1

Ten system operacyjny ma nieco mniej wygodny, kafelkowy interfejs. Klikając w Start, pojawi nam się ekran podstawowych aplikacji, musimy kliknąć w strzałkę w dół aby rozwinąć listę wszystkich aplikacji. Następnie wybieramy folder „Ułatwienia dostępu” a następnie klikamy na „Klawiatura ekranowa”. Klawiatura nie różni się niczym od tej w najnowszym Windowsie.

Windows 7 oraz Windows XP

W obu tych systemach ścieżka dostępu do klawiatury ekranowej jest taka sama, czyli: Start>Wszystkie Programy>Akcesoria>Ułatwienia dostępu>Klawiatura ekranowa

Systemy niekomercyjne

No dobrze, ale jak włączyć klawiaturę systemową w systemach na licencji GNU, czyli na Ubuntu lub na innej wersji Linuxa?

W Ubuntu Xenial Xerus włączymy klawiaturę ekranową wybierając ustawienia (pod ikonką zębatki) a następnie „Typing” i włączamy „On Screen Keyboard” na „ON”.

Natomiast w Linux Mint 13/14 Cinnamon wchodzimy w pasek „Menu”>”Cinnamon Settings”>”Applets”>”Accesibility” (z ikonką przedstawiającą ludka w kwadracie). Po wybraniu tego „appletu” pojawi się mała ikonka na pasku zadań, klikamy w nią a następnie wybieramy z listy „Screen Keyboard” i przełączamy na „ON”. Nieco to trudniejsze niż w przypadku Windowsa, ale wciąż łatwe do zapamiętania.

Znając już sposoby na włączenie klawiatury ekranowej nie musimy się martwić, gdy zepsuje nam się klawiatura stacjonarna. Oczywiście klawiatura ekranowa nie zapewni nam komfortu w graniu na komputerze, praca na niej jest również wolniejsza niż na tej prawdziwej. Klawiatura ekranowa jest przede wszystkim kołem ratunkowym w sytuacjach „na teraz, zaraz”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here