Jak wygląda różyczka?

Wielu rodziców niejednokrotnie zastanawia się, jak wygląda różyczka. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż częstotliwość występowania tej zakaźnej choroby u dzieci do 8-10 roku życia jest dość spora. Nie oznacza to jednak absolutnie, że wywoływane przez wirus schorzenie nie dopada osób dorosłych. Przypadki zachorowań u ludzi w starszym czy średnim wieku nie są może aż tak częste, jednak również zdarzają się – szczególnie wtedy, gdy osoba ta nie poddała się odpowiednim szczepieniom. Na dodatek różyczka jest łatwo zaraźliwą chorobą, która przenosi się drogą kropelkową.

Jak wygląda różyczka? Sporadycznie zdarza się, że chory nie wykazuje żadnych objawów. Jednak zdecydowana większość pacjentów posiada szereg symptomów, z czego oczywiście najbardziej charakterystycznym jest wysypka. Jej intensywność bywa różna, jednak u niemal 75 procent chorujących ma ona raczej lekką, łagodną formę. Z tego też powodu choroba nie jest uznawana za szczególnie ciężką ani trudną w wyleczeniu. Wysypka przypomina niewielkie, czerwonawe, płaskie plamki, które zazwyczaj pojawiają się w skupiskach. Miejscem ich występowania początkowo zwykle bywają obszary na twarzy, zwłaszcza w okolicach usznych. Potem krostki można zaobserwować także na szyi, karku, plechach, brzuchu, a także rękach i nogach. Jeśli zastanawiamy się, jak wygląda różyczka, najprościej będzie porównać wysypkę w czasie jej przebiegu do skórnej reakcji alergicznej na np. pokarm. Plamki te jednak nie wywołują żadnych przykrych odczuć, jak ból czy swędzenie. Po dwóch-trzech dobach powoli zaczynają znikać, by po maksymalnie sześciu dniach od pojawienia się wszystkie krostki w zasadzie całkowicie już zniknęły.

Oczywiście plamki na ciele nie są jedynym objawem choroby. U pacjenta może wystąpić też spory wzrost temperatury, ból głowy, gardła, kaszel, katar i wymioty. Bardzo typową sprawą są powiększające się węzły chłonne, szczególnie na karku. Na szczęście nie sprawiają one większego bólu. Ponadto chory może być osłabiony (szczególnie gdy intensywnie gorączkuje) i nie mieć ochoty ani na jedzenie, ani na jakąkolwiek aktywność. Zdarza się również objaw w postaci zapalenia spojówek, zwłaszcza u pacjentów w starszym wieku, a także afty, czyli bardzo nieprzyjemne owrzodzenia, które atakują jamę ustną.

Wiemy już, jak wygląda różyczka, zatem warto dodać, jak mniej więcej wygląda jej przebieg i terapia. Po zarażeniu się wirusem następuje około dwu- lub trzytygodniowy okres wylęgania. Mniej więcej tydzień przed tym, gdy u pacjenta pojawia się wysypka, może on zarażać. Stan ten utrzymuje się nawet do kilkunastu dni po ustąpieniu symptomów. Choroba nie wymaga szczególnie specjalistycznego ani skomplikowanego leczenia. Terapia polega na łagodzeniu pojawiających się objawów. Podaje się zatem środki zwalczające gorączkę, ból, kaszel czy katar. Pacjent powinien dużo odpoczywać i pozostać w domu do momentu pełnego wyleczenia. Nieco niebezpieczniej wygląda różyczka u ciężarnych kobiet. Może dojść wtedy do uszkodzenia płodu, jego obumarcia lub wystąpienia wad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here