Przestępczość w sieci

Chyba wiele osób się zgodzi, że internet to największy wynalazek XX wieku. Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez niego. Przez internet robimy zakupy, rezerwujemy bilety lotnicze, płacimy rachunki, a nawet umawiamy wizytę u lekarza. Nie mówiąc już o tym, że internet ułatwił nam kontakty z ludźmi — wysyłamy maile, rozmawiamy ze znajomymi na messengerze, udostępniamy im swoje zdjęcia itp. Mało kto wysyła jeszcze tradycyjne listy lub kartki pocztowe.
Internet niestety niesie też pewne zagrożenia. Bez problemu można się tam pod kogoś podszyć (tzw. kradzież tożsamości), np. włamując się na skrzynkę pocztową lub konto na Facebooku. Internet daje też poczucie anonimowości a przez to bezkarności. Nie bez powodu mówi się o cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Na szczęście dzięki numerowi IP (z angielskiego Internet Protocol), jesteśmy w stanie namierzyć podejrzaną osobę. Jest to coś w rodzaju unikatowego numeru przypisanego do urządzeń połączonych do sieci internetowej. Przeciętny człowiek, który nie ma zielonego pojęcia o informatyce, nie wie jak sprawdzić czyjeś IP. Na pomoc przychodzi oczywiście internet i wyszukiwarka Google. Jeśli jednak mimo wszystko jest to dla kogoś za trudne, bez problemu zajmie się tym informatyk.
Na cyberprzemoc i cyberprzestępczość narażone są przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze poruszające się w internecie. Wiąże się to z niewiedzą na temat działania wirtualnej sieci oraz możliwości jakie posiada. Dlatego też dobrze jest, aby takie osoby uświadamiać i uwrażliwiać na istniejące niebezpieczeństwa. W przypadku osób starszych, warto pomagać im np. w zakupach przez internet, płaceniu rachunków, lub nawet robić to za nich.
Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, ważne jest by przestrzegać ich przed nieznajomymi osobami poznanymi przez internet np. na czatach i forach dyskusyjnych. Dzieci są niekiedy bardzo naiwne. Mogą cieszyć się, że mają internetowego przyjaciela, zwierzać się przed nim, zdradzać rodzinne sekrety, podawać poufne dane, a okaże się, że jest to po prostu złodziej, który przez internet chce dowiedzieć się, kiedy rodzina wyjeżdża na wakacje i gdzie trzyma cenne przedmioty.
Cyberprzestępczość (czyli przestępstwa popełniane w internecie) to ogromne zagrożenie, dlatego korzystając z komputera i internetu trzeba to robić mądrze i z głową. W wielu krajach istnieje nawet Biuro do Walki z Cyberprzestępczością (w Polsce od kilku lat), pracują tam osoby dobrze wyszkolone w tej dziedzinie. Dla nich sprawdzenie IP nie jest żadną trudnością. Trudniej jest jednak złapać takiego przestępcę.
Przestępstwami w sieci zagrożone są szczególnie duże firmy i instytucje, dlatego z reguły posiadają one dużo zabezpieczeń i zatrudniają na stałe informatyków.
Korzystając z sieci internetowej jesteśmy również narażeni na stalking, czyli uporczywe nękanie poprzez wysyłanie wiadomości e-mail oraz wiadomości portalach społecznościowych.
Pamiętajmy, że w każdym przypadku przestępstwa popełnionego w internecie, możemy zgłosić się na policję i żądać ścigania sprawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here