Szybkie metody na sprawdzenie modelu płyty głównej

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów komputera. Ma postać płaskiej płytki drukowanej i jest podstawą do zamontowania kolejnych komponentów, jakich jak procesor, pamięć operacyjna, gniazd dla dysków twardych, napędów, złącz USB i innych urządzeń zewnętrznych. Elementy prawidłowo podłączone do płyty głównej gwarantują działanie komputera. Ten obwód drukowany zapewnia bowiem komunikację między poszczególnymi modułami i komponentami. Jak sprawdzić model płyty głównej? Jest to proste i z pewnością nie sprawi problemu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom systemu.
Pierwszym sposobem na sprawdzenie modelu na systemie Windows jest skorzystanie z wbudowanego narzędzia wyświetlającego informacje o systemie. Aby z niego skorzystać, potrzebujemy włączyć aplikację „uruchom”. Możemy zrobić to na kilka sposobów: klikając prawym przyciskiem na Menu Start (wówczas program należy wybrać z listy), albo skorzystać z wyszukiwarki w Menu Start, klikając na przycisk startowy i wpisując nazwę programu. Najszybszym sposobem jest użycie skrótu klawiszowego Windows + R (gdzie klawisz Windows jest oznaczony logiem systemu i znajduje się zazwyczaj w okolicach lewego Altu). Gdy już mamy otwarte okienko uruchamiania, należy wpisać „msinfo32” i zatwierdzić Enterem. Otworzy nam się narzędzie informacyjne. Model naszej płyty głównej znajdziemy w pozycji „producent płyty głównej” i „model płyty głównej”.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z wiersza poleceń. Do włączenia wiersza poleceń można skorzystać z Menu Start albo z okna Uruchamianie, analogicznie do podanego wyżej sposobu. Wiersz poleceń odnajdziemy pod nazwą „cmd”. Po jego otwarciu wystarczy wpisać polecenie „systeminfo”, wcisnąć Enter i po krótkiej chwili okno wyświetli nam informacje o systemie. Szukamy wierszy „system manufacturer” i „system model”, gdzie znajdują się szukane informacje.
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z wbudowanych w system narzędzi, możemy użyć programu HWiNFO32. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat naszego systemu. Wystarczy wejść na stronę producenta https://www.hwinfo.com/download/, wybrać odpowiednią wersję dla naszego systemu (wersja installer zainstaluje program na naszym dysku, wersja portable będzie przenośna i możliwa do umieszczenia na przykład na pendrive) i pobrać ją. Wersję portable trzeba rozpakować programem do otwierania archiwów. Plik exe, z oznaczeniem odpowiednim dla naszego systemu (32 lub 64bitowy) uruchamiamy i klikamy na „run”. Gdy program zbierze wszystkie informacje na temat systemu, otrzymamy odpowiednie okno. Informacje o płycie głównej znajdziemy w zakładce „motherboard”. Znajdziemy tam informację na temat modelu, producenta i chipsetu oraz liczby slotów kart rozszerzeń, jak również informację na temat wspieranej wersji USB. Ten sposób daje zdecydowanie najbardziej szczegółowe informacje dotyczące naszej płyty głównej, ale ze względu na język angielski i dużą ilość danych, zwykłemu użytkownikowi może zająć dobrą chwilę, nim odnajdzie w programie poszukiwane informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here