Jak dbać o laptopa?

Komputery i laptopy stały się już nieodłącznymi elementami naszego codziennego życia. Posługujemy się nimi niemalże bez przerwy. Gdy tylko się nudzimy, od razu zasiadamy przed ekranem swojego ulubionego urządzenia i odpalamy sobie przyjemny film, kolejny odcinek oglądanego serialu bądź włączamy grę przez Internet. Rozmawiamy też ze swoimi znajomymi, dowiadujemy się, co u nich słychać i umawiamy się z nimi na spotkania towarzyskie, nie musząc już w tym celu do nich dzwonić czy wysyłać kosztownych wiadomości sms-owych. Mimo iż dawniej niemalże wszyscy mieliśmy w swoich domach po prostu standardowe komputery stacjonarne, dziś zastępujemy je wygodniejszymi laptopami. Niewielkie i bardzo poręczne urządzenia zawsze możemy mieć przy sobie. Transportujemy je w walizkach czy nawet zwykłych plecakach, pozwalając sobie na buszowanie po sieci chociażby podczas podróży pociągiem czy autobusem. Jeśli jednak chcemy, aby nasz laptop służył nam przez jak najdłuższy czas, od samego początku, od dnia jego zakupu musimy o niego dbać.

Po pierwsze – nie dopuśćmy do zaśmiecenia swojego komputera. Nie chodzi tu o zabrudzenie jego zewnętrznych elementów, choć to również może być ważne, ale umiejętne gospodarowanie jego pamięcią i zawartością. Jeśli korzystamy ze swojego laptopa w celu buszowania po sieci, powinniśmy koniecznie zainwestować w porządny program antywirusowy. Wchodząc regularnie na różne strony internetowe czy blogi, możemy zupełnie nieświadomie wprowadzić do swojego komputera zagrażające mu wirusy. Czasem nie mamy pojęcia o tym, że występują one w ogóle na pewnych stronach, a jednak hakerzy robią wszystko, byleby tylko zaszkodzić naszym sprzętom. Dowiedzmy się koniecznie, jak sformatować laptopa, aby oczyścić jego zawartość i pozwolić mu jeszcze lepiej i szybciej działać. Częściowo zadbamy o niego także ręcznie. Gdy tylko będziemy mieć tą jedną dodatkową godzinę wolnego czasu, poświęćmy ją na przejrzenie wszystkich plików występujących w naszym komputerze. Dokonajmy selekcji pobranych gier, filmów, seriali czy utworzonych dokumentów. Od razu wrzucajmy do wirtualnego kosza wszystko to, z czego już na pewno nie będziemy korzystać. Następnie go opróżnijmy i zastosujmy dodatkowy program do czyszczenia komputera, który usunie z niego wszystkie zbędne pliki. Taki proces powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dzięki niemu nawet częste formatowanie nie będzie nam już do niczego potrzebne.

Sposób użytkowania również może wpływać na żywotność czy ogólny stan techniczny naszego przenośnego komputera. Jeśli chcemy cieszyć się nim jak najdłużej, przede wszystkim odpowiednio go transportujmy. Zabierając go ze sobą do pracy bądź na uczelnię, nie powinniśmy wsadzać go do zwykłego plecaka czy torby. Umieszczone w niej wcześniej przedmioty mogłyby bowiem zarysować delikatny ekran lub uszkodzić mechaniczne inne części laptopa. Zawsze trzymajmy go więc w specjalnych walizkach lub torbach, które kupimy za kilkadziesiąt złotych. Dzięki nim swój komputer przenośny będziemy mogli mieć zawsze przy sobie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here